Vurdumduymazlık ile ilgili hikaye

yine vurdum duymaz usta hikayesi Arabamın lpgde ilk çalıştırma zorluğu ,çekişinin biraz düşük olması gibi sorunlar vardı.Bunlardan lpg sorununu bir türlü rayına oturtamadım.
Perşembe fenni muayene randevum var.Bu sabah sanayiye gideyim eksiği gediği tamamlayayım dedim.Forumda okumuşsunuzdur ,lpg sorunu için en son ateşleme sistemi bujileri kontrol etmek istedim.
Elektrik ustasına sordum buji kablolarını ölçebilirmiyiz.Değişecekse değiştireceğim diye.Ölçülmez dedi.Benim bildiğim ohm olarak ölçülmeli.

Daha önceki bakımda distiribitör kapağının oynadığını tespit etmiştim.2 ustaya ayrı ayrı sordum normalmi diye.Ateşleme yaparken Oynar normal dediler.Bu sabah ilk defa bir Skoda servisine gittim.Dedim aracı bir kontrol edelim , bakımları yeni yapıldı dedim.Lpg de de böyle.Açtı kaputu , motoru çalıştırdım.Distribitör kapağından hiç bahsetmedim.İlk elini oraya attı , ee senin kapak oynuyor ,tam geçmemiş dedi.Bana normal dediler dedim.Olurmu dedi.Kapağı açtı , distiribitör kapağından tutta içine kadar toz , kir olmuş.ortadaki tevzi makarası kapak içine sürtmüş , iz yapmış.Hemen spreyi aldı bolca sıktı.Sonra hava tuttu taktı.Avans ayarı yüksekmiş 5 te dedi.
normali 2 ile 4 arası ,ama lpg çalıştırdığın için 4 ayarlayayım dedi.Sıcak motorda ayarladı.motorun soğumasını bekledik sonra tekrar kontrol çalıştırma.Tamamdır dedi.Borcumuz yok bir sonraki sefere dedi.Motor soğumayı beklerken muhabbet etmiştik ,nerdeyse akraba çıkacaktık, bizim köyde akrabaları varmış.

Ordan lpg ayara geçtim.Sorunu anlattım , cihaza taktı .Ayarları iyi dedi ,ücret almadı.Ben lpg regülatörü temizletmek istiyorum.Filitre diyafram değiştirmek istiyorum dedim.Haftaiçi sabah erken gel 30-40 tl yaparız dedi.

Far ayarı yaptırdım 5 tl

Rot balansa girdim , sahibide eski iş arkadaşlarımın amcaoğluydu.Muhabbet açtım , daha önce tanışmıyorduk.
İş bitti ,borcumuz deyince ; biz seni dost sınıfına alalım dedi 20 tl aldı.Eskiden aynı yere 31 tl ödemiştim.

Bujiler is tutmuş 3 ayda , normal ustama söktürüp zımpara makinasında parlattık , taktık.
Skoda servisi avansın yüksek olması ve distiribitör kapağının oturmaması nedeniyle ateşleme randımanlı olmuyor ,bunun neticesinde de is kurum yapar dedi ki bence mantıklı.

Sızdırmazlık raporunuda salı gibi alacağım ama egzos yalıtım istiyorlarmış.Gazcıya gidince soracağım , yaptıracağız.