Türkiye’nin Sınır Kapıları Hakkında Bilgi

Türkiye’nin Sınır Kapıları

Yunanistan İle Olanlar
1. Uzunköprü : Edirne’de bulunur. Uzunköprü Demiryolu Hudut Kapısı Türkiye’den Yunanistan’a Yunanistan’dan Türkiye’ye demiryoluyolu ile 24 saat giriş ve çıkışın yapılabildiği hudut kapılarından birisidir.
2. İpsala : Türkiye’den Yunanistan’a ve Yunanistan’dan Türkiye’ye kara yolu ile giriş ve çıkışın yapıldığı Edirne sınırları içerisinde bulunan sınır kapısıdır.
3. Pazarkule : Türkiye’den Yunanistan’a ve Yunanistan’dan Türkiye’ye kara yolu ile giriş ve çıkış yapılır. İl merkezine 5 km’dir.

Bulgaristan İle Olanlar :
1. Hamzabeyli : Edirne ilinin kuzeyinde Lalapaşa ilçesi sınırları içerisindedir. Bulgaristan’ın Schengen ülkeleri listesine dahil olması ile AB ile komşu hale gelen Hamzabeyli Sınır Kapısı’nın yolcu ve araç geçiş kapasitesinin artırılması bir zorunluluk halini almıştır.
Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda yıllık yaklaşık 500.000 araç ve 1.500.000 yolcuya hizmet veriyor.
Toplam 64.000 m² açık alana sahip olan Hamzabeyli Sınır Kapısı, 2.000 m²’lik ticari binaya, 1.800 m²’lik idari binadan oluşuyor. Yolcu bölümünde 4 adet giriş – 4 adet çıkış ve TIR bölümünde de 4 adet giriş – 4 adet çıkış olmak üzere toplam 16 muayene peronu bulunuyor. Ayrıca 2 kantar ve 2 adet x-ray araç tarama cihazı da yer almaktadır.
Ticari alanda, Setur Duty Free Shop, Garanti Bankası, UMAT Sigortacılık, Efe Sofrası hizmet vermektedir.
2. Kapıkule : Edirne sınırları içerisinde bulunan Kapıkule Sınır Kapısı, Türkiye’den Bulgaristan’a ve Bulgaristan’dan Türkiye’ye giriş ve çıkışın yapıldığı en önemli ve yoğun sınır kapılarımızdan biridir.
1930 yılında sınır karakolu olarak kurulmuş olan Kapıkule Sınır Kapısı, 1953 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile sınır kapısına dönüştürülmüş.
Dünya’nın ikinci en yoğun sınır kapısıolan Kapıkule Sınır Kapısı, Türkiye Bulgaristan sınır kapısı fonksiyonu ile aynı zamanda Türkiye’nin Avrupa’ya giriş ve çıkış kapısıdır.
Avrupa’nın en yoğun sınır kapısı olan Kapıkule, Avrupa ile gerçekleştirilen tüm ihracat ve ithalatın sağlandığı kapı olması nedeniyle ülke ekonomisinde önemli bir rol oynuyor.
Yenilenmiş, modern yüzüyle Kapıkule 2009 yılında hizmete girmiştir.
3. Dereköy : Türkiye-Bulgaristan arasında giriş çıkışların yapıldığı sınır kapısı Kırklareli sınırları içerisindedir.
Gürcistan İle Olanlar
1. Türkgözü : Ardahan ilinde bulunur.
2. Sarp : Artvin sınırlari içerisinde bulunur. Gürcistan sınır kapısı olarak hizmet eden Sarp Sınır Kapısı, büyüyen Gürcistan ekonomisi ile birlikte Asya ile Avrupa arasındaki mal taşımacılığının bu yol üzerinden sağlanacak olması nedenleriyle önemlidir.
2008 Mart’ında Gürcistan sınır kapısı artan yoğunluğu karşılayabilmek için yenilenme çalışmalarına başlanmış ve Mart 2009 tarihinde yenilenmiş haliyle hizmete açılmıştır. Yenilenen Sarp Sınır Kapısı, Karadeniz Sahil Yolu bağlantısı ile, yörenin ve ülke ekonomisi için önemli bir rol oynuyor.
36.000 m² toplam alana sahip Sarp Sınır Kapısı, 3.000 m²’lik ticari binaya, 2.700 m²’lik idari binaya sahip. 4 adet giriş – 4 adet çıkış olmak üzere toplam 8 adet peron ve 1 adet x-ray tarama cihazı bulunuyor.
Ticari alanda, Setur Duty Free Shop, Garanti Bankası, UMAT Sigortacılık, Restaurant – Cafe, Market hizmet vermektedir.

Ermenistan İle Olanlar
1. Akyaka : Kars sınırları içerisindedir. 1993’ten beri kapalıdır.
2. Alican Sınır Kapısı : Iğdır sınırları içerisindedir. 1933 yılından beri kapalıdır.
Azerbaycan İle Olanlar
1.Dilucu : Iğdır’a bağlı Aralık ilçesinde bulunur ve Nahcıvan Özerk Cumhuriyetiyle bağlantıyı sağlar.
İran İle Olanlar
1. Esendere : Hakkari ili sınırları içerisindedir.
2. Kapıköy : Van sınırları içerisindedir.
3. Gürbulak : Ağrı sınırları içerisindedir.
4. Borualan : Iğdır sınırları içerisindedir. Kapalı durumdadır.
Irak İle Olanlar
1.Habur : Türkiye’nin Irak’a açılan tek kapısıdır. 1973 yılında Gümrük İdare Memurluğu olarak faaliyete geçen, 1976 da Gümrük Müdürlüğü, 1981 yılında Habur Gümrükler Başmüdürlüğü olan Habur Sınır Kapısı, Irak sınır kapısı olarak hizmet veriyor. Irak’açılan tek sınır kapısı olup, Temmuz 2006′da yenilenp hizmete girmiş.
Ortadoğu ülkelerinin, Türkiye üzerinden Avrupa ile ticaret bağlantısı olan Habur Sınır Kapısı, 320.000 m² alanda hizmet veriyor. Habur Sınır Kapısı, 3.500 m² ticari bina, 6.000 m² idari binadan oluşuyor. 12 adet giriş – 12 adet çıkış olmak üzere toplam 24 adet peron olduğu kapıda, 2 x-ray araç tarama cihazı, 1 bagaj tarama x-ray’i yer alıyor.
Ticari alanda, Setur Duty Free Shop, Garanti Bankası, Umat Sigortacılık, Bilintur Cafe, Market, Kuaför hizmeti veriliyor.
Suriye İle Olanlar
1. Yayladağı : Hatay sınırları içerisindedir.
2. Cilvegözü : Hatay sınırları içerisindedir.
3. slahiye : Gaziantep sınırları içerisindedir.
4. Çobanbey : Gaziantep sınırları içerisindedir.
5. Karkamış : Gaziantep sınırları içerisindedir.
6. Öncüpınar : Kilis sınırları içerisindedir.
7. Akçakale : Şanlıurfa sınırları içerisindedir.
8. Ceylanpınar : Şanlıurfa sınırları içerisindedir.
9. Mürşitpınar : Şanlıurfa sınırları içerisindedir.
10. Şenyurt : Mardin sınırları içerisindedir.
11. Girmeli : Mardin sınırları içerisindedir.
12. Cizre : Şırnak sınırları içerisindedir.
habur_sinir_kapisi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.