Kan Yapan Gıdalar Besinler Yiyecekler

Kan Yapan Yiyecekler, Kan Yapan Besinler, Kan Yapan Gıdalar, Kansızlık Nasıl Geçer?, Kan Yapıcı Meyveler, Kan Yapıcı Bitkiler, Kan Yapıcı Sebzeler, Kansızlığın Nedenleri

Kan Yapan Gıdalar
Kan Yapan Gıdalar

KAN YAPAN GIDALAR

Kansızlık sorunu yaşayanlar dikkat! Kuru fasulye, kuru üzüm, ayçekirdeği, keçi boynuzu pekmezi ve dut gibi gıdalar kan yapıyor, halsizliği alarak canlandırıyor.

Her 100 kadından 70’i kansızlık (anemi) sorunuyla baş etmeye çalışıyor. Halsizlikten, depresyona, saç dökülmesinden görme kaybma kadar ciddi sorunları da beraberinde getiren kansızlık, tıp dilinde kandaki kırmızı hücrelerin azalması anlamına geliyor. Medical Park Fatih Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ziya Mocan, doğru beslenme ile kansızlığı yenmenin mümkün olacağım belirterek, şu gıdaların tüketilmesini öneriyor:

KAN YAPAN GIDALAR

♦ Folik asit eksikliğine bağlı anemiye karşı kuru fasulye, ayçiçeği çekirdeği yemek önemlidir…

♦ Karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti.

♦ Kuru kayısı, kuru üzüm, kuru dut, fındık, fıstık ve susam.

♦ Ispanak, brokoli, kuşkonmaz.

♦ Süt, yumurta, peynir.

♦ Keçiboynuzu pekmezi kansızhğa iyi gelir. Çünkü iyi bir demir deposudur. Sabahlan aç karınla bir kaşık yiyebilirsiniz. Gün içerisinde 2 kaşık daha alabilirsiniz. Ancak pekmez yemeden önce bir saat ve yedikten sonra bir saat demir emilimini azaltacağı için peynir, çay ve kahve tüketmeyin.

♦ Üzüm B12 ve demir açısından zengindir. Özelllike her gün bir avuç yediğiniz siyah üzüm kansızlığınızın azalmasında etkili olacaktır.

NEDENLERİ

■ Hemoroid (basur), uzun süren regl dönemi, kanamalı ülser rahatsızlığı, mide ve bağırsak hastalıkları, folik asit, demir ve B12 vitamini eksikliği kansızlığın başlıca nedenleri arasında yer alıyor.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir