Safari nedir? Ne Demek

Safari nedir?,Safari hakkında bilgi,Safari nasıl yapılır,Safari hakkında kısa bilgi,Safari nerede yapılır

Safari nedir? Ne Demek

Çok eski tarihlerde Avrupalı keşifçilerin çıktıkları avlanma seyahatine “safari” denmiş, o tarihlerden günümüze safari isim olarak aynı kalıp biraz içerik değiştirerek gelmiştir. Safari yapmak, doğayla iç içe vakit geçirmekten ve biraz da adrenalinden hoşlanan bireyler için eşi benzeri bulunmaz bir zaman geçirme biçimidir. Günümüzde safari denildiğinde akla ilk gelen şey vahşi doğada tam olarak vahşi ortamın ortasında vakit geçirmektir. Yani az önce bahsettiğimiz gibi eski Avrupalıların yaptığı seyahatlerden farklılaşmış, avlanma alışkanlığı ortadan kaldırılmıştır.

Safarinin yapılış amacında vahşi ortamı daha yakından görmek, herhangi bir tehlike karşısında ne yapacağınızı deneyimlemek, sadece belgesel kanallarından görebileceğiniz hayvanları ve vahşi canlıları çıplak gözünüzle yakından görmek, onlara mesafe olarak inanılmaz şekilde yaklaşabilmek ve onlar takip ederek videolarını ya da fotoğraflarını kayıt altına alabilmek bulunmaktadır.

Günümüzde safari eyleminin en sık yapıldığı ülke Afrika’dır. Çünkü Afrika kıtasında bulunan birbirinden farklı canlılar ve doğa koşulları, safari severler için eşi benzeri bulunmaz bir deneyim yaşamak adına çok mantıklı bir alan tercihi olmaktadır.

Safari hakkında bilgilendirme

Safari turu, genel olarak günün çok erken saatlerinde başlamaktadır. Hatta bazen başladığı saatlerde güneş daha yeni doğmak üzeredir. Üstü açık güçlü arazi arabalarıyla çıktığınız bu yolculukta sabah ayazında yola çıkmak zorunda kaldığınız için hasta olma ihtimalinize karşı mutlaka yanınızda kalın bir battaniye bulundurmanız gerekmektedir.

Yol esnasında mümkün olduğunda gözlerinizi ve yüz bölgesinizi belirli materyallerle korumalısınız. Çünkü hem arazi koşullarından hem de havanın yapısından sürekli olarak yüzünüze ve gözüne tozlar ve pislikler gelebilmektedir.

Tuvalet molanızı yolculuğa çıkmadan önce çok iyi ayarlamalısınız. Çünkü yol esnasında alelade bir kuytulukta durup tuvalet ihtiyacınızı gidermeniz çok mümkün olmayabilir. Safari turlarında genelde her yerden vahşi hayvan çıkabilme ihtimali olmadığı için sefer yolu üzerinde durulması çok tercih edilmemektedir.

Mümkün olduğunca safariye çıktığınız arabanın yanından, safariye birlikte katıldığınız grubun ya da dostlarınızın yanından ayrılmamanız gerekmektedir.Çünkü sizin bir vahşi hayvanı diğerlerinden bir adım daha yakında görmek istemeniz, vahşi doğada tedirginlik yaratabilir ve hiç istenmeyecek vahşet saldırılar ortaya çıkabilir. Bulunduğunuz gruba ve safari rehberinize mutlaka uyum sağlamaya çalışın.

Gece kendinizi mutlaka temkinli bir şekilde yatmaya odaklayın. Çünkü gece vakti safari bölgesinde tehlikenin ne zaman nereden geleceği belli olmamaktadır. Kulağınız hep dışarıda olsun.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir