Sohbet Nedir?

Sohbet nedir ?,Sohbet hakkında bilgilendirme,Sohbet hakkında kısa bilgi,Sohbet ne demektir,Sohbetin anlamı nedir

Sohbet Nedir?

Edebi anlatım türlerinden biri olan sohbet; anlatılan herhangi bir konunun çok fazla derinine inilmeden, sanki karşısındaki kişiyle konuşuyormuş gibi bir edayla konunun yazıya aktarıldığı ve fikirlere dayalı yazılardır. Bu sohbet yazılarında genel kitleye hitap edecek, herkesin ilgilenebileceği konuların üzerinde durulmaktadır.

Yazılardaki cümle yapıları da günlük konuşma dilindeki gibi çoğunlukla devrik olmaktadır. Sohbet yazarı, metinde soru ve cevap şeklinde giderek bir diyalog gerçekleşiyormuş hissi yaratmaktadır. Edebi üslubuna bakıldığında fıkrayla benzerlikler gösteren sohbetin esasen çok az sözle çok fazla şey anlatıyor olma gayesi, gazete yazılarına ait bir tür olması ve dışa dönük bir yapıya olması onu fıkradan net olarak ayıran özelliklerindendir.

İnsanlar genel anlamda konuşmayı ve sohbet etmeyi sevdiklerinden doğal olarak sohbet yazılarını okumaktan da hoşlanmaktadırlar. Çoğu birey, kendisine güvendiği herhangi bir konuda herhangi bir içerik yazabilme lüksüne sahiptir. Tabi bilgi birikimine güvenmenin yanında edebi bilgisine de güvenmesi gerekir. Çünkü bu bilinenlerin sohbet çerçevesi içerisinde yazıya aktarılması gerekmektedir. Bunun için de aslında iyi bir sohbet yazarı olmanın yolu iyi bir dinleyici olmaktan geçmektedir. Bu konuda üstad denilebilecek isimler, çok ağır denilebilecek konuları dahi sohbet türüne çevirebilip herkesin rahatça okuyup idrak edebilmesini sağlayabilir. Sohbet yazılarının en büyük özelliği; çok içten, çok doğal ve “senlibenli” olarak nitelendirilebilecek şekilde yazılan edebi metinler olmalarıdır. Türk edebiyatında Şevket Rado ve Ahmet Rasim gibi isimler sohbet türünde çok başarılı örnekler vermişlerdir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir