Sultaniye Kaplıcaları Hakkında Bilgi

sultaniye kaplıcalarıSultaniye Kaplıcaları Hangi İlde?, Sultaniye Kaplıcaları Nerede?, Sultaniye Kaplıcalarına Nasıl Gidilir?, Sultaniye Kaplıcaları, Sultaniye Kaplıcaları Hangi Şehirde?, Sultaniye Kaplıcalarının Tarihi, Sultaniye Kaplıcaları Hangi Hastalıklara İyi Gelir?, Sultaniye Kaplıcalarının Faydaları

SULTANİYE KAPLICALARI

Köyceğiz içinden geçen ve göl kıyısından devam ederseniz Ekincik ve Sultaniye kaplıcaları­na kadar gidebilirsiniz. Kaplıca­lar, Köyceğiz’e 24 km. Ekincik’e 11 km. uzaklıktadır. Köyceğiz’in Akdeniz kıyısında bulunan Ekin­cik Koyu, uzun plajı, koyu ve yat limanıyla mavi yolculuk rotala­rının en vazgeçilmez noktaların­dan biridir. Ekincikten Çandır Köyü’ne yürümek de çok keyifli bir seçenektir.

Sultaniye Kaplıcası, Türkiye’nin en yüksek radyoak­tiviteye sahip (98,3) kaplıcasıdır. 39-41 derece sıcaklıktaki suyun, kalsiyum klorür, kalsiyum sül­fat, kalsiyum sülfür ve radon değerleri çok yüksektir. Hatta kaplıca radon değeri olarak dün­yada ilk sıralarda sayılır. Kaplı­ca sularının cilt, kadın ve iç hastalıkları başta olmak üzere çok sayıda rahatsızlığa iyi geldi­ği bilinmektedir.

Köyceğiz Gölü’nün Dalyan Deltası’yla birleştiği noktada Çamur Banyoları vardır. Ancak 20 – 25 derece sıcaklıktaki bu çamurun neye faydası olduğu bilimsel olarak pek bilinmiyor. Banyoların yanında bir de 39 derecelik termal havuz bulunu­yor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir