Süt İçmek Mide Yanmasına İyi Gelirmi?

süt
Süt İçmek Mide Yanmasına İyi Gelirmi?

Süt İçmek Mide Yanmasına İyi Gelirmi?

Bir bardak sütün mide yanmasının alternatif tedavisi olabileceğini duymuş olabilirsiniz. Evet bu doğru. Süt mide asitlerini dengeliyor, sütün

içindeki besinler midenin daha iyi asit salgılamasını sağlıyor. Sütün faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ama mide için faydalı olmasını istiyorsanız yağsız ya da yarım yağlı sütleri tercih edin ve dozu fazla kaçırmayın.

Yatmadan önce ılık süt içmek, uykuya geçişi kolaylaştırmak kadar reflünün neden olduğu ağrıları hafifletmek içinde kullanılan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Aslında sütün mide asidini dengeleyici etkisi geçicidir. Hatta çok miktarda tüketildiğinde midedeki asit salgısı artar. Gece saatlerinde reflü nedeniyle yanma yaşarsanız uzmanların önerisi, çeyrek bardak kadar yağsız, soğuk süt içmenizdir.
Sütü çok seven ve içmeden yapamayan ülser hastaları ise sütü gündüz saatlerinde tüketmeli, yatmadan önce süt içmemelidir.
Tam yağlı süt ve süt ürünleri asit üretimini artıran doymuş yağ içerebilir. Doymuş yağ içeren süt ise mide asidi üretimini arttırabilir. Bu nedenle mide hastaları süt tüketeceklerse yağsız olmasına özen göstermeliler. Ayrıca gaz, şişlik ve sindirim sorunları nedeniyle yaşanan krampları geçirmek için süt içmek belirtilerin daha da şiddetlenmesine neden olabilir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir