Youtube’de Video Nasıl Düzenlenir?

Paylaşmak için yanıp tutuştuğunuz bir videonuz varsa fakat sırf bunun için bir video düzenleme programı satın almaya karşıysanız videonuzu kesip biçme ve biraz da süslemeye yardımcı olacak YouTube’un basit video editörünü kullanabilirsiniz.
YOUTUBE’YE VİDEONUZU YÜKLEYİN
Videonuzu akıllı telefonunuzla çektiyseniz YouTube uygulaması üzerinden doğrudan YouTube’a yükleyebilirsiniz. Hem Android’de hem de iOS’te ana sayfanın sağ alt köşesinde görünen kırmızı daire içindeki ok düğmesine dokunarak yükleme yapabilirsiniz.Video yüklendikten sonra bir bilgisayarın başına geçerek videonuza ince ayarlar yapmak mümkün, mobil uygulamada böyle bir şansınız yok. Bilgisayarda YouTube profil fotoğrafınıza tıklayıp “İçerik Oluşturucu Stüdyosu”na tıklayın, sol alttaki “Oluştur” düğmesine tıkladıktan sonra hemen altındaki “Video Düzenleyicisi”ne tıklayın (veya doğrudan www.youtube.com/editor adresine gidin). Burada boş bir zaman çizelgesi, ön gösterim penceresi ve yüklediğiniz videoları içeren bir kutu göreceksiniz. Birden fazla videoyu
birleştireceksiniz o işi burada yapıyorsunuz.Başlamak için kitaplıktan bir videoyu tutup zaman çizelgesine sürükleyin. Sürüklediğiniz video hem görüntü hem de ses izini içerecektir. Dilerseniz arka plan müziği için ekstra bir ses izi kullanabilirsiniz.
GEREKSİZ KISIMLARA ACIMAYIN
Eğer videonuzun en iyi kısmı başlangıcından dakikalar sonra geliyorsa kimseyi o gereksiz kısımları izlemek mecburiyetinde bırakmayın. Basit gelebilir ama hiçbir YouTube izleyicisi videonuzda bir şeyler olup bitmesini bekleyecek kadar videonuza tahammül göstermeyecektir. Tahammül gösteren çıksa bile videonuzu paylaşmayacaktır. Unutmayın ki YouTube’da en çok kısa, net ve vurucu olmak iş yapıyor.Klibinizi zamanın akışına ilk sürüklediğinizde sağdaki ve soldaki tutamaçlarla klibi kırpabilirsiniz. Daha sonra klibi daha da kısaltmak ya da orijinal uzunluğuna getirmek isterseniz zaman akışında klibini üzerine basıp tutamaçları sağa ve sola sürükleyebilirsiniz.
HIZLI DÜZELTMELER
Bir klibin üstüne tıkladığınızda beliren “Otomatik düzelt” seçeneğini işaretlerseniz parlaklık, kontrast ve kamera titremeleri otomatik olarak düzeltiliyor. Diğer düzeltmeleri ayrı ayrı yapabiliyor ve hatta yavaş çekim ekleyebiliyorsunuz.Hemen yanında yer alan sekmelerde videoya filtre ve metin ekleme seçenekleri var. Metinler, video sırasında ekstra kısa bilgiler vermek için paha biçilemez. Son olarak da belirli seslerin daha temiz duyulmasını sağlamak için Ses sekmesi var.İstediğiniz kadar video ekleyip bunları ilk video klipte yaptığınız gibi kesip biçebiliyorsunuz.Videonuzun içeriğine bağlı olarak sabit fotoğraf ve resimler hikâyenizi daha iyi anlatıyorsa sadece fotoğraf kullanabilirsiniz.Bunları fotoğraflar sekmesinden yükledikten sonra istediğiniz sırayla dizebilirsiniz. Dilerseniz Hızlı düzeltmeler sekmesindeki “Pan/Zum” seçeneğiyle fotoğraflarınıza yakınlaştırma efekti ekleyebilir, böylece izleyicilere bir dizi sabit fotoğraf göstermemiş olursunuz.
MÜZİK KUTUSU
Nota simgesine sahip Müzik sekmesinde arka planda çalmasını istediğiniz parçaları ekleyebilirsiniz. Zaman çizelgesinin ses kısmına istediğiniz parçayı sürükleyin.Zaman çizelgesindeki ses izine tıklayarakses düzeyini değiştirmek mümkün. Buraya özel müzik sekmesindeki tüm müzikler ücretsiz fakat tam bu noktada YouTube,sanatçının adının ve parçanın ücretsiz parça kullanma kuralları gereği video açıklamalarında geçirilip geçirilmeyeceğini belirtmiyor. O yüzden kullandığınız şarkıyı ve sanatçının adını bir kenara not etmekte fayda var.Papyon simgesi olan Geçiş sekmesinde videoya karartma ve silme gibi efektler eklenebiliyor. Seçtiğiniz geçişi zaman çizelgesinde iki materyalin birleştiği noktaya sürükleyebilirsiniz. Böylece klipler arasında yumuşak bir geçiş sağlanabilir. Başlangıç ve bitişte de bu geçiş efektlerini kullanmak mümkün.
SON DOKUNUŞLAR
Videonuzu düzenlemeyi bitirdiğinizde sağ üst köşedeki mavi renkli “Video Oluştur” düğmesine basın. Video oluşturulduğunda videonuzun sayfasına yönlendirileceksiniz. İlk başta YouTube henüz videonuzu işlemeyi bitirmediği için bir hata mesajı göreceksiniz.Birkaç dakika sonra video yayında olacak.Burada hem açıklamayı düzenleyebilir hem de videonun sadece sahibine özel mi halka
açık mı yoksa aramalarda çıkmayacak şekilde sadece bağlantısıyla ulaşılabilir mi olduğunu düzenleyebilirsiniz. Son seçenekte video kendi kanalınızda bile görünmeyecektir.

youtube_video_duzenleme