YÜZÜKLERİN EFENDİSİ KİTABININ ÖZETİ

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ KİTABININ ÖZETİ

YÜZÜKLERİN EFENDİSİ
J.R.R. TOLKIEN
1.YÜZÜK KARDEŞLİĞİ
Bundan yıllar önce Orta Dünya adlı bir coğrafyada yaşanan bir olay anlatılıyor bu kitapta.İyilik ile kötülük arasında paylaşılamayan ise basit ve görünüşünde hiçbir özelliği olmayan bir yüzüğün öyküsü. Yüzüğün tek özelliği parmağına taktığı kişiyi görünmez yapmak. Ama bu yüzüğü elde etmek isteyenlere bakarsak bunun hiç de dıştan göründüğü gibi yalnızca basit bir yüzük olmadığı anlaşılıyor. Çünkü iyilerin karşısında gölgeler diyarı Mordor da ki tahtında oturan Karanlıklar Efendisi Sauron var. Karanlık diyarın efendisi Sauron tek yüzüğü ele geçirirse gücü tamamlanacak; zaferi tam ve kusursuz olacaktı. Fakat yüzük seyahate çıkan ve olayla hiçbir ilgisi olmayan yaşlı Hobbit Bilbo’nun eline geçer. Bilbo yüzüğü alır ve eve dönüğünde bunu Büyücü Gandalf’a gösterir. Gandalf ona yüzüğün öyküsünü ve ne işe yaradığını anlatır. Fakat maceraperest Bilbo yeni bir seyahate çıkar ve yüzüğü varisi olan Frodo’ya bırakır. Frodo Gandalf’dan yüzüğün hikayesini dinlediğinde kendisinin ne kadar büyük bir tehlike altında olduğunu anlar ve Gandalf ona Sauron’un onun peşinde olduğunu ve artık Frodo’nun yüzük taşıyıcısı olduğunu söylediğinde iki arkadaşı Hobbit Sam ve Pippin’i de alarak Shire’dan ayrılırlar. Yolları üzerinde onlara Merry isimli bir hobbit daha katılır. Dört Hobbit çok tehlikeli bir maceraya atılmıştır ve onları Sauron’a hizmet eden Dokuz Kara Süvari hiç rahat bırakmamaktadır. Tabii birde Bilbo’nun yüzüğü aldığı Gollum isimli pis ve iğrenç yaratık var. Onlar Ayrıkvadi’ye varırlar ve Gandalf’da ordadır. Ayrıkvadi’de bir divan toplanır. Birçok uzak ülkeden gelen Elfler, İnsanlar ve Cüceler ile divana başkanlık eden Elrond (yarı Elf), yüzüğün geleceğini belirlemek için toplanırlar. İnsanlar adına Aragorn ve Boromir, Elfler adına Legolas, Cüceler adına Gimli, Büyücü Gandalf ve dört Hobbit (Frodo, Sam, Merry, Pippin) Yüzük Kardeşliği adını verdikleri grupla yola koyulurlar ve yüzüğün geleceği ise; Frodo yani Yüzük Taşıyıcısı onu hayatta olduğu sürece taşıyacak ve onu Gölgeler Diyarı Mordor’da ki Ateş Dağı’na atarak yok edecekti. Çünkü tek yüzüğün yok edilebileceği tek yer yapıldığı yer olan Ateş Dağı’ydı. Başka hiçbir güç onu yok edemezdi.
Dokuz Kara Süvariye karşı dokuz kişiden oluşan Yüzük Kardeşliği Mordor’a gitmek üzere yola koyuldu. Ama Gollum onları ‘Kıymetli’si uğruna takip ediyordu. Yüzük Kardeşliği ise zorluklarla Mordor’a gitmek ve Dünya’yı karanlık gücün etkisinden kurtarmak için çabalıyordu. Çünkü bunun tek çaresi yüzüğün yok edilmesiydi.
Yolları boyunca hepsi ölümlerden döndüler ve Büyücü Gandalf (kendisi aynı zamanda grubun lideri) Moria’da Balrog’la savaşırken yenik düşer ve arkadaşları Gandalf’sız devam ederler yollarına. Lothlorien ormanlarından geçerler. Elfler onların bir süre dinlenmelerini sağlar. Onlara yolculuklarının devamı için yiyecek ve giyecek temin ederler.Bu süre içinde Lorien Hanımı Galadriel Frodo’yu bir sınavdan geçirir ve onun gerçekten Yüzük Taşıyıcısı olduğu bir şekilde Galadriel tarafında ortaya çıkarılır.
Fazla vakit kaybetmeden tekrar yola çıkar Kardeşlik tekrar yola çıkar. Fakat bir süre sonra bir Ork saldırısıyla Boromir’de hayatını kaybeder ve bu grubun dağılmasına neden olur. Frodo ve Sam Tek Yüzük’le Gölgeler içindeki Mordor’a doğru yola koyulurken diğer arkadaşları Gimli, Legolas ve Aragorn da Orklar tarafından kaçırılan Merry ile Pippin’in peşine düşerler.

2.iKi KULE
Yüzük Kardeşliği üçe ayrılmıştır; Frodo ve Sam Tek Yüzükle büyük bir çaba göstererek Mordor’a doğru ilerlerken Aragorn, Gimli ve Legolas orklar tarafında kaçırılar Merry ve Pippin’i kurtarmak için Rohan ülkesine doğru giderler. Gandalf ise bu sırada Balrog’un elinden kurtulmuş onların peşinden gidiyordu.
Merry ve Pippin Orkların elinden kurtulur ve Ağaçsakal isimli bir Ent onları bulur. Miğferdibi kuşatması ve Hornburg savaşı yapılırken Merry ve Pippin Ağaçsakal’ın yanında kalır. Bu sırada Aragorn, Gimli ve Legolas Gandalf ile karşılaşır. Aragorn izlere bakarak Merry ve Pippin’in hayatta olduğunu anlar. Aragorn, Legolas, Gimli ve Gandalf Rohan’a giderler ve burda Kral Theoden’in huzuruna çıkarlar. Kralı ikna ederek bir orduyla Miğferdibi’ne bir sefer düzenlerler. Burada Entlerle birleşerek Saruman’ın ordularını yenilgiye uğratırlar.Ayrıca Entler Sarumanı Orthanc Kulesi’ne hapsederler. Gandalf, Aragorn, Gimli ve Legolas buraya geldiğinde Merry ve Pippin’in de burada olduğunu görürler ve yol arkadaşları tekrar buluşur.
Gandalf ve diğerleri Orthanc Kulesine giderler çünkü Gandalf Saruman’la karşılaşma vaktinin geldiğine inanıyordu. Aralarında bir konuşma geçer. Ama Saruman sadece Gandalf’la muhatap olur. Hobbitleri ve diğerlerini küçümser. Saruman kuleye geri çekilir. Gandalf arkasından geri gelmesi için seslenirken hizmetkarı Solucandil pencereden büyük bir taş fırlatır. Pippin koşup bu garip taşı yakalar ama Gandalf onun buna dokunmasına izin vermeden taşı alarak pelerinine sarar. Çünkü bu sıradan bir şey değil bu bir Palantir yani Orthanc taşıdır. O gece Pippin çok meraklanır ve taşa bakmak ister. Taşı Gandalf’tan çalarak taşa bakar ve onunla yüzleşir. Gandalf bu olaya çok sinirlenir çünkü Pippin’in ona bildiği herşeyi anlatmış olmasından korkuyordur. Pippin taşa bakınca baygınlık geçirir. Kendine geldiğinde Gandalf ona neler söylediğini sorar. Pippin onunla konuştuklarını anlatır ve önemli şeyleri söylemediğini anlayan Gandalf bu olaya sevinir çünkü büyük bir faciadan dönülmüştür.Gandalf Pippin’i alarak Gölgeyele’ye biner ve Minas Tirith’e doğru yola koyulur.
Bu sırada Frodo ve Sam açlık ve susuzlukla savaşarak Tek Yüzükle Mordor’a ulaşmaya çalışıyorlar ama başlarında birde Gollum belası vardır. Gollum onlara teslim olur ve onlara Mordor’a gitmelerinde yardımcı olacağını söyler.Onlar bu durumdayken Boromir’in kardeşi Faramir’le karşılaşırlar. Ama önlerinde daha uzun bir yol vardır. Gollum onlara ‘Kıymetli’si uğruna yalan söyleyerek onları ele verir. Shelob isimli bir yaratıkla iş birliği yapmıştır ve Frodo ile Sam’i onun ellerine atmıştır. Frodo ağır bir yara alır ve ölür. Onun öldüğünü gören Sam ise yüzüğü ve Frodo’nun kılıcı Sting’i alarak Mordor’a bunu kendi götürmeyü planlar. Henüz Frodo’dan ayrılmasından çok geçmeden bir Ork ordusu o tarafa doğru gelir ve Sam onlara görünmemek için Yüzüğü takar. Böylece Sam’de yüzük kullanıcısı olur. Bu sırada Orklar Frodo’nun ölü bedenini alıp iğrençlik yapmak için götürürler. Ama bunu gören Sam onları takip eder. Tam o sırada bir konuşmaya kulak misafiri olur; Ork’un biri Frodonun ölmemiş olduğunu söylediğinde Sam bir baygınlık geçirir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir