Tekerlekli Sandalye Kullanan Engellilerin Kaldırımlardan Yararlanabilmesi İçin Hangi Önlemler Alınır

Tekerlekli Sandalye Kullanan Engellilerin Kaldırımlardan Yararlanabilmesi İçin Hangi Önlemler Alınır

Bu günkü konumuz olan tekerlekli sandalye kullanan engellilerin kaldırımlardan yararlanabilmesi için hangi önlemlerin alınabileceğini onlar için neler yapılabileceğini ve bizlere düşen görevlerden bahsedeceğiz.
Tekerlekli sandalye kullanan vatandaşlarımızın yaşadığı en büyük sıkıntılardan biri ulaşımda yaşadıkları zorluklardır. Evinden çıkıp bir yere gidebilmeleri için araçlara binmeleri gerekmektedir. Ne yazık ki onların tekerlekli sandalye ile binebilecekleri araç sayısı oldukça azdır. Son yıllarda yapılan çalışmalar doğrultusunda belediye otobüslerine tekerlekli sandalye ile binebilme özelliğini kattılar. Bu tür araç sayılarının daha da arttırılması gerekmektedir.
Karşılaştıkları diğer bir sorun ise yaya yollarında, basamak, merdiven olan yerlerde tekerlekli sandalyelerin hareket edebileceği eğimde rampaların bulunmaması. Bu yönde de bazı çalışmalar yapılmakta fakat hala yeterli seviyelerde değildir.
Yol kenarlarındaki kaldırımların tekerlekli sandalye ile yürünebilecek genişliklerde olmaması, kaldırımlara yapılan araç park etmeleri, kaldırım üzerine asılan tabela, uzayan ağaç dalları, çukurların oluşması gibi daha bir çok sorun sayabiliriz.
Önemli olan bu sorunların yetkili kişiler tarafından görülüp tespit edilmesi ve gereken önlemlerin alınmasıdır. Son yıllarda bu seviyelerde oldukça duyarlı bir millet haline geldik. O insanları daha iyi anlayıp dertlerini sorunlarını paylaşarak orak olmalıyız. Bizlere düşen en büyük görevlerin başında bu gelebilir.

tekerlekli_sandalye_kaldirim

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.