TAM ÜYELİK SÜRECİNDE TÜRKİYE: ÜYELİK KRİTERLERİ

TAM ÜYELİK SÜRECİNDE TÜRKİYE: ÜYELİK KRİTERLERİ

*Türkiye AT(ab) ye 1987 de tam üyelik başvurusu yapmıştır.

*Roma anlaşması 2 anlaşmadan oluşmaktadır. Bu anlaşmayla akçt den Avrupa topluluklarına geçilmiştir. Yine Roma anlaşmasıyla AAET kurulmuştur.

*Avrupa topluluklarından AB ye geçiş Maastricht anlaşmasıyla olmuştur. Bu anlaşmayla Avrupa vatandaşlığı düzenlemesi getirilmiştir.

*Avrupa bütünleşmesinde hukuki nitelik değişikliği yapan son anlaşma Lizbon anlaşmasıdır.

*Anlaşmaların başında maddelerden önce yer anlan ve anlaşmanın önemini vurgulayan kısma Preambul denir.

*Türkiye nin tam üyelik hedefi 1963 ankara anlaşmasının 28. Maddesinde ifade edilmektedir. Bu anlaşmaya göre ortaklık dönemi 3 dönemdir. Hazırlık dönemi 5 yıl için öngörülmüştür.

*Üyelik başvurusunda bulunan bir devlet hakkında hazırlanan rapora Fransızca görüş demek olan Avis denilir. Buna göre komisyon Türkiye nin tam üyelik başvurusu ile ilgili görüşünü(avis) 1989 da açıkladı. Buna göre komisyon Türkiye nin üyelik koşullarını üç başlıkta toplamıştır.

*Kopenhag kriterlerinin Türkiye için de geçerli hale getirildiği zirve Lüksemburg zirvesidir.1997

*Lüksemburg kararlarına göre aday ülkeler Kopenhag siyasi kriterlerine uyumu başarmadan katılım müzakerelerine başlayamaz.

*AB nin Türkiye yi orta ve doğu Avrupa için oluşturulan katılım sürecine dahil etme helsinki zirvesi ile olmuştur. Bu zirveye göre aday ülke sayısı 13 idi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.