Whatsapp nedir?

Whatsapp nedir?,Whatsapp hakkında bilgilendirme,Whatsapp profil oluşturma,Whatsapp hakkında kısa bilgilendirme,Whatsapp,Whatsapp nedir

Whatsapp nedir?

Akıllı telefonlarda mesajlaşmak için kullanılan programlar arasında en yaygın olarak kullanılan program Whatsapp‘tir. Bu programın içeriği, internete bağlı olunmak koşuluyla bir mesajlaşma gerçekleştirme ya da telefondan telefona veri gönderimi gerçekleştirmektedir (fotoğraf ya da video gibi). Telefonunuzda uygulama indirdiğiniz bölüme girdikten sonra (Android sistemli telefonlarda Google Play’den, iOS sistemli telefonlarda Appstore’dan indirebilirsiniz) arama kısmına  yazıp programı indirmeniz mümkün. Üstelik program indirilirken sizden hiç bir ücret de talep edilmemektedir. Uygulamayı indirip açtığınızda, Whatsapp öncelikle telefonunuzda rehberinizle eşleşerek sizin gibi Whatsapp uygulaması kullanan kişileri konuşma listesine ekler, sizin tercihinize göre de hala kullanmayan kişileri de Whatsapp kullanmaya davet eder.

WHATSAPP PROFİL OLUŞTURMA

Daha sonra kendi belirlediğiniz kullanıcı adınızı yazıp, durum /statü olarak belirlediğiniz yere isterseniz herhangi bir not düşüp, sizinle konuşan kişilerin sizin profilinizde görmelerini istediğiniz fotoğrafı da belirledikten sonra sıra gizlilik ayarlarına gelmektedir. Programın içerisinde bir kaç gizlilik ayarı bulunmaktadır ve bu ayarların hepsi sizin insiyatifinize göre ayarlanmak üzere kurulmuştur. İlk olarak programa hangi saatlerde girip çıktığınızı karşı tarafa göstermek istiyorsanız, “son görülme ” bilginizi kapatabilirsiniz. Ya da sizinle konuşması esnasında, karşı tarafa yazılanların iletildiğinin bilgisini veren “tik”lerin renginin maviye dönmesi olayını da iptal ederek istenmeyen durumlarla kendinizi karşı karşıya bırakmak zorunda kalmayabilirsiniz. Sizin rehberinizde bulunmayan herhangi bir numaranın sizin hangi bilgilerinize ulaşabileceği insiyatifi de sizin elinizdedir.

Eğer fotoğrafınızı ve isminizi sadece rehberdeki kayıtlı arkadaşlarınıza açık hale getirirseniz, sizin profilinizi siz karşı tarafı kaydetmediğiniz sürece kimsenin görebilme şansı olmayacaktır. Bu tip bilgiler dışında Whatsapp’ın genel içeriğinde aynı anda birden fazla şahısla konuşabilme, bir konu hakkında toplu konuşma yapmanız gerekiyorsa arkadaşlarınızla beraber bir grup oluşturup  grup konuşma penceresi de yaratabilirsiniz.

Konuşma esnasında duygularınızı programın içerisinde bulunan “emoji”lerle (ifadeler) belirtebilir ya da bulunduğunuz durum itibariyle yazarak iletişim kuramayacak durumdaysanız ses kayıt özelliğini kullanarak karşı tarafa ya da gruba ses kaydı gönderebilirsiniz. Herhangi bir konuşma metni, size yazıldığı esnada telefonunuzda program açık değilse ve ekran kilidiniz varsa direk telefonunuzun ana ekranına düşer. Bu yazışmaların da size özel kalmasını isterseniz Whatsapp ayarlarına girip size Whatsapp’tan bir bildirim gönderen kişinin yazı içeriğini saklayıp sadece isim olarak ekranınıza düşmesini sağlayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir