Yörük Ali Efe Kısaca Kimdir?

Yörük Ali Efe Hakkında Kısa Bilgi, Yörük Ali Efenin Kısaca Hayatı, Yörük Ali Efenin Hayatı, Yörük Ali Efenin Öz Geçmişi, Yörük Ali Efe Hakkında Kısa Bilgi, Yörük Ali Efe Kimdir?, Yörük Ali Efenin Biyografisi, Yörük Ali Efe Hakkında Bilinmeyenler, Yörük Ali Efe Özet Olarak Hayatı, Yörük Ali Efenin Hayat Hikayesi

yörük ali efe
Yörük Ali Efe Kısaca Kimdir?

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere
Bu Yazımızda Yörük Ali Efe Hakkında Kısa
ve Öz Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

YÖRÜK ALİ EFE KİMDİR?

Yörük Ali Efe 1895 yılında, Aydın İli Sultanhisar İlçesi Kavaklı Köyünde dünyaya gelmiştir. Babası Sarıtekeli aşiretinden İbrahim oğlu Apti, annesi yine yörüklerin Atmaca aşiretinden Fatma’dır.

Yörük Ali ondokuz yaşına geldiğinde, Aydın dağlarında dolaşan Alanyalı Molla Ahmet Efe’nin gurubuna katılmak istedi. Ağır bir sınavdan geçirilerek guruba alındı. Kısa zamanda Efe’nin ve tüm zeybeklerin güven ve sevgisini kazanarak gurupta ikinci adam konumuna yükseldi.

Alanyalı Molla Ahmet Efe’nin Bozdoğan Kavaklıdere baskınında ölmesi üzerine Yörük Ali Efe olarak gurubun başına geçti. Dört yıldan fazla dağlarda dolaşan Yörük Ali Efe, bu süre içinde daima ezilenin mağdur edilenin, güçsüzün yanında oldu. Haklı olarak halk tarafından sevildi, itibar ve destek gördü.

Yörük Ali Efe 1919 senesinde dağdan indi. O sıralar düşman İzmir’i, ardından Aydın ve Nazilli’yi işgal etmişti.

Yörük Ali Efe, Kıllıoğlu Hüseyin Efe ve bazı arkadaşları, Aydın İli’nin Çine İlçesi Yağcılar Köyünde toplanarak, Sultanhisar İlçesine iki kilometre uzaklıkta Malgaç demiryolu köprüsü yanındaki güçlü ve tam teçhizatlı düşman karakoluna baskın yaptılar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir