Yeni Doğan Bebek Nasıl Emzirilir? Nasıl Beslenir?

yeni doğan bebek
Yeni Doğan Bebek Nasıl Emzirilir? Nasıl Beslenir?

Yeni Doğmuş Çocuk Nasıl Beslenir?, Yeni Doğan Çocuk Nasıl Emzirilir?, Yeni Doğan Çocuğu Beslemenin Yolları, Yeni Doğan Bebek Nasıl Beslenmeli?, Yeni doğan Bebek Nasıl Emzirilir?

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Yeni Doğan Bebeğin Beslenmesi Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

Yeni Doğan Bebek Nasıl Emzirilir? Nasıl Beslenir?

Yeni doğan bir bebeğin beslenmesindeki amaç ihtiyacı olan temel besin maddelerini karşılamaktır. Bu yolla bebek beklenilen hızda büyüyecek ve önemli sağlık sorunlarıyla karşılaşmayacaktır.

Bebek için en iyi besin anne sütüdür. Bebekler doğar doğmaz emzirilmeye başlanmalı ve en az 4-6 ay emzirilmelidir. Özellikle doğumdan sonra verilen ilk besin anne sütü olmalıdır.çünkü doğumdan sonra ilk 2-3 gün anne sütü antikorlar bakımından zengindir. Bu bebeğihastalıklara karşı korur ve bağışıklık sisteminin direncini artırır. Anne sütü bebeğin gelişimi için gerekli protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineralleri içerir.
Bebeği beslerken doğru emzirme tekniğinin bilinmesi gerekir. Emzirme sırasında bebek yarı oturur durumda tutulmalıdır. Annede oturur durumda olmalı ve memesini bebeğin burnunun tıkanmasını önleyecek şekilde bir eliyle üstten bastırarak bebeğin ağzına vermelidir.

Emzirmede her iki memede kullanılmalıdır. Bebeğin her isteyişinde emzirilmelidir. Yeni doğan döneminde anne sütünden başka bir besine gerek yoktur. Doğru emzirme tekniğinin kullanılması sütün azalmasını ve erken dönemde ek gıdalara geçilmesini engeller. Anne sütünün yeterli olması durumunda bebeğin kilo artışı ve idrar miktarı normaldir. Uykusu sakin ve düzenlidir. Hiçbir ek gıda anne sütünün yerini tutamaz. Zorlu nedenlerle anne sütü verilemiyor ise çocuğun beslenmesi konusunda sağlık personeline danışılmalıdır.

Çocuğun büyüme ve gelişmesinde yeterli ve dengeli beslenmesi önemlidir. Annenin yeterli sütü var ise en az bir yaşına kadar emzirmeye devam edebilir. Ancak 4-6 aydan sonra ek besinlere başlanılmalıdır. Büyümekte olan çocuğun enerji gereksinimi arttığından, anne sütünün karşılayamadığı bazı mineraller, vitamin ve proteinlere olan gereksinimi de artar. Ek gıdalar bu açığı kapatmak için gereklidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir