Sitoplazma Kısaca Nedir? Görevleri Nelerdir? Hangi Kısımlardan Oluşur?

Sitoplazma ve Kısımları Hakkında Bilgi, Sitoplazma Nedir?, Sitoplazma Hakkında Kısa Bilgi, Sitoplazmanın Görevleri, Sitoplazmanın En Önemli Görevi Nedir?, Sitoplazma Nedir? Ne İş Yapar?, Sitoplazmanın Görevleri Nelerdir?, Sitoplazmanın Kısımları Nelerdir?, Sitoplazmanın Temel Görevleri

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizlere Bu Yazımızda Sitoplazma Hakkında Bilgi Vermeye Çalışacağız İyi Okumalar…

SİTOPLAZMA NEDİR? GÖREVLERİ NELERDİR? HANGİ KISIMLARDAN OLUŞUR?

Hücrenin temel kısımlarından biri de sitoplazmadır. Hücre içeriğinin çekirdek dışında kalan kısmına sitoplazma adı verilir.  Sitoplazma; sitozol adı verilen bir sıvı kısım ve organellerden oluşmuştur. Sitozolde su, çeşitli iyonlar, karbonhidratlar, enzimler, koenzimler, organik bileşiklerin yapı taşları olan monosakkarit, amino asit, nükleotit vb. maddeler ve RNA bulunur.

Hücre içinde belirli görevleri gerçekleştirmek için özelleşmiş yapılara organel adı verilir. Organeller solunum, fotosentez, protein sentezi, boşaltım atıklarının hücreden uzaklaştırılması gibi işlevleri gerçekleştirir.

Ökaryot hücrelerde yer alan organeller ribozom, endoplazmik retikulum, golgi cisimciği, lizozom, mitokondri, plastitler, koful, hücre iskeletini oluşturan yapılar, sentrozom, siller ve kamçılardır.

sitoplazma

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir