Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?
Soğuk algınlığı ve grip için 8 doğal öneri
Soğuk algınlığı ve grip için yapılan bütün tedavi yöntemleri hastalığı rahat geçirmenizi ve hastalık zamanını kısaltır.Hiçbir tedavi anında sonuç vermez.
Sizin için evde doğal yollarla soğuk algınlığını ve gribi nasıl atlatabilirsiniz diye araştırdık.
1.Soğuk algınlığı esnasında kafanın arka tarafında şiddetli ağrı varsa bu kulaklarda basınca ve ağrıya neden olur.Tabi bu genellikle soğuk algınlığında burnumuzu sümkürmediğimizden kaynaklanabilir.Burnunuzu sümkürün ve ellerinizi yıkayın.
2.Soğuk algınlı ve gripte mutlaka dinlenmek zorundasınız
Soğuk algınlığı ve gribin ilk başlangıcında vücudu dinlendirirseniz mikroplarla savaşan antikorlar ve bağışıklık sisteminiz belli bir düzen içinde hastalığı daha rahat yenerler.
3.Gargara yapmak soğuk algınlığı ve gribe iyi gelebilir
Gargara ile boğazı nemlendirmek geçicide olsa boğaz ağrısını azaltır ve rahatlama sağlar.Günde dört defa ılık suda çözünmüş bir çay kaşığı tuzu karıştırarak gargara yapabilirsiniz.Ballı elma sirkesi karışımı ile gargara yapmak da boğazlara iyi gelebilir. Ahududu yaprakları veya iki bardak sıcak limon suyu bir çorba kaşığı bal ile karıştırıp soğutulur.Sonra gargara yapılır.Ballı karışımlar 1 yaş altındaki çocuklara asla verilmemelidir.
4. Soğuk algınlığı ve gribe sıcak sıvı içmek iyi gelebilir
Sıcak sıvılar
Sıcak sıvılar burun tıkanıklığı,burun rahatsızlığı ve boğazlarda oluşan iltihaplanmaya iyi gelebilir.Özellikle bitkisel çaylar tüketin.Limonlu olmasına dikkat edin.
5. Duş almak soğuk algınlığı ve gribe iyi gelebilir
Buharlı duş almak vücudu nemlendirmek ve dinlenmek soğuk algınlığı ve gribe iyi gelebilir.
6.Soğuk algınlığı ve gripte genelde sinüsler sıkışır.Bu gibi durumlarda sıcak ve soğuk paketlerle sinüslerin üzerine uygulamak iyi gelebilir.Özellikle mikrodalga bir fırında 60 sn nemli bir bezi ısıtabilir ya da buzdolabından soğuk bir paket alınıp kullanılabilir.
7. Başının Altına Ekstra Bir Yastık Koymak
Bazen değişik yastıklar yatıp dinlendiğiniz sırada sizin rahat nefes alıp vermenizi sağlayabilir.
8.Çok zorda kalmadığınız sürece grip ya da soğuk algınlığınız varsa uçakla yolculuk yapmayın
Eğer bu durumdayken yolculuk yaparsanız hava basıncındaki değişiklikten dolayı solunum siteminiz değişecek ve kötüleşecektir.Buda burun tıkanıklığında kulak ve burun sağlığına zarar verebilir.
Ciddi durumlarda tabi ki doktora başvurmak gerekir.