Hayvanların yaşadıkları ortama göre gruplandırılması

Hayvanların yaşadıkları ortama göre gruplandırılması,Hayvanların ortama göre gruplandırılması,Hayvanların gruplandırılması hakkında bilgi

Hayvanların yaşadıkları ortama göre gruplandırılması

Çevremizdeki çeşitli hayvanlardan bazısı kurak, bazısı da nemli yerlerde yaşarlar. Dere.göl ve deniz gibi suların içinde yaşayan hayvanlar da vardır.Su içinde hayatlarını sürdüren hayvanlara su hayvanları, su dışında yaşayan hayvanlara
kara hayvanları denir. Bunlardan başka, hem karada hem de suda yaşayan hayvanlarda vardır.

Karada yaşayan hayvanlar
Kara ortamına uyum sağlayan hayvanlar; koyun, keçi, at, sığır, kedi, ayı, köpek, tavşan.tilki gibi memeli hayvanlar dır. Yavrularım doğurarak dünyaya getirirler. Vücutları kıllarla, yün ve tüylerle kaplıdır. Bu kıllar hayvanları sıcaktan ve soğuktan korur. Kemikten yapılı omurgaları vardır.

Uçan kara hayvanları
Böcekler, uçan kara hayvanlarıdır. Karasinek, sivrisinek, arı, karınca, kelebek gibi böcekler omurgasız kara hayvanlarıdır. Yani vücutlarında kemik yapısı yoktur. Bunların vücutları kitin denilen sert bir kabukla örtülüdür. Örümcek, kırkayak, akrep, çıyan, toprak solucanı, sümüklü böcek, bahçe salyangozu da karada yaşayan omurgasız hayvanlardır.

Hem karada hem de suda yaşayan hayvanlar
Penguen, su samuru, fok balığı, su yılanı, timsah, su kaplumbağası, kurbağa, sivrisinek gibi hayvanlar hem karada, hem suda yaşayan hayvanlardır. Bu hayvanlar hayatlarının bir bölümünü karada, bir bölümünü de suda geçirirler.

Suda yaşayan hayvanlar
Balık, yengeç, Istakoz, balina, yunus balığı, midye, denizkestanesi, denizyıldızı, ahtapot.denizanası, sünger ve mercanlar gibi hayvanlar suda yaşarlar.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir