Thales Kısaca Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Thales Kısaca Kimdir? Hayatı ve Eserleri,Thales Kısaca Kimdir,Thales Kısaca Hayatı,Thales Hakkında Bilgilendirme,Thales Antik çağ tarihçisi

Thales Kimdir?

MÖ 6. yy.da yaşamış, matematik, metafizik ve astronomi ile ilgilenmiştir. Milet Okulu’nun kurucusudur. Suyu ana madde olarak kabul eder. Tabiat olaylarının nedenlerini doğada aramış, buharlaşma ve depremi incelemiştir, Güneş tutulmasını hesaplamış, zeytinin iyi ürün vereceği yılları tahmin ederek zenginleşmiştir. Eşit açılı ikizkenar üçgeni ortaya koyan teoremin kurucusudur. Mısırlılardan öğrendiği geometriyi Yunanlara anlatmıştır. Yunanca yazdığı eserlerinde doğunun etkisi anlaşılmaktadır.

Antik çağ tarihçisi Apollodoros’a göre Thales M.Ö.624 ve M.Ö.546 arasında yaşamıştır. Diogenes Laertios’a göre 58.Olimpiyat’ta 78 de ölmüş ve Sosicrates’e göre 90 yaşındayken ölmüştür. Bilimin doğduğu düşünülen Miletos’ta doğmuştur. Ancak yinede Herodot,Samos’lu Duris Demokritos ve diğerleri ailesinin Fenikeli olduğunu iddia etmişlerdir. Thales’in başka bir vatandaşlığa geçtiği veya daha sonra yurttaş olduğu düşünülür. Diogenes Laertios ve diğerleri ise Thales’in Miletos’lu soylu bir aile olan Yunanistan’ın Thebai kentinden Agenor ve Kadmos’un ailesinden, Examyas ve Cleobulina’nın oğlu olduğunu düşünmüşlerdir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir