Yüz Felci nedir?

Yüz Felci nedir?

Yüz felci; yüz hareketlerinin genellikle tek taraflı azalması veya kaybolmasıdır (fasiyal sinir denilen yüz sinirinin, tek taraflı ya da nadiren iki taraflı hasarlanmasına bağlı gelişir). Kaş kaldırma, göz kapama, diş gösterme, gülme ve yanak şişirme gibi hareketler bozulur.

Hangi dış ve iç faktörler yol açar?

Beyinle beyin sapı arasındaki veya beyinle yüz kaslarına kadar olan bölümdeki birçok hastalığa bağlı olarak yüz felci gelişebilir. Beyinle -beyin sapı arasındaki yüz felci nedenleri nöroloji tarafından incelenir. Beyin sapından sonraki yüz siniri hastalıklarında oluşan yüz felcine ise periferik yüz felci (bell felci) denir; en sık rastlanan yüz felci şeklidir. Periferik yüz felcini ise yapacak pek çok neden vardır:

Viral ve diğer orta kulak iltihapları.
Sistemik hastalıklar (şeker hastalığı en basta gelir, hipertansiyon, nörit yani sinir iltihabı, sarkoidoz, vitamin eksikliği vb).
Tümoral hastalıklar; yüz sinirinin direkt kendisinden kaynaklanan tümör veya sinirin geçtiği bölgelerden kaynaklanan tümör ile dıştan sıkışması yoluyla yüz felci olabilir.
Travmalar; kulak çevresine veya yüze gelen darbeler yüz sinirini hasara uğratarak yüz felci yapabilir.
Ameliyatlar; kafa içinde kulak çevresinde başka sebeplerle yapılan ameliyatlar sırasında yüz siniri hasarlanabilir.

Felç gelmeden önce dilde, gözde, kulakta, yüzde, genelde hangi belirtiler oluşur?

Hasta felçli yüz tarafındaki kulağının arkasında bir ağrı veya işitmede erkenden bir zorlanma hissedebilir. Hiperakuzi; sık görülen, özellikle telefonla konuşurken fark edilen, seslere karsı artmış, hoşa gitmeyen bir duyarlılık olmasıdır. Bazen hasta yüzünde olaya eşlik eden bir uyuşma algılar. Ama yapılan muayenede gerçek bir duyu kaybı bulunmaz.

Ne kadar sürer?

7-10 gün ilaç tedavisi ile birlikte aynı taraf yüze uygulanacak masaj tedavisi, sıcak uygulaması, yüz kaslarını çalıştıracak egzersiz önerilir, aynı tarafla sakız çiğneme tavsiye edilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ödev Ödev