Yoğurdun Faydaları

YOĞURDUN FAYDALARI

Yoğurt Türk kültürünün çok eski zamanlardan beri temel besin kaynaklarından bir tanesidir. Yoğurt vücut sağlığına sağladığı önemli faydaları sayesinde dünya’da her geçen gün tüketimi artmakta olan bir yiyecek türüdür. Geçmiş yıllarda yoğurt denildiğinde akıllara beyaz bir katı bir madde gelirken günümüzde yoğurdun pek çok çeşidi bulunmaktadır. Neredeyse her türlü meyvelisi üretilen yoğurt; tüketim olarak tüm dünya ülkelerinde son derece önemli bir yer tutar hale gelmiştir.

Vücut sağlığının yanı sıra cilt güzelliği içinde çok gerekli olan kalsiyum, vitamin ve mineralleri bünyesinde bol miktarda bulunduran yoğurt, bünyemizin genç ve güçlü kalmasına yardım ediyor. Yoğurt Vücut sağlığı için ve hastalıklar ile savaşmada önemli yer tutan vücudumuzun bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıkları önlemektedir. Doktorlar özellikle sigara içen kişilerin hergün düzenli olarak yoğurt tüketmelerini önermektedir. Bunun nedenini ise uzmanlar şöyle açıklıyor ‘’ Yoğurdun içinde bulunan yararlı bakteriler sigaradan bulaşan maddelerin çoğunu söküp attığı için vücudun direncini arttırıyor ve kansere yakalanma riskini azalltığını söylüyorlar.’’

Çocukların gelişimi için önemli bir yer tutan yoğurt içinde barındırdığı vitaminler, mineraller ve kalsiyum sayesinde gelişme çağındaki çocuklarda kemikleri güçlendirerek fiziksel olarak büyümeyi kolaylaştırdığı gibi pek çok hastalıktan da çocukları uzak tutar. Yoğurt içinde bulundurduğu yararlı maddeler bakımından yeri geldiğinde etten bile faydalı olduğu gözlemlenmiştir.

Yoğurt vücudumuza sağladığı yüksek proteinle cildimizin bakımını yapar, saçlarımızın köklerine enerji vererek güçlendirir. Cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Amerika ve Avrupalı devletlerinin Yaptığı araştırmalarda her gün düzenli yoğurt tüketen kimselerin daha uzun yaşadığı gözlemlenmiştir. Ülkemizde de bu durum aynıdır. Köyde yaşayan insanlarımız her gün düzenli olarak tükettiği doğal olarak ürettiği yoğurt sayesinde uzun yaşadığı gözlemlenmiştir.

Vücudumuza günlük gerekli olan B vitamini ve kalsiyum ihtiyacını her gün bir kase yoğurt yiyerek rahatlıkla sağlayabiliriz. Bir çok zararlı organizmalara karşı vücudumuzu koruyan yoğurt bu organizmaların yaşam alanlarını kısıtlayarak karaciğer, akciğer ve mide hastalıkları gibi bir çok rahatsızlıktan vücudumuzu korumaktadır.

Kolay sindirilebilir bir besin kaynağı olan yoğurt süte hiç sevmeyen veya süte karşı alerjisi olan kişiler tarafından bile rahatlıkla tüketilebilir. Bir çok insan tarafından çok sık olarak dert yanılan ağız kokusunu yoğurt yiyerek önleyebilirsiniz.

Yoğurdun Faydaları
Yoğurdun Faydaları