Vandalizm Nedir?

Vandallık, Vandalizm nedir?

Vandalizm, antisosyal kişilik bozukluğu olarak tanımlanmıştır. Erkek bireylerde daha sık, kadınlarda daha az rastlanmaktadır. Vandal diye tanımlanan bir kişi; kırma, parçalama, yok etme, kesme, yakıcı madde atma, boya atma yoluyla sonucunu bilerek, başkasının ya da kamunun sahiplendiği, önemsediği ve değerli bulduğu bir maddeye (örneğin, okul araç-gerecine, müzede sergilenen tarihsel bir yapıta, resim galerisindeki bir tabloya) zarar verir.
Terimin çıkış noktası Fransız Devrimi sürecinde bir din adamı tarafından Cumhuriyet Ordusu’nun bazı davranışlarını nitelemek için kullanılmasıdır. Henri Grégoire isimli bu papaz ordunun davranışlarını 455 yılında Roma’yı yağmalayan Cermen soyundan gelen Slav kökenli Vandallara benzetmiştir.
Roma İmparatorluğu’nda, damnatio memoriae, yani hatıraların lanetlenmesi denilen bir uygulama vardır. Buna göre sevilmeyen birisi öldüğünde ona ait heykeller kırılır ya da kafaları koparılır, isimleri tüm kayıtlardan çıkarılır ve adları anılmaz. Örneğin Neron, tek başına imparator olduğunda, kendinden önce gelen imparatora ait tüm heykelleri yıktırtmıştır. Hristiyanlığın kabulünden sonra da Roma’daki çoğu heykeller ya tahrip edilmiş ya da heykellerin alınlarına haç kazınmıştır.
Modern zamanlarda da devam eden resmi vandalizm, Naziler tarafından yıkılan Yahudi sembolleri, Sovyetlerin çöküşünden sonraki tahribatlar, Taliban tarafından yok edilen tarihi dev Buda heykelleri vb ile sembolleşmiştir.
Çevresel vandalizm, bazı çevreciler tarafından kullanılan bir terimdir. Çevreciler, kırılgan ekosistemin korkunç veya apaçık yıkımını ve özellikle çevresel koruma yasalarının çiğnenmesini açıklamak için kullanırlar. Önceden belirlenmiş koruma altındaki alanlara yapılan yasal olmayan saldırılar önemli bir örnektir. Diğer örnekler ise nehirler, dereler ve benzerlerinin çiftlik atıkları ile kirletilmesi, atmosferin fosil yakıt tüketimi ile karbondioksit tarafından zarar görmesi gibi sıralanabilir. (Vikipedi)
ŞİMDİ KİM VANDAL?
Bazı hükümet üyeleri ve tarafgir kanalları Gezi Parkı’nı koruma eylemlerini “Vandallık” diye diline doladı. Bilir bilmez konuşuyorlar. Yukarıdaki tanıma göre kim Vandal?
– Ucube diyerek, heykel yıkma eylemini kim yaptı?
– Tarihi evlerin, yalıların, yakılıp sonra ticarethaneye dönüşmesine kim göz yumdu?
– Tarihi buluntulara “eser dedikleri çanak-çömlek” diye kim dedi?
– Tarihi yarımadanın minareli slüetini bozan gökdelenlere kim müsaade etti?
– Bir ara tarihi Haydarpaşa garını kim yıkmaya kalktı?
– Emekçi sınıfta büyük anısı olan Taksim meydanının özelliklerini kim bozmaya çalışıyor?
– Tarihi Atatürk Kültür Merkezi (AKM)’yi kim yıkmak istiyor?
– Anıtkabir’i kimin partisinin gençlik kolları yöneticisi yıkmayı istiyor?
– Çevresel Vandalizm olarak kim siyanürle altına izin verdi? Kim bitkilerin, gıdaların genetik yapısının  bozulmasına göz yumuyor? Gezi parkında halkın değer verdiği ağaçları kim kesiyor?
– Tarihi, kültürel bir emanet olan Atatürk Orman Çiftliği yeşil alanını kim yağmalıyor, saray yaptırıyor?
– Kim cumhuriyet döneminin sanat atılımları, devlet tiyatrolarını engellemeye çalışıyor, eğitim sistemini geriye döndürmeye çalışıyor?
– Kim hak arama uğraşındaki göstericilere biber gazı, boyalı tazyikli su atıyor?
Bu soruların yanıtını herkes biliyor ama kendisi aynaya bakmadan, önce davranıp bir terim keşfetmiş gibi baskın çıkma amaçlı kullanıyor. Vandallık, modernizm karşıtlarının bir eylem ve işlevidir.
Gariptir ki, otomobil, otobüs yakmayı da içeren PKK kent eylemleri için bile böyle bir nitelemeyi kullanmamışlardı. 
Evet, gösteriler sırasında tahrip edilen, zarar verilen bazı kamu ve özel varlıklar oldu. Fakat araya karışan provakatörler kadar polis saldırısıyla oluşan tahrik ve öfkenin büyük etkisinin olduğu, ayrıca yetkili ağızların anlamak yerine kışkırtma sonucu doğuran zıddına söylemlerinin de etkisi olduğu kanısındayım. Çaresiz bırakılan insan sağa sola saldırır. Yani “Vandal” diye suçlayabilmek için, neden yaratmaya çalıştılar. Sebep olana bak. Doğa kıyımı Vandallıktır. Orantısız güç Vandallıktır. (Kubilay olayı, Madımak tam bir Vandallıktı)
Asıl Vandallık, 90 yılda kazanılan çağdaşlaşma ve cumhuriyet kazanımlarının yerle bir edilmesidir.
“İçki içiyorsa ayyaştır” dediler, ayyaş alkol müptelası olandır, “çapulcu” dediler, yağmacı, talancıya denir (halk arasında kötü giyimli) Arapça kadar Türkçe de öğrenselerdi bunlar olmazdı.
Azıcık bildikleri Türkçe ile şark kurnazlığı yapıp, kelime silahı kullanmaya kalkmasınlar, ellerinde patlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Ödev Ödev