Paylaşmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Nedir?

Paylaşmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Nedir?,Paylaşmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Hakkında Bilgi,Paylaşmanın Önemi

Paylaşmanın Önemi İle İlgili Kompozisyon Nedir?

Paylaşmak

Belki de hayatın anlamı bu küçücük kelimede gizli.
Paylaşmak…
Bir dilim ekmeği, bir yudum suyu, bir nefes havayı…
Paylaşmak…
Üzüntülerimizi, dertlerimizi, sevinçlerimizi…
Biliyoruz ki, acılar paylaştıkça azalır; mutluluklar paylaştıkça artar. Acılarımızın azalması, mutluluklarımızın artması için paylaşmak hayatı…
Sevgiyi, aşkı paylaşmak. Eğer bir dostumuzu, bir arkadaşımızı, bir öğretmenimizi seviyorsak ona sevdiğimizi söylemek paylaşmanın diğer adı belki de…
Paylaşmak dünyayı, yeryüzünü; ağaçları, kuşları, buram buram bereket kokan toprağı…
Yolu sevgiden geçen bütün insanlarla aynı sofrayı paylaşmak. Bir dağ başı yalnızlığında rüzgârın elini sıkmak onlarla, güneşin tebessümünü karşılamak.

Çiçekleri paylaşmak. Yeni açmış bir gülün yaprağındaki masum katreciklere bûse kondurmak bütün insanlarla.
Ve duyguları paylaşmak. Duyguların gönüllerde açan çiçekleri olan şiirleri paylaşmak. Şiirlerin beyaz köpüklerinde yıkamak paylaşmaya korktuğumuz bütün günahları. Dostumuzun kalbine gidecek bir yol bulamıyorsak, şiirin basamaklarından gökyüzüne çıkıp güneş ışıklarıyla birlikte inmek kalbine.
Sihirli sepetimize bütün yıldızları toplayıp sevdiğimiz insanın saçlarına takmak.
Yani, paylaşmak gök kuşağını.
Paylaşmak yıldızları.

Ve dünyanın bütün çiçeklerini paylaşmak. Çiçeklerin rengârenk dünyasında, onlarla birlikte boyamak solmaya yüz tutmuş düşlerimizi. Hayal kırıklıklarından ümit merdivenleri kurmak hayatın kalbine.
Bir avuç gül tohumu serpiyoruz gök yüzüne,
Birazdan gök kuşağında güller açacak.
Paylaşmaya hazır mısınız?

paylaşmanın neden önemlidir,

İnsan doğası gereği sosyal bir varlıktır. İçinde yaşadığı toplumun üyesidir. Duyguları ve ihtiyaçları onu toplum içinde kalmaya yöneltir.
İnsanların günlük hayatlarında maddi ve manevi açıdan paylaşabilecekleri pek çok değerleri vardır. Paylaşmak insan olmanın gereğidir.
Sevinçlerimizi, heyecanlarımızı, üzüntü ve kederlerimizi paylaştığımızda rahatlarız. Dostlarımızla dertleşir, onları yanımızda hissetmekle yaşam için destek kazanmış oluruz.
Dinî ve millî bayramlarımız, sevinçlerimizi paylaşmak için bize fırsatlar sunar. Onları birlikte kutlar; aynı duyguları paylaşmanın sevincini yaşarız. Evlenme, doğum, sünnet gibi sevinçli günlerde dostlarımızla birlikte oluruz.
Hatalık, kaza cenaze gibi üzüntülü anlarda da insanlar yoğun olarak yaşadıkları duyguları dostlarıyla paylaşır. Böylece acılar hafifler; üzüntüler dağılır.
Dinimiz, sahip olduğumuz mal ve paradan ihtiyaç sahiplerine bağışta bulunmayı, emretmiş, böylece paylaşmayı toplum içinde yaygınlaştırmayı amaçlamıştır.
Yüce Allah şöyle buyurur:
“Sevdiğiniz şeylerden Allah için harcamadıkça gerçek anlamda ‘iyi’ olamazsınız. Uğruna harcadığınız her bir şeyi, Allah bilir. (Al-i İmran 92)

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir