Voleybol Sporu Hakkında Kısa Bilgi

Voleybol Sporu Kısa Bilgi, Voleybol Sporu Hakkında Bilgi, Voleybol Sporu Kısaca, Voleybol Sporunun Tarihçesi, Voleybol Sporunun Tarihi, Voleybol Sporunun Oyun Kuralları, Voleybol Sporunun Saha Ölçüleri, Voleybol Sporu Hakkında Kısa Bilgi, Voleybol Sporu Kaç Kişi İle Oynanır?, Voleybol Müsabakasında Kaç Hakem Görev Yapar, Voleybol Hakkında Bilgi, Voleybol Kısa Bilgi, Voleybol Oyun Kuralları, Voleybol Özet Bilgi, Voleybol Resimleri, Voleybol Kaç Kişi İle Oynanır?…

VOLEYBOL SPORU HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Voleybol, 9 m eni, 18 m boyu olan bir sahada, altışar kişilik iki takım arasında oynanır. Bir maç en çok beş set sürer; üç seti alan takım maçı kazanır. Bir seti almak için 15 sayı (her iki takımın 14 er sayıya çıkması halinde rakipten 2 fazla sayı) kazanmak gerekir. Oyun, takımlardan birinin servis atmasıyla başlar; serviste faul varsa, servis hakkı karşı tarafa geçer. Bir takımın 6 oyuncusu, topu filenin üstünden karşı tarafa geçirmeden önce aralarında iki kere paslaşabilirler (topa, aynı oyuncu iki defa üst üste olmamak üzere üç dokunuş). Top karşı sahada yere değerse veya karşı takımın oyuncuları tarafından saha dışına atılır veya kural dışı karşılanırsa, servisi atmış olmak şartıyla bu takım bir sayı kazanmış ölür; servisi atmamışsa sayı almaz, servis atma hakkını kazanır. Servis geçişlerinde servis atacak takımın oyuncuları, bir önceki oyuncunun yerine geçerek daire biçimi yer değiştirirler. Voleybolda. topa tek veya ki elle (parmak uçları veyri elin tersiyle, topu avuç içine oturtmadan ve tutmadan) veya bedenin belden yukan herhangi bir kısmıyla vurulabilir.

Türkiye’de voleybol sporu

1936’da Spor Oyunları federasyonuna bağlandı; 1958’de federasyonların ayrılmasıyla bağımsız duruma geldi. Türkiye’de ilk voleybol karşılaşmaları, şampiyonaların başlamasıyla yapıldı (1948).

Bundan sonra voleybol yaygınlaştı. İlk millî maç, Yugoslavya ile İstanbul’da oynandı (1953). Türk Millî Voleybol takımı milletlerarası voleybol turnuvasına 1956’da Paris’te katıldı. 1958’de Prag’da yapılan Avrupa Voleybol şampiyonasına katılan 27 ülke arasında 12. oldu. 1959 da başlayan Avrupa Şampiyon Kulüpler Voleybol turnuvasına her yıl Türkiye şampiyonu olan takım katıldı.

Oyuncular

Oyuncunun malzemeleri forma, şort, çorap ve spor ayakkabısıdır. Oyuncuların formaları 1’den 18’e kadar numaralandırılır.Takım kaptanının formasında, göğüs numarasının altında bir şerit olmalıdır. Diğer oyunculardan farklı renkte olan (libero oyuncuları haricinde) ve/veya kurallara uygun numarası bulunmayan formaların giyilmesi yasaktır. Oyuncular riski kendisine ait olmak kaydıyla gözlük ve lens takabilirler.

Oyunda olmayan oyuncular oyun esnasında ısınma sahasında, molalarda ve teknik molalarda kendi oyun alanlarının arkasındaki serbest bölgede topsuz olarak, set aralarında serbest bölge içinde top kullanarak ısınabilirler.

Filenin önünde bulunan üç oyuncu ön hat oyuncusudur ve 4 (ön-sol), 3 (ön-orta), 2 (ön-sağ) numaralı pozisyonlarda dururlar.Diğer üç oyuncu geri hat oyuncusudur ve 5 (geri-sol), 6 (geri -orta), 1 (geri-sağ) numaralı pozisyonlarda dururlar.

Oyuncular ve yerleri

Pasör: Smaçörlere top dağıtan oyuncudur. 3 numarada oynar. Oyunu asıl yönlendiren oyuncudur. Pasörün kötü pas atması halinde smaçöre daha çok görev düşer ve hücumdaki etki azalır.

Pasör Çaprazı: Pasör servise geçtiğinde öne gelen ve genellikle uzun pasla hücum eden oyuncu. 2 numara oyuncusu da denilebilir. Bu oyuncu 4-2 taktiğinde görev almaz.

Smaçör: 4 numarada oynayan ve genellikle uzun pasla hücum eden elemanlara denir. Sahada bu görevde oynayan 2 oyuncu bulunur. Birisi servise geçtiğinde diğeri (yani “çaprazı”) öne geçer, bu nedenle 4 numaradan sürekli olarak hücum yapılabilir.

Orta Oyuncu: 3 numaradan oynayan ve kısa,kurşun paslarla hucüm eden elemanlara denir. Bu görevde 2 oyuncu sahada yer alır. Birisi servise geçtiğinde diğeri (yani “çaprazı”) öne geçer, bu nedenle 3 numaralı bölge de sürekli hücum bölgesidir.

Libero: Takımın 6. oyuncusudur. Farklı renkli (genellikle takım formasının tam zıt renginde) forma giyer, diğer oyunculardan farklı olarak oyuncu listesinde adının yanında bir “L” ibaresi bulunur ve bu ibare bu oyuncunun o maç sırasında başka bir görevde kullanılamayacağını gösterir. Takımın savunma oyuncusudur. Oyun sırasında servis atılmadan önce, takımının o sırada savunmada olan oyuncularından biriyle yer değiştirebilir. Bu yer değiştirme, sahanın arka alanından gerçekleştirilir. Arka alanda parmak pas ve manşet alabilirken, topu 3 metre içinde parmak pasla alamaz. Yerine geçtiği oyuncu 4 numaraya geldiğinde ya da başka bir oyuncuyla değişmesi gerekiyorsa oyundan çıkar. Her iki durumda da oyuna tekrar girebilmesi için bir sayı beklemelidir. Servis atamaz ve 3 metre içinden hucüm yapamaz. Arka alandan hucüm yapabilir, ancak zıplayamaz.

Paslar

Uzun Pas: Genellikle 4 ve 2 numara oyuncularına atılan yüksek pastır.

Kurşun Pas: 4 ve 2 numara oyuncularının hücumlarını hızlandırmak amacıyla atılan, file köşelerine doğru ve fileye paralel olarak atılan pastır.

Kısa Pas: 3 numara oyuncularına atılan pastır, hızlı hücumu sağlar ve karşı takımı savunması yerine yerleşmeden yakalama amacı taşır. Yüksekliği ve zamanlamasına göre; 3 çeşidi vardır.

Erken kısa: 3 numara oyuncusu, top pasöre ulaşmadan önce hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda havada olur.

Normal kısa: 3 numara oyuncusu, top pasöre giderken hareketlenir ve top pasörle buluştuğunda zıplar,topla en yüksek noktada buluşup, topa vurur.

Geç kısa: 3 numara oyuncusu, topa düşmeye başladığı noktada vurur.

Taktikler

4-2 İki pasör, iki smaçör ve iki orta oyuncu ile sahaya çıkılan taktiktir. Pasörler arka alanda savunma oyuncusu olarak sayılırken öne geldiklerinde pas atmakla görevlidirler. Hucüm görevinin sürekli olarak iki oyuncuda olması, bu taktiğin zayıf yönüdür.

5-1 Tek pasör, iki smaçör, iki orta adamı ve bir pasör çaprazıyla sahaya çıkılan taktiktir. Pasör arka alana geçtiğinde, öncelikli olarak bir savunma oyuncusudur. Top pasöre gelirse, pasör topu karşılar ve pası atmakla yükümlü olan oyuncu pasör çaprazı olur, aksi takdirde pasör 3 metre içine kaçarak pasını atar ve yeniden savunma pozisyonunu alır. Pasörün arkada olduğu pozisyon takımın 3 oyuncusunun hucüm edebildiği, dolayısıyla güçlü oldukları pozisyondur. Modern

4-2 ikipasör, iki smaçör, iki orta adamı ile oynanır. 4-2’den farkı, pasörlük görevinin arka alanda bulunan pasöre ait olmasıdır, öne geçen pasör, pasör çaprazı gibi oynar ve takım sürekli olarak 3’lü hucüm yapabilir.

Voleybol Saha Ölçüleri  Voleybol Resimleri

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir