Teknolojinin zararlarını en az’a İndirmek için neler yapmalıyız?

Teknolojinin zararlarını en az’a İndirmek

Gelişen teknoloji insanların yaşantısını kolaylaştırıp bir düzene soktuğu gibi, insanların yaşantısındaki bazı eski zevkleri de alıp götürüyor. Gelişmek tabi ki güzel fakat, bu gelişimin insanoğlu üzerinde ki hem manevi, hem maddi, hemde sağlık bakımından zararlarınıda düşünmek lazım.
Her ne kadar gelişen teknolojide, insanların sağlığını tehdit edecek unsurların oranı aza indirildiği söylenmiş olsa da, insanlara sağlanmış olan kolaylıklar sayesinde kullanımın fazlalaşmasıyla bu oran eskiye nazaran dahada çoğalmaktadır.Sağlık açısından teknolojinin zararlarına bir örnek verecek olursak otomobillerden bahsedebiliriz. Ülkemizde ve Dünyada her sene binlerce araba piyasaya sürülüyor. Her sene gelişen araba teknolojisi ile piyasaya sürülen bu arabaların, insan sağlığına vermiş olduğu zararın aza indirildiği söyleniyor. Fakat, birde satışı yapılan arabaların sayısına ve insanların daha önceden de kullanmış olduğu arabaların sayısına bakılınca ortaya çıkacak hava kirliliğin insanlara vermiş olduğu zararı düşünün. Özellikle ülkemizin insanları bakkala giderken bile arabasını kullandıkları için, ülkemizdeki özellikle de İstanbul’da ki hava kirliliğini düşünün birde. Gelişen teknolojinin insanoğluna zararlarına, daha pek çok örnek verebiliriz. Mesela Gemiler ve Uçaklar. Son teknoloji ile yapılan devasal gemilerin, taşıdıkları yakıtların ve denize boşalttıkları balastların doğaya, deniz canlılarına ve denize giren insanlara vermiş olduğu zararları, uçakların ise yakıtları ile yapmış olduğu hava kirliliğini düşünün. Ve en önemli teknoloji zararlarından biriside elimizden düşürmediğimiz Cep Telefonlarımız. Cep Telefonlarımızın yanı sıra radyo ve telefon frekanslarının sebep olduğu EMR Nitelikli Radyasyonların yakın gelecekte insanlara ve doğaya verebileceği zararları düşünün.

Bundan 15-20 sene öncesine bakacak olursak, yapılan uçak seferlerinin günümüze göre çok çok az oluşundan, henüz piyasaya çıkmamış olan cep telefonlarından ve internet teknolojisinin olmadığı bilgisayarlardan bahsedebiliriz. İnsanlar internet sayesinde; yukarıda da yazmış olduğum gibi bir çok zevkten mahrum kalmışlardır. İnsanlar eskiden yüz yüze daha çok görüşürlerdi. Birbirlerine ziyaretler daha fazla yapılırdı. Yaşanılan aşkların çoğu sanal ortamda değildi. Kısacası Teknolojinin hem maddi hem manevi getirisi olduğu kadar, götürüsü de oluyor ne yazık ki.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.