Romanın Bölümleri Nedir?

Romanın Bölümleri Nedir?,Romanlar Nasıl Yazılır?,Romanın Bölümleri Kaça Ayrılır?,Roman Yazılırken Nelere Dikkat Edilir?

Romanın Bölümleri Nedir?

Romanın Bölümleri (Planı)
Romanlar belli bölümlerden oluşur. Bu bölümler de belli bir plana göre yazılır. Romanın bölümleri ve planı, hikâyenin bölümleri ve planıyla benzerlik gösterir.
a. Serim bölümü: “Giriş, başlangıç” bölümü de denen bu bölümde olayın geçtiği yer, zaman ve olayın kahramanları belli başlı özelikleriyle betimlenir. Serim bölümü ilgi çekici, canlı ve inandırıcı olmalıdır.
b. Düğüm bölümü: “Gelişme bölümü” de denen bu bölümde olay akışı hızlanır. Kişiler ve özellikleri ayrın­tılı bir biçimde ortaya konur. Okuyucunun ilgisini çeke­cek entrikalara başvurulur. Olay yoğunlaşır ve karmaşık bir hâl alır. Bu bölümde merak öğesi doruğa çıkar.
c. Çözüm bölümü: “Sonuç” da denen bu bölümde düğüm bölümündeki olaylar çözüme ulaşılır. Olayın,kahramanlar ve tanık olanlar üzerinde nasıl bir etki bıraktığı burada ortaya konur. Kahramanları ve okuru geren gerilimler sona erer, merak edilen sorular cevabını bulur, düğüm çözülür. Yalnız, her romanın veya hikâyenin çözüm bölümünde olaylar bir sonuca bağlanmayabilir. Sonuç, okuyucunun hayal gücüne bırakılır.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir