Ssd Nedir? Ssd Ne Demektir?

Ssd Nedir? Ssd Ne Demektir?,Ssd Nedir?,Ssd Ne Demektir?,Ssd Hakkında Bilgi,Ssd nin Faydaları,Ssd Performansa Etkisi Nedir,Ssd Amacı Nedir

Ssd Nedir? Ssd Ne Demektir?

Son yıllarda sıkça duyduğumuz SSD’lerin çalışma mantığı, hard disklerden oldukça farklıdır. Geleneksel hard disklerde veriler, plakaların üzerindeki sektörlerde tutulur. Bu plakalar hard disk içerisindeki motorlar ile döndürülür ve okuma / yazma kafası tarafından okunur. SSD’lerde ise veriler NAND flash yongalarda saklanır. SSD’lerin içerisindeki bellek yongaları, tıpkı bilgisayarlarımızdaki RAM’ler gibi hızlı çalışırlar.
Tabi RAM’ler ile Flash yongalar farklı çalışma karakterlerine sahipler. Bellek yongaları iki ana gruba ayrılıyor. Kısa süreli bilgi depolayan volatil SDRAM’ler ve uzun süreli bilgi tutabilen Flash yongaları (non volatile). SSD’lerde kullanılan yonga tipi ise yukarıda bahsettiğimiz gibi Flash tipte olanlar. Bu yongalar RAM’lere göre daha yavaştır ama uzun süre veri depolayabilirler. Elektrik akımı kesilse bile verilerde kayıp yaşanmaz. RAM’ler ise elektrik akımı ile beraber bilgiler saklanır. Elektrik akımı gittiği zaman, bilgiler silinir.
SSD’lerde kullanılan Flash yongalar iki ana gruba ayrılıyor. Ürün alırken bu terimleri bilmek işinize yarayacaktır. MLC ve SLC adındaki bu yongaların birbirlerine karşı çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunuyor.

Katı depolama birimi olan SSD’ler tamamen dijital olarak çalıştığı için bilgisayarlarımızda sistem belleklerine yani RAM’lere benzetebiliriz.

Ancak bu yeni teknolojinin en büyük dezavantajlarından bir tanesi henüz tamamiyle oturmuş bir standartlarının bulunmaması. Örnek vermek gerekirse bilindik bir markanın 128GB’lık SSD modeli, 200 dolardan alıcılarıyla buluşurken, yine bir başka bilindik markanın modeli 120 dolardan satılabiliyor. Bunun en büyük sebebi ise tam olarak bir endüstri standardı olmadığı için kullanıcıların bilgileri suistimal edilebiliyor.

Klasik mekanik disklerin yazma hızları 100MB’ın üstünü neredeyse hiç göremez. SSD’lerde ise şuan piyasada saniyede 120MB yazma hızlarına erişebilen modellerin yanı sıra 550MB’ı zorlayan modeller mevcuttur. Bu sebeple her SSD disk aynı değildir demek çok doğru bir cümle olacaktır. SSD disk satın alırken mutlaka iyi araştırılıp alınmalıdır. Ek bir bilgi vermek gerekirse, Raid 0 ise iki SSD disk birleştirilerek 800MB yazma hızına ulaşmak mümkün olabilmektedir. Mekanik disklerde ise böyle bir şey asla mümkün olamaz.
Satın alım sürecinde yaşanabilecek bu aksaklığa değindikten sonra SSD disklerin fiyatından bahsedebiliriz. Kurumsal çözümleri saymazsak (Intel’in bazı kurumsal SSD diskleri 1TB’a kadar ulaşabiliyor ve direk olarak anakart üzerinden sisteme bağlanıyor) piyasada 256GB ve üzeri SSD bulmak maddi olanaklar açısından çoğu ev kullanıcısı için oldukça zor. Bu sebeple depolama – fiyat esnekliğinin çok düşük olduğunu söylemekte fayda var. 256GB SSD disk alınacak bütçe ile terabaytlarca mekanik disk alınıp ömürlük arşiv alanı oluşturmak mümkün oluyor.
Son olarak bir diğer dezavantaj ise SSD’lerin kullanım ömrü. SSD dediğimiz disk yapısı aslında kendi içinde birden fazla flash bellek yongalarının bir araya getirilmiş hali olduğu için örneğin 128GB’lık bir SSD disk içerisinde 8 adet 16GB’lık depolama birimi yer alıyor. Bu depolama birimleri ise kullanıldıkça ufak bir miktar olsa da zamanla aşınıyor. Yani 16GB’lık bir birime 10.000 seferden sonra dosya yazıp silmek ilk günkinden daha uzun sürüyor. Bu sebeple her SSD’nin içerisinde kontrolcü denilen bir başka yonga bulunuyor. Bu kontrolcü devresi, 8 adet 16GB’lık depolama alanının her birini eşit olarak aşındırarak performans kayıplarını olabildiğince geciktiriyor ve olası devre arızalarının önünü kesiyor. Tüm bu sistemin bel kemiği de bir anda kontrolcü oluyor bu yüzden.
Tabii dezavantajlarını saydık ama avantajlarından bahsetmeye pek gerek olmadığını düşünüyorum. 2-3 yıllık dizüstü bilgisayarlarının sadece eski diskini söküp yerine SSD takan arkadaşlarımın çoğunun yeni bir bilgisayar almış kadar sevindiğine defalarca şahit oldum. Bilgisayarın açılış hızından tutunda, ofis dosyalarıyla işlem yaparken bile hissedeceğiniz minimum %200′lük bir artış için SSD diskler geleceğin alternatifsiz teknolojisi.

Ssd Nedir? Ssd Ne Demektir?
Ssd Nedir? Ssd Ne Demektir?

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir