Yavru Köpekler Ne Yer Nasıl Beslenir?

yavru köpek
Yavru Köpekler

Yavru Köpekler Ne Yer Nasıl Beslenir?

Yavru köpeği olan veya yavru köpek alıp kendisi büyütüp eğitmek isteyen bir çok insan yavru köpekler ne yer? sorusunun cevabını arıyor. Bu sorudan yola çıkarak aşağıdaki yazımızda sizlere yavru köpeklerin beslenmesi hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Yavruların sütten kesilmesi yaklaşık 4-6 haftalıkken gerçekleşir. Irklara göre değişiklik göstermekle birlikte yavru bir köpeğin erişkin hale gelinceye kadar geçen gelişme süreci 10-16 ayda tamamlanır. Gelişme çağında onları en iyi şekilde beslemek gerekir. Köpeklerin farklı hayat evrelerinde farklı gereksinimleri vardır. Yavru köpeklerin besin ihtiyaçları, erişkin bir köpeğin ihtiyacından daha fazladır. Bu fazlalık yavruların büyüme dönemindeki ihtiyaçlarından ve aktivitelerinden kaynaklanır. 3 aylık yavru ile 8 aylık yavrunun gereksinimlerin de bile farklılıklar görülür. Bu yüzden yavrular, gereksinimlerine uygun biyolojik değeri yüksek ve kolay sindirilebilir proteinler, yeterli oranda kalsiyum ve uygun kalsiyum/ fosfor oranı içeren vitamin açısından zengin diyetlerle beslenmelidir.

Proteinler; vücut büyümesi ve kas gelişimi açısından önemlidir. Yavrular 4-5 haftalık olduklarında kuru mama; ıslatılarak ya da yavru konserveleriyle karıştırılarak verilmelidir. Köpeklerin süte ihtiyaç duyduğu dönem ilk 2-3 aydır.

Bundan sonraki dönemlerde süt sindirim sisteminde problemlere ve ishale neden olabilir. Yavrunun anne sütünden sonra, birden bire kuru mamayla beslenmesi kabızlığa yol açabilir. Mamanın partikül büyüklüğü köpek yavrularına uygun olmalıdır. Köpeklerin arasında bireysel farklılıkların da olduğu unutulmamalıdır. Köpeğimize mama alırken mutlaka veteriner hekimin tavsiyeleri doğrusunda hareket edilmelidir.

Yavruların mide kapasiteleri, günlük ihtiyaçlarını bir öğün yemey­le karşılayacak kadar gelişmediğinden, yavrular yiyeceklerini birkaç öğün­de tüketirler.

Yavruların diyetleri 6. haftadan 3 aya kadar günde 4 öğün, 3.aydan 6 aya kadar günde 3 öğün, 6. aydan 12 aya kadar günde 2 öğün, 12. aydan sonra ise günde 1 öğün olarak verilmelidir. Yemek zamanı ve yemek yedikleri yer, olabildiğince sabit olmalı ve değiştirilmemelidir.

Köpekler ancak 10-12 aylık olduktan sonra, günlük ihtiyaçlarını tek bir öğünle karşılayabilecek sindirim sistemi kapasitesine ulaşırlar.

Beslenme amacıyla, uyuyan yavruların uyandırılmaları doğru de­ğildir. Yavruların beslenme kadar, uykuya da ihtiyaçlarının olduğu unu­tulmamalıdır.

ilk 6-7 haftadan sonra köpeklerde çiğneme refleksi iyice gelişir ve katı partiküller kolay sindirilebilir.

Yavru bir köpek normal olarak günde 4-5 kez dışkılama yapar.

Su miktarı fazla olan mamalar, 30-60 dakika içersinde tüketilme­diklerinde köpeğin önünden alınmalıdır. Islatılarak verilen mamaların tü­ketilmeyen kısımları çabuk bozulur.

Çok sık olmamakla birlikte kırılmadan temizlenmiş ve pişirilmiş ilik­li büyük kemiklerin verilmesi, köpeklerde dişlerin temizlenmesinde ve çene kaslarının gelişmesinde faydalıdır.

Dengesiz, vitamin ve mineral maddeleri yeteri kadar ihtiva etme­yen gıdalarla beslenen köpeklerde, raşitizm, tüy dökülmesi, deri hastalıkla­rı gibi hastalıklar daha sık görülmektedir. Büyük ırkların gelişim süreci 12- 24 ay kadar sürmektedir.

Büyük ve dev ırk köpeklerde gelişim, hayatlarının ilk aylarında ga­yet değişkendir. Haftalar geçtikçe vücut ağırlığı ve kemiklerin büyümesi artış gösterir. Bu tip ırklarda çok hızlı bir canlı ağırlık artışı, kemikler ve eklemlerde düzeltilmesi zor gelişim bozukluklarına neden olduğundan aşırı beslenmeden kaçınılmalıdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir