Facebook nedir?

Facebook nedir?,Facebook hakkında genel bilgiler,Facebook hakkında bilgilendirme,Facebook nasıl kullanılır,Facebook hakkında kısa bilgi

Facebook nedir?

Son yıllarda çok yaygın olarak kullanılan sosyal platformlardan biri olan Facebook, 2004 yılında kurulmuştur. Harvard Üniversitesi’nin öğrencilerinden biri olan Mark Zuckerberg, Facebook’u ilk önce sadece Harward öğrencilerinin kullanabileceği bir sistem olarak tasarlamıştır. Daha sonra bu site sadece Harward’ı kapsamaktan çıkmış, Boston’da olan üniversitelerin de kullanabildikleri bir sistem haline gelmiştir. Çok hızlı bir şekilde yayılmaya devam eden Facebook, kısa bir süre sonra da Ivy Ligi denilen okulların tamamında kullanılmaya başlanmıştır.

2006 senesine gelindiğinde, Facebook tüm ABD’deki üniversitelerin üye oldukları bir site haline gelmiştir. Facebook’a üye olan kullanıcılar, siteye kendi okullarının ismi ve uzantılarıyla giriş yapabilmekteydi (bu uzantılar .c , .edu. , .uk gibi uzantılardı). Süreç ilerledikçe site sadece üniversitelere değili bazı kurum ve kuruluşlara ve liselere de açıldı. Tarih 11 Eylül 2006’yı gösterdiğinde ise Facebook dünya genelinde, bazı yaş sınırlamalarını doldurmuş tüm e-posta sahibi insanlara açılmıştır. Facebook’a üye olan tüm bireyler sayfalarına kendileri hakkındaki iş bilgilerini, adres bilgilerini, eğitim bilgilerini vb. tüm bilgileri kaydetme olanağına sahip olmuşlardır.

Günümüzde internetle alakalı en güvenilir istatistiklerin verildiği Alexa sitesinin bilgilerine göre, Facebook 31 Ağustos 2014 tarihinden itibaren dünya üzerinde en çok üyesi olan ve en çok ziyaret edilen 2. sitedir.2011 senesinde ise toplam 1,5 milyarlık bir üniversite öğrencisi bulunmaktaydı. Günümüzde Facebook’un sahip olduğu kullanıcı sayısı 1.000.000’u aşmıştır. Facebook’la alakalı diğer verilere göre Facebook, Mısır’da en çok ziyaret edilen site olmuştur. Türkiye, Norveç, ABD, Avustralya ve Panama gibi ülkelerde 2. ziyaret edilen site; İsveç, Güney Afrika, Kanada ve Birleşik Krallık’ta ise 3. en çok ziyaret edilen internet sitesi konumundadır.

FACEBOOK HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Mark Zuckerberg, Facebook’u oluştururken hangi ismi vereceği konusunda biraz düşünüp farklı bir şeyden esinlenmiştir. Hem sitenin genel içeriğine de uygun olan bu isim “Facebook” olarak kararlaştırılır ve kaynak alındığı yer Amerikan üniversitelerinde kullanılan bir formdur. Bu formun ismi “paper facebooks“tur ve anlamı okulda yer alan tüm öğretmenlere, öğrencilere ve diğer çalışanlara kendi bilgilerini doldurttuğu bir formdur. Facebook’un genel site mantığında; kullanıcıların fotoğrafları, bağlı bulundukları gruplar, kendi arkadaşları ve ilgi duydukları alanları sergileme, bunun dışında istedikleri gibi ister açık olarak ister kapalı olarak mesaj gönderme seçeneğine sahip olmaktadır. Kendi profillerinin gizliliğini sadece arkadaşlarına ya da siteye üye olan herkese açık şekilde ayarlayabilirler.

Bunun dışında profilleri sadece arkadaşlarına açık olsa dahi yaptıkları paylaşımların ya da paylaştıkları fotoğrafların ayarlarını değiştirip herkese açık şeklinde tutabilmektedirler. Facebook’un sözcüsü olarak görev yapan Chris Hughes ise, tüm dünyadaki kullanıcıların ortalama her gün 19 dakikalık bir hayat süreçlerini Facebook için harcadığını söylemektedir. Bu değerler yüzdeye vurulduğunda özellikle üniversite öğrencilerinin …’lik bir kısmının aktif bir Facebook hesabı olduğu görülmekte, bu yüzdenin de `’lık bir kısmının her gün düzenli olarak Facebook hesaplarına girdiği belirtilmiştir. 2009 tarihinde Facebook’un sahip olduğu arayüz görüntüsü tamamen yenilenmiş ve tüm hesaplarda güncellenmiştir. Yeni arayüz kullanıcılar arasında çok konuşulmuş, bir tarafın hoşuna giden yeni arayüz bir tarafın da hiç ilgisini çekmeyerek olumsuz duygular yaratmıştır.

Facebook’un bu kadar kısa sürede bu kadar başarılı bir sosyal platform olması ve teknik açıdan da incelendiğinde çok iyi bir Web 2.0 uygulamalarından biri olması dolayısıyla, dünyaca büyük firmalardan rağbet görmesine ve satın alınmak istemesine sebep olmuştur. Viacom, Yahoo, Google gibi uluslararası büyük şirketler Facebook’u satın almak istemiş ancak Mark Zuckerberg Facebook’u hiç bir şekilde satmamıştır. En son 2007 yılına gelindiğinde; büyük şirketlerden biri olan Microsoft grubu Facebook’un sadece %1,6’lık orana sahip olan hissesini satın alabilmiş ve bu hisse için 240 milyar dolar ödemiştir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir