Video Paylaşım Sitelerinin Amacı

VİDEO PAYLAŞIM SİTELERİ

Video paylaşım siteleri kullanıcıların çevrim içi video yayını yapmasını sağlamaktadır. En popüler olanı YouTube, “Kendin Yayın Yap (Broadcast Yourself)” sloganıyla, 2005 Şubat ayında kurulmuş bugün milyarlarca insanın video yüklediği ve izlediği bir site haline gelmiştir. Başlangıçta sadece komik video ve müzik küpleri yüklenip, izlenen sitede günümüzde kişiler ve firmalar kanala açabilmekte, reklamdan eğitime her tür videolarını yayınlayabilmektedirler. Hatta üç boyutlu (3D) ya da yüksek çözünürlüklü (HD) video yüklemek ya da izlemek mümkündür. Ayrıca film kiralamak, dizileri, tv programlarını YouTube üzerinden takip etmek gitgide yaygınlaşmaktadır.

Kullanıcılar videoların altında bulunan yorum bölümüne yorumlarını yazabilmektedirler. Bunun dışında siteye yapılacak olan üyelikten sonra kullanıcılar favori videolarım seçebilmekte ve bunları diğer kullanıcılar ile paylaşabilmektedirler. Kullanıcılar ilgi alanlarına göre istedikleri kategorideki videoları bu sitede bulabilmektedirler. Eğlence, komedi, müzik veya eğitici, bilgi veren videolar sitede bulunmaktadır. YouTube birçok amatör sanatçının kendini, sesini duyurmasına fırsat tanımıştır. Benzer şekilde sanatçıların tv programlarının popülerliği, sevilirliği site üzerindeki videolarının kaç defa izlendiği ya da altına nasıl yorumlar yazıldığı ile ölçülmektedir. Milyonlarca defa klibi izlenen birçok sanatçı vardır.

Ancak video paylaşım siteleri e-öğrenme konusunda önemli bir hizmet sunmaktadırlar. Örneğin YouTube üzerinde İngilizce olarak sayısız öğrenme içeriği (ders, kurs, sunum, örnek olay vb) bulunmaktadır. Türkiye’de de YouTube kullanıcı sayısı milyonlara ifade edilecek kadar yüksek olduğu için (ayını TRT Okul Kanalı gibi) sitede Türkçe eğitim içeriği de fazladır. Sözgelimi “liderlik”, “iletişim” ya da “motivasyon” sözcükleriyle arama yapıldığında liderlik, iletişim ve motivasyonu anlatan yüzlerce video çıkmaktadır.

Ayrıca MIT, UCL Berkeley, Harvard, Stanford gibi birçok üniversite bazı derslerinin videolarını çevrim içi yayınlamaktadır. Bu videoları izlemek için adı geçen üniversitelerin sitelerine girmek yeterlidir.

Ülkemizde En Popüler Video Paylaşım Siteleri

♦ Youtube

♦ dailymotion

♦ İzlesene

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir