Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir ?

Yeşil çay nedir?

Yeşil çay, günümüzde çok fazla popüler olmuş sağlıklı ve doğal ürünlerden bir tanesidir. Çay bitkisi olan “camellia sinensis”ten toplanan yapraklardan üretilen çay ürünü, hem yeşil çay olarak hem de siyah çay olarak aynı bitkinin yapraklarından elde edilmektedir. Yeşil çayın siyah çaydan ayrıldığı kısım, toplandıktan sonraki işlenme kısmıdır.

Çayın işlenmesi sırasında yeşil çay, siyah çaydan farklı olarak daha az miktarda oksitlenmekte ve bu şekilde içeriğinde bulunan mineraller, vitaminler ve antioksidanlar daha uzun süre korunabilmektedir.

Yeşil çay hakkında yapılan araştırmalar neticesinde, bu çayın ilk kez kullanıldığı tarihlerin milattan önce 3000 yıllarına kadar dayandığı bulunmuştur. Yeşil çay hakkında ortaya atılan hikaye; bir yeşil çay yaprağının o dönemlerdeki Çin imparatorunun önünde bulunan kaynamış haldeki suyun içerisine düştüğü ve bu olaydan sonra yeşil çayın o bölgenin en çok kullanılan içeceği haline geldiği yönündedir.

5000 yıl sonra günümüzde bile yeşil çay evrensel olarak en çok tüketilen içecekler arasında yerini korumaktadır. Yeşil çayın kullanımı dahilinde en çok bilinen faydaları kolesterol seviyesini düşürmesi, zayıflamaya yardımcı olması, diş sağlığını koruması, tansiyon seviyesini normal rakamlarda tutabilmesi, kalp sağlığını koruması, damar sağlığını koruması, yaşlanma durumunu geciktirmesi, şeker hastalığına yakalanma riskini azaltması, kanser hücrelerinin vücutta oluşmasını ve kanser hücrelerinin vücutta yayılımını engellemesidir.

Beslenme düzenine dikkat edildiğinde ve yeterli egzersizler yapıldığında, ek ürün olarak yeşil çayın da kullanılmasıyla birlikte zayıflamaya çok büyük bir katkı sağladığı ve daha da önemlisi sağlıklı bir şekilde kilo verdirdiği bilinen yeşil çayın bu özelliği sebebiyle de kullanımı her geçen gün daha da yaygınlaşmaktadır.

Yeşil çayın faydaları nelerdir?

Kolesterole etkisi : Vücutta damar tıkanıklığı oluşturan LDL isimli kolesterolün birikme ihtimalini kaldıran yeşil çay, bunu yaparken bir yandan ismi “tromboz” olarak bilinen kan pıhtılaşması anormalliği sebebiyle ortaya çıkabilmekte olan damar tıkanıklığı ihtimalini de ortadan kaldırmaktadır.

Hipertansiyona etkisi : Metabolizmada böbrekler tarafından salgılanmış olan ve kendisinden dolayı hipertansiyon problemi yaşanan ACE enziminin (uzun olarak ismi “angiotension converting enzyme”dir) yarattığı bu tip kötü etkilerin önüne yeşil çayla geçilebilmektedir. Bu durumla bağlantılı olarak hipertansiyonla ilgisi olan kalp krizi riski ve inme riskini de ortadan kaldırmak adına da düzenli olarak yeşil çay tüketmek faydalı durumlar arasında yer almaktadır.

Bu durumu araştırma konusu yapan bilim insanları, konunun yeşil çayla olan bağlantısını çözmek adına hem insanlar hem de hayvanlar üzerinde yaptıkları deneylerde yeşil çayı çay olarak değil yeşil çay özü olarak kullanmışlardır.

Antioksidan etkisi : Yeşil çayın içeriğinde bulunan kateşin maddesi, ciddi olarak antioksidan etkisi bulunan bir maddedir.Bu madde sayesinde kan pıhtılaşması hastalıkları, DNA hasarı problemleri, ateroskleroz hastalığı ya da kanser hastalığı gibi ciddiye alınması gereken problemlerde vücutta bulunan serbest zararlı maddelerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Yeşil çayda siyah çaya göre daha çok antioksidan bulunduğu zaten bilimsel olarak da ispatlanmış bir gerçektir.

Diş sağlığına etkisi : Diş çürümesine neden olan diş yüzeylerindeki bakterilerin, düzenli olarak yeşil çay tüketilmesiyle birlikte  azaldığı; ağızda plak tabakasının oluşumunun ve diş çürümelerinin önüne geçilebildiği söylenmektedir. Aynı zamanda ağızda bakterilerin üremesini engelleyen yeşil çayın diş eti hastalıklarının da önüne geçebilmesinden ötürü sıklıkla tüketilmesi önerilmektedir.

Zayıflamaya etkisi : Yeşil çay tüketiminin kilo verme konusundaki faydaları araştırılma konusu yapıldığında, yeşil çay tüketen bireylerin açlık hissinin bastırıldığı, içeriğindeki güçlü antioksidan etki sayesinde istenmeyen kiloları oluşturan yağları parçalayarak kilo probleminin oluşmasına engel olduğu ve metabolizmanın çalışma hızını arttırdığı gözlemlenmiştir.

Vücutta esas olarak bel bölgesinde oluşan yağlanmanın önüne geçebilen yeşil çay, kilo vermeye yardımcı olmasından dolayı aynı zamanda kilo problemlerinden kaynaklanan kalp ve damar hastalıklarının da önüne geçebilmektedir. Yeşil çayın zayıflamaya etkisini güçlendirebilmek adına bir yandan da düzenli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturulmalı, bir yandan da düzenli olarak egzersizler uygulanmalıdır.

Kanser hastalığına etkisi : Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde, günde iki bardak gibi bir rakamda yeşil çay tüketen bireylerin metabolizmalarında kanser oluşma riskinin ciddi anlamda azaldığı ortaya çıkmıştır. Her ne kadar görülen sonuç bu olsa da, konuyla ilgili daha geniş kapsamlı ve daha uzun yıllara dayanan araştırmalar yapılması gerekliliğinden bahsedildiğinden ötürü şimdilik yapılan çalışmalar çok da yeterli görülmemektedir.

Konuyla ilgili ilk yapılan çalışma Çin’de yapılmış; 500 adet birinci derece ve ikinci derece göğüs kanseri olan kadın denek kullanılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda ameliyat öncesinde ve ameliyat sonrasında yeşil çay tüketimine ağırlık veren kadınların bir daha göğüs kanseri rahatsızlıklarının tekrarlama oranlarında ciddi düşüşler olduğu gözlemlenmiştir.

Aynı şekilde yine Çin’de yapılan ikinci araştırmada ise pek çok kanser türüyle yeşil çayın bağlantısı araştırılmış; bunun sonucunda prostat kanseri, mide kanseri, kolorektal kanser, yemek borusu kanseri ve pankreas kanseri gibi ciddi kanser çeşitlerine yakalanma riskinin yeşil çay tüketimiyle birlikte düşürüldüğü sonucu ortaya çıkmıştır. Gün içerisinde iki bardak olacak şekilde yeşil çay tüketen kadınların ve erkeklerin de akciğer kanseri hastalığına yakalanma risklerinin en az yüzde on sekiz oranında bir azalmaya tabi tutulduğu görülmüştür.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Çoğu bitki çayının hazırlanma aşamasında geçerli olan faktörler aynı şekilde yeşil çayın hazırlanmasında da geçerli olmaktadır. Bir kişinin içeceği bir fincan miktarındaki çay için (bu 5 gramlık bir seviye demektir) kurutulmuş yeşil çay kullanmak yeterli olacaktır. Yeşil çayın tadını daha iyi alabilmek için mümkün olduğunca saf su, yani klorlu musluk suyu yerine içme suyu kullanmanız daha faydalı olmaktadır.

Çay için gerekli suyu kaynattıktan sonra suyun altında yanan ateşi kapatarak en az 5 dakikalık bir bekleme süreci geçirin. Suyun içerisindeki kaynamadan kaynaklı kabarcıkların durulduğunu gözlemledikten sonra da bardağınızın üzerinde süzgeçle yerleştirmiş bulunduğunuz yeşil çayın üzerine bu suyu ekleyin. En fazla 2-3 dakika bekletmeniz yeterlidir, daha fazla bekleme dahilinde çayın tadı acılaşabilmekte ve içim keyfine varılamayabilmektedir.

Yeşil çayın zararları nelerdir?

Çoğu bitkisel alternatif tıp ürünü gibi, yeşil çay da mutlaka belirli kontroller dahilinde tüketilmesi gereken ürünler arasında yer almaktadır. Bir ürünün içeriğindeki faydadan yararlanmak adına onu çok fazla tüketmek değil, yerinde ve zamanında tüketmek en mantıklı çözüm olarak kabul edilmelidir.

Eğer günde 5 bardaktan daha fazla yeşil çay tüketiliyorsa, bu durumda vücutta uyku problemleri, sinirlilik durumu, reflüden kaynaklı ağrılar, baş ağrısı problemleri, ishal problemleri, kusma problemleri, baş dönmesi problemi ve zihin karışıklığı problemi gibi daha pek çok alanda bir takım bozukluklar ve sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle hamile kadınların veya yeni doğum yapmış ve emzirme durumunda olan kadınların mutlaka ve mutlaka yeşil çay kullanmadan önce doktor tavsiyelerine danışması gerekmektedir. Çünkü yeşil çayın içeriğindeki kafein maddesi, kadınlara bu dönemlerde zararlı gelebilecek maddeler arasındadır.

Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir
Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir