Ziya Gürel Kimdir?

ZİYA GÜREL’İN HAYATI

1947 yılında doğdu. Çocukluğunu Söke’nin doğal canlılığı kucaklayan ortamında yaşadı. Orta öğrenimini İzmir Türk Kolejinde yaptı.

1970’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisansını tamamladı. Ziya Gürel’in 41 yıldır sürdürdüğü çalışmaları, betimlemeye saplanmayan ve dışavurum söylemleri çağrıştırmayan resmindeki, seramik idollerindeki ve yazınsal anlatımdaki yaklaşımı, tüm yalınlığıyla kendi başına birer ayrı dil olarak kullanarak, düşleri gerçekliğe dönüştürme çabasıdır. Bugüne kadar 28 sergi düzenlemiş; 36 karma sergi ve etkinliğe katılmıştır.

Görsel düşünce ve plastik sanatlar konusundaki denemeleri, öyküleri ve gezi notları, Adam Sanat, Türkiye’de Sanat, Sanat Çevresi’nde yayımlanmış; Genç Sanat, Sky Life, Artist, Rh+Sanat, Sözcükler, Beşparmak, Afrodisyas, Lacivert, Ters Akan Toros dergilerinde; Cumhuriyet Gazetesinde, Cumhuriyet Kitap’ta yayımlanmaktadır. Resim dilinin yanında, sözcükleri kullanarak da biçimlendirme yoluna gidilmesi, Gürel’e göre; esip geçen düşünceye berraklık kazandıran, belirsizlikleri netleştiren bir aydınlanma yöntemidir. Gürel’in yapıtları, ülkemizde, İsviçre, İngiltere, Almanya, Belçika, İrlanda, ABD ve Meksika’da özel koleksiyonlarda; İzmir Resim Heykel Müzesi’nin, İlisulu Plastik Sanatlar Bilgi Bankası’nın Koleksiyonlarında yer almaktadır. Gürel, çalışmalarını Kuşadası’ndaki işliğinde sürdürmektedir.

 

 

 

 

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir