Twitter Kısaca Nedir? Nasıl Kullanılır

twitter
Twitter Kısaca Nedir? Nasıl Kullanılır

Twitter Kısaca Nedir? Nasıl Kullanılır,Twitter Nedir,Twitter Nasıl Kullanılır,Twitter Ne Demektir,Twitter Hakkında Bilgi,Twitter Özellikleri

TWİTTER NEDİR? NEYE YARAR? NASIL KULLANILIR?

Dünya üzerinde en çok kullanılan sosyal medya araçlarından biri olan Twitter, bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Twitter’ da kullanıcılar 140 karakterden oluşan mesajlar atabilmekte ve bu mesajları sınırlama olmadan veya sınırlama getirerek paylaşabilmektedirler. Kullanıcılar istedikleri kişi veya kuruluların üyeliklerini kolayca takip ederek bu kullanıcıların attığı mesajları gönderildiği anda görüntüleyebilir ve bu kullanıcılarla iletişim kurabilirler.

Twitter üzerinden ilginizi çeken konularda en son haberler “neler oluyor?”bölümünden takip edilebilir. Takip etmeyi seçtiğiniz kullanıcılardan gelen mesajlar okumanız için ana sayfanızda toplanır. Bu başlıklarını her zaman ilginç bulacağınız bir gazetenin kapınıza bırakılması gibidir. Haberleri daha olaylar olurken keşfedebilir, önem verdiğiniz konularda bilgi alabilir ve esas kaynaklara gerçek zamanlı olarak ulaşabilirsiniz. Neler Oluyor, Kimi Takip Etmeli, Trend Başlık (TT-trending topic) bölümlerinde en üst sıraya sponsorluk bedeli ödeyerek yerleşmek mümkündür. Şekil 2.14’de Samsung ve Kızılay’ın sponsorlu bağlantısı gözükmektedir.

Twitter kullanmak için internet bağlantısı ve Twitter sitesinden ücretsiz olarak alman üyelik yeterli
olmaktadır. Twitter bilgisayarlarda ekstra bir uygulama gerektirmeden, internet tarayıcısından kullanılabilmektedir. Bunun yanında cep telefonları ve tabletler için ücretsiz olarak indirilebilen uygulamalar yardımıyla da bu cihazlar da kullanılabilmektedir. Birçok işletme resmi Twitter hesabı aracılığıyla hem reklamlarını duyurmakta, hem de müşteri taleplerini, şikayetlerini, fikirlerini değerlendirmektedir.

Günümüz işletmelerinin de yoğun olarak kullandığı Twitter sayesinde şirketler ve müşteriler arasında gerçek zamanlı bir iletişim kurulması, ürün ve hizmet hakkında bilgi paylaşımı, gerçek zamanlı haber ve geri bildirim alımı, marka reklamı ve promosyonlar gibi bilgilerin paylaşılması kolayca sağlanmaktadır.

Twitter kullanımı o kadar yaygınlaşmıştır ki, çoğu zaman sosyal medya denildiği zaman “Twitter” anlaşılmaktadır. Sosyal medyanın Arap Baharı olarak bilinen gelişmelerde etkisi olduğu düşünülmektedir. Nitekim, binlerce insanın sosyal medya aracılığıyla haberleşip meydanlarda randevulaşmasında Twitter etkili olmuştur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir