Stres Nedir? Stresle Başa Çıkma Yolları

Stres Nedir?, Stres Neden Olur?, Stres Nasıl Geçer?, Strese İyi Gelen Bitkiler, Stres, Strese İyi Gelen Meyveler, Stres Belirtileri, Stres Ne Demek, İnsanların Strese Girmesinin Nedenleri, Stresin Nedenleri

STRES NEDİR?

Stres; genellikle yaşanılan kötü olaylar neticesinde gelişir ve çok çok dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü bir çok doktorunda belirttiği gibi bütün hastalıkların temelini stres oluşturur. Bu hayatta vurdumduymaz insanları çoğu zaman yadırgarız ama aslında içimizde en sağlıklı olanlar onlardır. 

Her insanın hayatında inişli çıkışlı dönemleri mutlaka olmuştur mutlaka. Bu dönemler stres durumu için çok önemlidir, özellikle maddiyat sıkıntısı çekenler, geçim sıkıntısı vb. gibi durumlar stresin temel nedenleri olarak sayılabilir. Ama biliniz ki bu gibi durumlarda aşırı derecede üzülmenin, gerilmenin dolayısı ile aile üyelerini de germenin bu durumlara karşı maalesef çare olmuyor. Kendinizi üzmekle beraber etrafınızdakileri de üzmekten ileri gitmiyor. Bu davranışlar bu yüzden sizlere bir dost tavsiyesi bu gibi durumlardan uzak durun sağlığınız için uzak durun. Hayatın tadını çıkarmaya bakın.

STRESLE BAŞA ÇIKMA YOLLARI

Ünlü ABD’li diyetisyen herkesin sorunu stresle başa çıkmayı kolaylaştıracak yiyecek ve içecekleri listeledi.  

Ünlü ABD’li diyetisyen Landsay Funston, Huffington Post internet sitesi için kaleme aldığı makalede strese karşı 12 ‘süper’ yiyecek ve içeceği açıkladı. İşte içeriğindeki doğal maddeler ile stresle mücadelede süper 12’li:

YOĞURT: Beyinde duyguyu yöneten bölgedeki aktivite yoğunluğunu azaltıyor.

ISPANAK: Beyni 15 yaş gençleştiriyor.

YULAF: Strese karşı karbonhidrat deposu gibi.

HİNDİ GÖGSÜ: Mutluluk hormonu salgılatıyor.

BALIK: Somon ve sardalya barındırdıkları omega-3 ile strese karşı birebir.

YABAN MERSİ­Nİ: Bağışıklık Sistemini güçlendiriyor.

KURUYEMİŞ: Özellikle ceviz ve fıstık kan basıncım ve kalp atış hızını düşürerek akut stresi azaltıyor.

Bitter çikolata, süt, avokado, turp ve kahve de strese karşı önemli birer silah. Kaynak: Sabah.com.tr

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir