solid state disk nedir? ssd ne i̇şe yarar

SSDBilgisayarın icadından günümüze kadar, hızla gelişen teknolojiye kıyas ile bilgisayarın en az değişime uğrayan vazgeçilmez bir parçasıdır ssd. Elinizde çok eski bir bilgisayarınız varsa bu bilgisayarınızın sabit diskini güncel yeni bir masa üstü bilgisayara bağlayarak kullanabilirsiniz. Hız olarak hiç bir şikayetiniz olmaz sadece geçmişte eski bilgisayarların sabit disk kapasitesi düşük olduğundan şikayetçi olacağınız tek konu kapasitesi olacaktır sanırım.

 

Geçmişten beri yürümeye yeni başlamış bebekler gibi gelişen sabit diskler, teknolojiye fazlasıyla takılmış durumdadırlar. İçinde bulunulan bu durum SSD teknolojisi ile ortadan kalkacaktır. Sabit diskleri bilgisayarın en yavaş parçaları olarak tanımlasak sanırım yanılmış olmayız. Düşünsenize bilgisayarınızın bütün parçaları çok iyi ve hızlı fakat sabit disk yüzünden bilgisayarınız yavaş çalışıyor olabilir.

 

Aslında bunun tek bir sebebi vardır o da mekanik disklerde asla optimum seviyelere düşürülemeyen erişim süresidir. CPU L1 ve L2 önbelleklerinin nanosaniye mertebesinde veri erişim süreleri olduğunu, çipset ve ram’ların da 0.001ms’lik haberleşme sürelerini düşündüğümüzde sabit diskten okunan verilerin 15ms gecikme ile erişilebilir olması sistemi ciddi bir darboğaza sokmaktadır. Solid State Disk’lerde ise erişim süreleri 0.1-0.2ms civarlarındadır ki, bu Random Access Memory(RAM) kadar hızlı olmasa da sabit disklere oranla muazzam bir performans anlamına gelir. Günümüzde kullanılan en hızlı sabit disk, 15000RPM dönüş hızına sahip SCSI disklerdir ki onlar bile 4ms seviyesinde rastgele erişim sürelerine sahiptir. Fakat SSD diskler 0.1ms rastgele erişim süreleri ile veriye 40 kat daha hızlı ulaşabilmekteler. Tamamen serverlar için düşünülmüş SCSI 15000RPM disk ile durum böyleyse, yaygın olarak masaüstü pc’lerde kullanılan 7200RPM’lik 12-14ms erişim sürelerine sahip bir SATA-2 diskte durum nedir tahmin edebilirsiniz.

 

Okuma yazma performansı bakımından SSD’ler saniyede 80-100MB arasında bir yazma performansını görürsünüz. Normal mekanik SATA-2 sabit diskte bu değerin altına düşebilir. Bu değer tek bir dosyanın transferi sırasında ulaşılabilen değerlerdir. Örnek olarak alan olarak çok büyük bir alan kaplamakta olan bir video dosyası için iki disk çeşidi de aşağı yukarı aynı performansı göstermektedir. Ancak çeşit olarak çoklu dosyalarda yani birden fazla dosyaya ulaşılmaya çalışıldığında Solid State Diskler saniyede 30 MB hız ile okuma yazma değerlerine düşer. Mekanik olan disklerde bu hız çok daha aşağıya inerek saniyede 300 KB gibi bir değere düşer. İşte bu nedenden ötürü herhangi bir oyun veya program yüklemede hız olarak SSD’ler mekanik disklerin 100 katı daha hızlı çalıştığını çok rahat söyleyebiliriz.

 

Genel anlamda laptoplar için üretilen SSD’lerin boyut olarak 2.5 inc’tir. Masaüstü bilgisayarlarda bu durum veri kaybı yaşanma ihtimalinin çok düşük söz konusu olduğu için henüz yaygınlaşamadı. Enerji tüketimi olarak da diğer sabit disklere oranla çok düşük enerji tüketen SSD’ler 2 WAT enerji tüketir. Bu oradan diğer sabit disklerde 15 Wat’a kadar çıkmaktadır. Isınma olarak da SSD’ler çok az ısındığından çalışma performansı daha iyidir. Ancak yapılan araştırmadalar sonucunda SSD’lerde yazma sınırı olduğu anlaşılmıştır. 100-125 bin kez yazma veya silme işleminden sonra SSD’lerin ömrü bitiyor.

 

Çalışma prensibi olarak usb flash belleklerden bir farkı bulunmayan SSD’ler bir kaç flash belleğin birbirine bağlanarak alanının genişletilmesinin sağlandığını söylesek sanırım yanılmayız. Mesela 500 gb lık bir sabit disk için şunu düşünebiliriz toplamda 4 gb’lık 125 adet flash belleğin birbirlerine bağlanması ile oluştuğunu.

 

Usb flash bellekler Günlük hayatımızda bir çok alanda bize yardımcı olur. Fotoğraflarımızı saklamamızda herhangi bir dosyayı evimizdeki bilgisayarımızdan ofisimizdeki bilgisayarımıza taşımamıza.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir