RSS Anlamı Nedir RSS Ne Demek

RSS Anlamı Nedir RSS Ne Demek,RSS Anlamı Nedir,RSS Ne Demek,RSS Hakkında Bilgi,RSS Anlamı Hakkında Bilgi,RSS Ne Anlama Gelir

RSS NEDİR?

Takip etmek istediğiniz blogları hergün dolaşmak yerine haber okuyucu programlar yardımıyla bu sitelerin yayınladığı güncellemeleri tek bir yerden izleyebilirsiniz. Güncelleme bilgilerini yayınlayan siteleri tanımak için sayfanın altında RSS veya Atom etiketlerini aramanız yeterlidir. RSS, başka programların veya web sitelerinin ilgili blog sitesindeki güncellemeleri almalanna ve kendi formatlarıyla sunmalarına yaramaktadır. RSS, genellikle haber sağlayıcıları, bloglar ve podcastlar tarafından kullanılan, yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan özel bir XML dosya formatıdır. Kullandığı dosya biçimleri .rss ve .xml’dir. Atom ise RSS’in başka bir türüdür. Aynı işi yapar. Web üzerinde bilgi dağıtma ve okumanın basit bir yoludur.

Özet akışları (RSS), bir web sitesi tarafından yayımlanan sık güncelleştirilen içeriği kapsar ve çeşitli internet siteleri tarafından yayınlanan içeriklerin tek bir ortamdan topluca izlenebilmesine olanak sağlar. Özet akışlarına; RSS akışları, XML akışları, dağıtılmış içerik veya web akışları adı da verilmektedir. RSS kısaltması Really Simple Syndication (Gerçekten Basit Dağıtım) sözcüklerinin baş harfleridir ve özet akışlarını oluşturmada kullanılan teknolojiyi tanımlamak için kullanılır. Özet akışları genellikle haber ve ağ günlüğünde (web bloglarında) kullanılır, ancak resim, ses veya video gibi başka dijital içerik türlerinin dağıtılmasında da kullanılır.

Özet akışlarının yararı, çeşitli Web kaynaklarından gelen bütün içeriğin bir yerde toplanmasıdır. İlgilendiğiniz konular hakkında en son bilgileri edinmek için farklı Web sitelerini ziyaret etmeye gerek kalmaz. Özet akışları ile size içeriğin özetleri verilir; hangi makaleleri okumak istediğinize bağlantıları tıklatarak siz karar verirsiniz.

Çoğu kişi, kendi özet akışlarını okumak için istemci yazılım programlarından yararlanır. Bu programlar RSS toplayıcıları veya RSS okuyucuları olarak bilinir. Örneğin Microsoft’un e-posta yazılımı Outlook’ta RSS toplayıcısının işlevselliği vardır. Özet akışlarının çoğu ücretsizdir. Ancak, özet akışından başvurulan veya bağlanılan bazı içeriklere erişim için ücret ödemek gerekebilir. RSS internet kullanıcılarına büyük kolaylık sağlamaktadır. Farklı siteleri tek tek gezmek yerine RSS ler kullanılarak, bu sitelerin en son içeriklerini tek bir yerden ulaşmak mümkün olmaktadır. RSS olarak sunulan içerik web sitesinde sunulan içeriğin tamamını, özetini veya sadece başlığını içerebilmektedir. RSS’ lerden faydalanmak için ilgili masaüstü programlan, internet tarayıcı veya elektronik posta istemcisine sahip olmak gerekmektedir. RSS kullanımı ise RSS logosu görünen yerdeki RSS verilerinin RSS istemcisi kullanılarak alınması şeklindedir.

Blog takipçileri bloglan ile sürekli bağlantı kurmak için kurmak için RSS’ leri kullanmaktadır. Bu sayede güncellemeler için sürekli bloglan kontrol etme zorunlulukları ortadan kalkmaktadır. Günümüzde işletmeler de RSS’i kendi içinde güncellenmiş bilgilerin dağıtılması için kullanmaktadır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir