Vantilatör Nedir?

Vantilatör Nedir?,Vantilatör Ne Demek,Vantilatör Ne İşe Yarar,Vantilatör Ne Demektir,Vantilatör Anlamı Nedir,Vantilatör Nasıl Çalışır

Vantilatör Nedir?

Vantilatör — aldığı hareket ile dönen çarkın (pervane) havayı bir hacimden alıp diğer bir hacime aktaran, havaya yön verme prensibi ile çalışan makine. Bu makinelere ayrıca çalışma şekline görede isimler verilir bunlar aspiratör, fan, blower, körük şekilde adlandırılırlar.

YAPISI

Yapı olarak üç parçadan oluşur.

Pervane
Motor
Gövde

Yukarıda belirtilen materyaller kullanım amacı, çalışma sıcaklığı ve akışkanın cinsine göre çeşitlilik gösterir. Buna bağlı olarak pek çok vantilatör çeşidi vardır.

ENDÜSTRİYEL UYGULAMALARDA

Soğuk hava tesisleri, malzeme taşıma ayrıştırma, havalandırma, havanın karıştırılması gereken yerler, katı yakıtlı kazanlarda yakıt üfleme, soğutma sistemleri, ısıtma sistemleri, elektrik üretim santralleri.

Domestik (evsel) uygulamalarda

Fırın üzeri davlumbazlarda, banyo, wc’ler.

Konfor uygulamaları

Toplantı salonları, sinemalar, restoranlar, sigara odaları
Kullanım alanlarına örnek olarak gösterilebilir ama bunlar dışında da pek çok kullanım alanı vardır.

Günümüzde vantilatörler elektrik motoru ile kullanılır, çünkü elektrik motorlu çalışan vantilatörler çok daha az yer kaplar, bakım gerektirmez, hafif ve daha uzun ömürlü olurlar. Elektrik motorunun dışında pinomatik, benzinli ya da dizel motor, rüzgâr gücü ya da merkezkaç gücünden faydalanarak kullanılırlar.

VANTİLATÖRLER İKİYE AYRILIR;

Radial (SANTRİFÜJ) – vantilatörlerde akışkan pervanenin içine eksenel yörüngede girip, dönmenin eksenine dik yönde çıkar
Aksiyel (EKSENEL) – vantilatörlerde ise akışkan pervanenin içine eksenel olarak girip aynı eksen üzerinde yörünge izleyerek çıkar
Karma Akışlı (Mixed Flow ) – vantilatörlerde akışkan pervanenin içine eksenel yörüngede girer. Ancak çıkış ekseni üzerinde bulunan yönlendirici kanatlar üzerinden geçerken ek bir dinamik basınç oluşur böyleye toplam basınç artar. Bu fanlar “Radial ve Aksiyal fanların karışımı” olarak nitelendirilir. Debileri Aksiyel fanlara yakın – basınçları ise radial fanlara yakındır. Ancak motor enerji tüketimleride buna parelel olarak aynı derecede ortalama değerdedir. Genelde yer sorunu olan ortamlarda kullanıma uygundur.

VANTİLATÖR NASIL SOĞUTUYOR?

19 Temmuz 2012 | Kategori: Bilim, Fizik, İlginç Bilgiler, Merak Ettikleriniz Etiketler:fan, nasıl, serinletiyor, soğutuyor, vantilatör
Vantilatörler özellikle yaz aylarında kullanılan basit serinleticilerdir. Sadece pervane ve motordan oluşan bu düzenek için “Vantilatör nasıl soğutuyor?” sorusu akıllara gelebiliyor. Bu sorunun iki farklı cevabı var, bu cevapların birincisi bilgisayar işlemcisi, otomobil motoru gibi mekanik araçların soğutulma mantığı ile aynı olduğu gibi sizin soğumanıza da etki eder. İkincisi ise otomobil ve bilgisayarda etkisi olmayan sadece size özgü bir nedenden dolayıdır.
Vantilatör Nasıl Soğutuyor – 1
Aslında fan soğuk hava itişi sağlamaz. Olan havanın yerini değiştirir. Bunu bir deney yaparak gözlemleyebilirsiniz. Bir poşete oda sıcaklığında su doldurun ve içine bir derece atın. Bu poşetin ağzını sıkıca bağlayın ve vantilatörün karşısında 5 dakika bekletin. Derecenin değişmediğini gözlemleyeceksiniz.
Vantilatörler sıcak olan sistemlerin (örneğin işlemci) yakınındaki havayı sürekli değiştirerek ve molekül çarpıştırmasını artırarak ısı paylaşım hızını artırır. Oda sıcaklığında, sıcaklığı 200 dereceye çıkarılmış eşit kütleye sahip iki farklı demir parçasını düşünün. Birisine fan yönlendirirsek bulunduğu ortam ile etkileşimini artırırız. Yani demire dokunan ve bu yolla ısı paylaşımı yapan molekül sayısı artar ve demir hızla oda sıcaklığına kadar soğur ve öyle kalır. İnsanda da aynı durum söz konusudur. İnsan cildine dokunan molekül sayısı hızla arttığı için ısı paylaşımı da başlamış olur. Cildinizin yaklaşık 5 cm uzağına kadar olan kısım yüksek sıcaklıktaki hava ile doludur. Vantilatör aynı zamanda bu sıcak havadan da kurtulmanızı sağlar.
Vantilatör Nasıl Soğutuyor – 2
İkincisi, vantilatör iyi bir buharlaştırıcıdır. Bunu deney yaparak gözlemleyebilirsiniz. İki farklı kağıt peçeteyi aynı oranda ıslatın ve birini normal bir ortama diğerini ise vantilatörün karşısına koyun. Vantilatör karşısında olan daha çabuk kuruyacaktır. Tıpkı rüzgar olduğu zaman çamaşırların daha çabuk kuruması gibi. İnsan cildi oldukça nemlidir ve sıcak havalarda nemlilik iyice artacaktır. Vantilatör bu nemin buharlaşmanına yardımcı olarak vücudunuzun daha çabuk soğumasını sağlar.
Aslında son verdiğimiz sebep insanlar için tehlikeli. Bu yöntem ile çok hızlı ısı kaybı yaşanır ve kaslarda ağrılara yol açabilir. Baş bölgesinde uygulanması ile de sinüzit olmanıza neden olabilir. Bu nedenle vantilatörün kullanılmasında dikkat etmeniz önerilir.
Vantilatörün Önerilen Kullanımı Nedir?
Vantilatörün doğrudan insanlara uzun süreler boyunca yönlendirilmesi zararlıdır. Bunun yerine odada hava akışını sağlayacak şekilde insanların başlarının en az 1 metre üzerine yönlendirilmesi daha doğru bir kullanımdır. Eğer odanızın sıcak olduğunu düşünüyorsanız vantilatörü pencerenize doğru tutarak sıcak havanın odanızdan bir an önce atılmasını sağlayabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir