Windows 10 Başlat Menüsü Özellikleri Nedir?

Windows 10 Başlat Menüsü Özellikleri Nedir?
ATLAMA LİSTELERİ’Nİ ETKİNLEŞTİRİN
Atlama Listeleri’ni etkinleştirince, Başlat menüsünde en çok kullandığınız uygulamaların sağında beliren oklara tıklayarak bazı özelliklere hızlıca ulaşabilirsiniz.Başlat menüsüne tıklayın ve ardından Ayarlar’a gelerek “Kişiselleştirme > Başlangıç” yolunu takip edin. Ekranın altında bulunan son seçeneği açık hale getirin.
KLAVYE DOSTU BAŞLAT MENÜSÜ
Başlat menüsünü tamamen klavyenizi kullanarak da yönetebilirsiniz. Windows tuşuna basarak Başlat menüsünü ekrana getirin. Ardından ok tuşlarını kullanarak menüler arasında dolaşabilirsiniz.
BAŞLAT MENÜSÜNÜ RENKLENDİRİN
Başlat menüsünün varsayılan rengi herkesin hoşuna gitmeyebilir. Kendi renginizi seçmeniz için Başlat >Ayarlar > Kişiselleştirme > Renkler yolunu takip edin ve “Arka planımda otomatik olarak tema rengi seç” ayarını kapatın. Artık renk paletinden istediğiniz bir rengi seçebilirsiniz.
BAŞLAT MENÜSÜNÜ DAHA ETKİN HALE GETİRİN
Başlat menüsünün başında en çok kullandığınız uygulamaları görmek istemiyorsanız Ayarlar’a gidin ve “Kişiselleştirme > Başlangıç” yolunu takip edin. “En çok kullanılan uygulamaları göster” ayarını kapatın.
EN SON EKLENEN UYGULAMALARI GİZLEYİN
Başlat menüsünde en son yüklenen uygulamaları görmek istemiyorsanız yine “Ayarlar > Kişiselleştirme > Başlangıç” yolunu takip edin ve bu kez “En son eklenen uygulamaları göster” ayarını kapatın.
UYGULAMALAR “SON KULLANILANLAR” LİSTESİNDE GÖRÜNMESİN
İsterseniz bazı uygulamaların “son kullanılan uygulamalar” listesinde görünmesini engelleyebilirsiniz. Herhangi bir ayar değişimi yapmadan bu özelliği kullanmanız mümkün.Görünmesini istemediğiniz uygulamaya sağ tıklayın ve açılan menüden “Diğer > Bu listede gösterme”ye tıklayın.
CANLI KUTUCUKLARI KAPATIN
Canlı kutucuklardaki sürekli değişimler ve güncellemelerden rahatsız oluyorsanız güncellemelerini gösterme özelliğini kapatabilirsiniz.Canlı kutucuğa sağ tıklayın ve açılan menüden “Diğer > Canlı kutucuğu kapat”a tıklayın.
BAŞLAT MENÜSÜNÜ BÜYÜTÜN
Başlat menüsüne daha fazla öğe sabitlemek istiyorsanız daha geniş bir alana ihtiyacınız olacaktır.Bunun için

“Başlat > Ayarlar > Kişiselleştirme >Başlangıç” yolunu takip edin. Açılan pencerede “Başlangıç’ı tam ekran kullan”ı açın.
EN ÇOK KULLANILAN AYARLARI SABİTLEYİN
Kısayolları, dosyaları ve klasörleri Başlat menüsüne sabitleyebilirsiniz. İstediğiniz öğeye sağ tıklayın ve “Başlangıç ekranına sabitle” seçeneğini işaretleyin.Seçtiğiniz öğe, Başlat menüsünün sağ tarafına sabitlenmiş bir şekilde eklenecektir.
KUTUCUKLARIN AD VE SİMGELERİNİ DEĞİŞTİRİN
Klasik Windows programlarından birine (modern uygulama olmayan) ait kutucuğa sağ tıklayın ve “Diğer > Dosya konumunu aç”ı seçin. Kısayolun üstüne bir kez tıkladıktan sonra klavyenizden [F2] tuşuna basıp kısayolun adını değiştirin. Simgesini değiştirmek içinse kısayola sağ tıkladıktan sonra “Özellikler > Simge Değiştir” düğmesine tıklayın.
KUTUCUKLARI KALDIRIN
Daha klasik bir Windows kullanıcısıysanız canlı kutucukları tamamen kaldırabilirsiniz. Bunun için özel bir ayar olmadığı için her canlı kutucuğa sağ tıklayıp “Başlangıç’tan kaldır”a tıklamanız gerekiyor.
BAŞLAT MENÜSÜNÜ BOYUTLANDIRIN
Kişiselleştirmeleriniz için daha fazla alana ihtiyacınız varsa Başlat menüsünün boyutunu değiştirebilirsiniz. Bunun için fare işaretçisini Başlat menüsünün üst veya sağ kenarına götürün.İşaretçinin şekli değiştiğinde kenarı tutup çekerek ettirerek boyutu değiştirebilirsiniz.
BAŞLAT MENÜSÜNDEN UYGULAMALARI KALDIRIN
Başlat menüsünde yer alan modern veya geleneksel masaüstü uygulamalarından iste(me)diğinize sağ tıklayıp “Kaldır”a tıklayarak o uygulamayı bilgisayarınızdan kaldırabilirsiniz.
UYGULAMALARI YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞTIRIN
Sisteminizde yüklü uygulamaları yönetici olarak çalıştırmak istiyorsanız uygulamaya sağ tıklayın ve “Yönetici olarak çalıştır”ı seçin. Bu özelliğin her uygulamada kullanamadığını unutmayın.
SÜPER KULLANICI MENÜSÜNÜ KULLANIN
Yeni Başlat menüsünde Denetim Masası yok ama isterseniz Başlat düğmesine sağ tıklayarak veya [Windows]+[X] tuşlarına birlikte basarak süper kullanıcı menüsünü çıkarabilirsiniz.
OTURUMU KAPATIN
Başlat menüsündeki “Aç/Kapa” bölümü sadece “Uyu”, “Bilgisayarı Kapat” ve “Yeniden Başlat” seçeneklerine sahip. Farklı bir kullanıcı olarak oturum açmanız gerekirse Başlat menüsünün en üstündeki kullanıcı adınıza tıklayın. “Oturumu kapat” seçeneğiyle oturumunuzu kapatabilir, sonra farklı bir kullanıcıyla yeniden oturum açabilirsiniz.

YENİ İŞLEM MERKEZİ

Windows 10’la birlikte yeni bir İşlem Merkezi geliyor. Bu özellik sayesinde tüm sistemdeki bildirimler tek bir yerde tutuluyor. Bildirim alanında konuşma balonu şeklinde simgeye tıklayarak mevcut bildirimleri görebilirsiniz.

KLASÖRLERİNİZİ SEÇİN
Başlat menüsünden Ayarlar’a girin ve “Kişiselleştirme > Başlangıç” yolunu takip edin. Pencerenin en altındaki
“Başlangıçta hangi klasörlerin görüneceğini seç” bağlantısına tıklayın.Artık Başlat menüsünde hangi klasör
listelerinin yer alacağını seçebilirsiniz.

KUTUCUKLARI ETİKETLEYİN VE GRUPLANDIRIN
Varsayılan olarak Başlat menüsündeki kutucukları iki gruba (“Bir bakışta yaşam” ile “Yürüt ve keşfet”) ayrılmıştır.
Bu başlıklara tıklayarak adlarını değiştirebilirsiniz. Sonradan sabitlediğiniz kutucuklar varsa onların bulunduğu alana fareyi götürünce iki paralel çizgi göreceksiniz. Ona tıklayarak yeni grubu adlandırabilirsiniz.

UYGULAMALARI DAHA HIZLI BULUN

Başlat menüsünde “Tüm uygulamalar”a tıklayınca açılan liste kaydır kaydır bitmiyor mu? En tepedeki “0-9” veya “A” başlığına tıklayıp gitmek istediğiniz harfi seçebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir