Wiki Kelimesinin Anlamı Nedir?

Wiki Nedir?, Wiki Ne Demek?

Wiki kavramı (What I Know Is) kelimesinin baş harflerinin alınmasıyla oluşan bir sözcük olarak bilinse de gerçekte Hawai dilinde “hızlı, çabuk” anlamına gelen sözcükten türetilmiştir. Ziyaretçiler Blog’lardaki yazılara yorum yapabilirken, Wiki’lerdeki içeriği düzeltebilmekte, silebilmekte veya içerik ekleyebilmektedir. İnternetin en popüler wiki’si olan wikipedia’nın (Türkçe-Vikipedi) tanımına göre kullanıcıların yeni sayfa yaratmasına, sayfalarda düzenlemeler yapmasına ve bu sayfaları birbirine bağlamasına izin veren (olanak sağlayan) bir yazılımdır.

Wiki yazılımları tipik olarak tüm sayfalarda ortak olan öğeleri ve sayfa düzenini tanımlayan bir şablon sunar, kullanıcı tarafından düzenlenebilen yazılım, program kodunu gösterir ve sonra içeriği Web tarayıcıda görüntülenebilmesi için HTML tabanlı bir sayfaya dönüştürür. Bazı wiki yazılımları yalnızca temel metin biçimlendirmeyi kapsarken; diğer araçlar tabloların, resimlerin ve hatta anketler veya oyunlar gibi etkileşimli öğelerin kullanılmasına izin verirler. Çoğu wiki diğer kullanıcıların çalışmasını izleme ve hatalarını düzeltme imkanı sunmaktadır.

Wikiler bilgi paylaşımını çok kolaylaştırdığı için bunların pek çok iş amaçlı kullanımı vardır. Örneğin; bir şirketin temsilcileri satış bilgilerini paylaşmak için wikiler kullanılmaktadırlar. Her müşteri için farklı satış konuşması geliştirmek yerine, temsilciler wiki’ye girilmiş olan enformasyonu yeniden kullanmaktadırlar. Ayrıca bunlar wiki’yi teknik ve standartlar enformasyon havuzu olarak da kullanmaktadırlar.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir