Şifalı Bitkilerin İsimleri ve Faydaları

Şifalı Bitkilerin İsimleri ve Faydaları,Şifalı Bitkilerin İsimleri ve Faydaları Nelerdir,Şifalı Bitkilerin İsimleri ve Faydaları Hakkında

Şifalı Bitkilerin İsimleri ve Faydaları

Acı bakla : SemenLupini Şeker hastalığına karşı kullanılır.

Acı elma yağı : SalviaTriloba Gaz söktürücü, midevi, ter kesici, idrar artırıcıdır. Haricen yara iyiedici ve antiseptik olarak kullanılır.

Acı yonga : LignumQuassiae İştah açıcı, kuvvet verici, kurt ve ateş düşürücü

Acıağaç : İştah açar,hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide,bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarınıkeser, taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker.Kanamaları durdurur. Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacakolursa; baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapar.

Adaçayı : Mide vebağırsak gazlarını giderir. Mide bulantısını keser. Hazım sisteminin düzenliçalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve dişeti iltihaplarını giderir. Göğsüyumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyunakatılıp yıkanılırsa; zindelik verir. Günde, 3 kahve fincanından fazlaiçilmemelidir.

Adamotu : Zehirli birbitkidir. Ağrı kesici, yatıştırıcı, cinsel gücü arttırıcı etkileri vardır. Rastgele kullanıldığında zararlı olur.

Ahlat (Yabanarmudu ) : Meyveleri ishal keser. Zehirli hayvan sokmalarinda, filizi ezilip yarayasürülür.

Ahududu : Kanıtemizler, vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Terletir veidrar söktürür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir.

Alıç : Asabiçarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür.Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliğive göğüs nezlesinde faydalıdır.

Altınotu : HerbaCeterachi İdrar söktürücü ve kabız etkileri vardır. Basura karşı, haricenkullanılır.

Amber : Ambra GriseaKaşalot balığından elde edilir. Kalbi kuvvetlendirir, iştah açar ve cinselarzuyu artırır.

Anason : Hazmıkolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mideve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı arttırır. Öte yandan kusmayı ve ishalikeser.

Anason : Kullanılankısmi, meyvalari ve yapraklaridir. Meyveleri tamamen olgunlastiktan sonratoplanir ve gölgede kurutulur. Hazmi kolaylastirir. Istahsizligi giderir. Mideve barsak gazlarini söktürür. Idrar artirir. Migren agrilarini keser. Astim,nefes darligi ve bronsitte görülen sikayetleri giderir.

Anason yağı : Oleumanisi Sinir sistemi uyarıcısıdır.

Andız kökü : RadixHelenii Safra söktürücü, öksürük kesici, göğüs yumuşatıcı,kuvvet verici ve kurtdüşürücüdür.

Ardıç : Kozalaklarimavimsi siyah renklidir. Yenir ve idrar söktürücü özelliktedir.

Ardıç tohumu : FructusJuniperi İdrar artırıcı, terletici, midevî ve antiseptik özellikleri vardır.

Aslanağzı : Balgamsöktürür. Bronşitte rahatlık verir

Asma : Yaprakları ileyapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılığı keser. İshalidurdurur.

Aspir : Flos CarthamiRomatizma ağrılarına karşı etkilidir. Dahilen terletici, kurt düşürücü ve adetgetiricidir.

Ayı üzümü : Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Ateşidüşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostatbüyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir.

Ayrıkotu : Bitkininetli kökleri çok eskiden beri üriner hastalıklarda kullanılan önemli bir halkilacıdır. Kökler mesane ve böbrek iltihapları dahil, mesanedeki tas ve kumlarıdüşürmek için kullanılan iyi bir idrar söktürücüdür.

Ayva : İshal vedizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsakiltihabını giderir. Kanı temizler. Çarpıntıyı dindirir.

Badem : Aci bademinuçucu yagi, iyi bir koku ve tat giderici (balik yagina ilave edilir) ve hafifbir dezenfektandir. Badem tohumlari, badem surubu hazirlanmasinda kullanilir.Çocuklar için iyi bir müshildir. Kremlerin terkibine girer. Meyve kabugu halkarasinda bogaz agrilarina karsi kullanilmaktadir.

Badem : Bedeni vezihni yorgunluğu giderir. Böbrek, mesane ve tenasül yollarındaki iltihaplarıgiderir. Baş ağrısı, karaciğer ve böbrek ağrılarını hafifletir.

Badem yağı : OleumAmygdalae Dahilen müshil, haricen yumuşatı- cı ve yara iyi edici olarakkullanılır.

Bakla : İdrar yollarınıtemizler. Böbrek ağrılarını dindirir. Böbrek iltihaplarını giderir. Böbrek kumve taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

Baldıran ( Ağuotu) : Nemliyerlerde yetişen, 1-2 metreboyunda zehirli bir bitkidir.Ev ilaçlarında kullanılmaz.Tıpta, özellikle dişçilikalanında kullanılır.Ağrı kesici, spazm giderici ve siyatik, tetanoz ileepilepsi hastalıklarinin tedavisinde kullanılır.

Balıkotu : FructusCocculi indici Dahilen kurt düşürücü, sara nöbetlerini azaltıcı olarakkullanılır. Tehlikeli bir drogdur.

Bamya : Meyvesi beşbölmeli,tohumları yuvarlak ve yeşilimtrak gri renkte bir sebze. Faydalı birsebzedir. Yaş veya kuru olarak sarf edilir. Konserveleri de yapılır. Meyvelerimüsilajlıdır.Kabızlık tedavisi ve barsakların düzenli çalışması içinfaydalıdır.

Bamya çiçeği : FlosHibisci Dahilen göğüs yumuşatıcı, lapa halinde haricen çıbanlarıolgunlaştırıcıdır.Kabızlığa karşı etkili ve zararsız bir drogdur.

Banotu : Yumuşaktüylü, otsu bir bitki. Gavur haşhaşı adıyla da bilinmektedir.Meyve çok tohumluve bir kapakla açılıp tohumlarını saçan bir kapsüldür.Altı türü vardır. (SiyahBanotu) ile (Mısır Banotu) tedavi sahasında kullanılır. Mısır Banotu Malatyacivarında bulunmaktadır. Bilhassa alkaloit endüstrisi için önemlidir. SiyahBanotu hemen hemen bütün Anadolu ve Trakya’da bulunur. Meyvaları çanakyapraklar tarafından sarılan, kapak ile açılan bir kapsüldür. Bu kapsül içindegri esmer renkli, üzerinde küçük çukurcuklar bulunan çok miktarda tohumbulunur.Bitkinin kullanılan kısmı; yaprakları, kökü ve tohumlarıdır. Yapraklar,bitki çiçekli iken toplanır ve kurutulur. Tohumlar tamamen olgunlaştıktan sonraalınır, güneşte ya da 40-50 derecelik fırınlarda kurutulur. Kuvvetli biruyuşturucu ve ağrı kesicidir. Bazi müshillerin tesir edebilmesinikolaylaştırır. Bilmeden kullanıldığında zehirlenmelere sebeb olan bir bitkidir.

Besbase : RhizomaPolypodii Müshil, safra ve balgam söktürücü ve kurt düşürücü etkilere sahiptir.

Bezelye : Taze vedonmuş olarak kullanılabilen bezelye B1, C vitaminleri, protein, lif ve folikasit içerir. Sinir sisteminde sorunları olanlara tavsiye edilir.

Biberiye ( Kuşdili otu) : 1-2 myüksekliğinde, kışın yapraklarını dökmeyen bir bitki.Kuşdili olarak dabilinir.Yapraklar ve çiçeklerinden uçucu yağ, tanen, acı maddeler, organikasitler ve glikozit elde edilir. Mide ve barsak uyarıcısı, idrar söktürücü vesafra artırıcı etkisi vardır. Uçucu yağ, uyarıcı olarak haricen kullanılır.Ayrıca hazımsızlığı giderir.

Biberiye yağı : OleumRosmarini Haricen romatizma ağrılarını dindirici olarak kullanılır.

Boru çiçeği ( çan çiçeği ) : Nefes darlığı , bronşit ve astımın sebep olduğurahatsızlıkları giderir.

Böğürtlen : Dikenli veçalı görünümünde bir bitki. Ekilmemis yerlerde, çit, yol ve hendek kenarlarındaçok bulunur.Meyva birçok meyvanın oluşturduğu bileşik küre biçimindedir.Kullanılan kısımları yaprakları ve çiçek tomurcuklarıdır. Yapraklar çiçekaçmadan toplanır, gölgede kurutulur. Yapraklarda tanen ve organik asitlerihtiva eder. Hafif kabız edici özelliği olmakla beraber; diş etleri, bademcikve boğaz iltihaplarinda, ishal ve basurda kullanılmaktadır.

Brokoli : Kanserekarşı bizi koruyan ve ömrümüzü uzatan müthiş bir sebze. Çok miktarda kalsiyumiçerdiği için kemik erimesine birebir. Mineral ve demir eksikliğini giderenbrokoli, vitamin deposudur. Brokoli tutkunlarında ender olarak bağırsak veakciğer kanseri görülür, kalp dolaşım hastalıklarına da pek fazla rastlanmaz.Kadınlarda göğüs kanserini önler. Göğüs kanserine ve spinabifida hastalığınakarşı etkili. Brokoli bol miktarda, göğüs kanseri riskini azaltan ‘indole’ adlıbir madde içeriyor. İndole, göğüs kanserine neden olan östrojen bozukluklarınıengelliyor. Ayrıca brokolinin diğer bir özelliği de, spinabifida hastalığını(doğuştan belkemiğinde son omurun kapanmamış olması) önlemesi.

Buğday : Lifli gıdalarsağlıklı bir beslenmenin temelidir. Buğdayın dış kabuklarından elde edilenkepek de, genellikle mısır gevreği türü yiyeceklerle tüketilir. Kepekli buğdayunundan yapılan kurabiye vb. bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar vekabızlığı önler. Buğday tanesinin özü olağanüstü besleyicidir. Vücudunözümsediği kalsiyum, demir ve çinko burada depolanır. Besin değeri, potansiyelolarak yulaf ve mısırdan daha yüksek olan buğday, bağırsak ve rektum kanseriniönleyici faktörler içerir. Ama, yulaf ve mısıra kıyasla sindirimi biraz dahazordur.

Ceviz : Yaprakları ve kabuklarıyla hazırlanan ilaçlar kanı temizler,kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hembesleyici, hem de tedavi edicidir. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Bitkibilimcilere göre bol miktarda A, B1, B2, C, E ve K vitaminleri ile ChinonJuglon adlı aktif madde içeren cevizin hem içi, hem ağacının kabukları hem deyaprakları pek çok sağlık sorununa iyi geliyor. Her sabah kahvaltıda bir miktarceviz içi yenmesinin zekayı geliştirdiğini belirten uzmanlar, yeşil cevizmeyvelerinin kabukları kaynatılarak içildiğinde erkeklerde cinsel gücüartırdığını belirtti. Vücudu besleyip güçlendiren cevizin yararlarındanbazıları şöyle sıralanıyor: • Nasırlar üzerine konulan ceviz yağı zamanlabunların yok olmasını sağlar. • Taze dalların kabukları ve meyvelerininkabukları ile karıştırılıp kaynatılarak elde edilen sıvı mideyi kuvvetlendirir.• Ceviz yapraklarından yapılan çay iştah açar, mideyi kuvvetlendirir, boğazhastalıklarına iyi gelir. • Bir miktar ceviz yaprağı banyo suyunakarıştırılırsa cilt hastalıklarına iyi gelir. • Ceviz yaprakları pişirilerekçıbanların üzerine sarılırsa iyileşmesini sağlar. • Ceviz yağı yüz lekelerininüzerine sürülüp masaj yapılırsa lekeler yok olur.

Ceviz yağı : Juglandis regiae Müshil ve safra artırıcı olarakkullanılır.

Civan Perçemi (Binbir yaprak otu, Kandil Çiçeği) : Bitkinin kullanılankısmı, yapraklı ve çiçekli dallarıdır. Dallar ve çiçekler henüz tamamenaçılmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Bitkinin bu kısımları uçucu yağ, sabityağ ve acı glikozit maddelerini ihtiva ederler. Kuvvet verici, uyarıcı, idrarve gaz söktürücüdür. İçersindeki Sincolden dolayı antiseptik, balgam söktürücüve midevidir. Yara iyi edici bir özelliği vardır. Basurda sulu hulasası fitilhalinde verilir.

Çakşırotu kökü : Ferulae meifoliae Cinsel kudreti artırıcı olaraketkilidir.

Çamfıstığı : Bronşit, verem, akciğer hastalıklarının çabuk iyileşmesineyardımcı olur. Ruhi çöküntüyü giderir. Kalp hastalıklarında da faydalıdır.

Çamsakızı : Terebenthina Communis Solunum ve idrar yollarıhastalıklarında kullanılan etkili bir antiseptiktir.

Çamtere-Bentin yağı : Oleum Terebinthinae Neft yağı olarak da tanınır.Hari- cen romatizma ağrılarını giderici ve saçları besleyici olarak kullanılırÇarpıntıları keser, migreni keser.İdrar ve adet söktürür.

Çekem : Fructus Visci albi Kabız, idrar artırıcı, kusturucu, kuvvetverici ve tansiyon düşürücü etkileri vardır. Romatizma ağrılarında kullanılır.

Çemen : Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir.

Çiğdem (Mahmur Çiçeği) : Bitkinin kullanılan kısmı tohumları veyumrusudur. İdrar söktürür, Kabızlığı giderir. Kesinlikle tavsiye edilenmiktardan fazla kullanılmamalıdır. Çiğdem tohumu ve yumrusundan hazırlananpreparatlar uzun zamandan beri damla hastalığına karşı kullanılmaktadır. Dahaçok ziraatta kullanılır.

Çilek : Körpe ve bol sulu çilekler sistemi temizliyor. Cilt sorunlarıolanlar için de iyi bir meyvedir. Böbrek, idrar yolları ve bağırsak sorunlarıiçin de birebirdir. Ayrıca diş etlerini güçlendiriyor, dişlerdeki tartarıönlüyor, ağız kokularını ve boğaz ağrılarını gideriyor. Çilekte yüksek oranda Cvitamini bulunduğu gibi, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşüren maddeleriçeriyor. Çilek C vitamini ihtiyacını karşılar. Ayrıca bol miktarda potasyumiçerir ve lifli besinler arasında önemli bir yer tutar. Diyabetli hastalar,çileğe şeker ilave etmemek şaartıyla bu meyveyi bol bol yiyebilirler.

Çörekotu : İştah açar. Vücuda kuvvet ve dinçlik verir. Hazmıkolaylaştırır. Mide ve bağırsak gazlarını söker. Koklanacak olursa baş ağrısınıkeser.

Çörekotu yağı : Nigellae sativae Haricen saç dökülmesi ve kepeğe karşıkullanılır.

Çöven kökü : Radix Saponariae albae Tedavide nadiren kullanılır.Bilhassa tahin helvası yapımında kullanılır. İdrar ve balgam söktürücüdür.

Dağçayı : Sideritis Uyarıcı, gaz söktürücü, iştah açıcı ve mideağrılarını kesici özelliklere sahiptirler.

Defne : Terletir, ateşi düşürür. Vücuda rahatlık verir. İdrar ve adetsöktürür. İştah açar. Sinir ağrılarını dindirir

Defne yağı : Lauri expressum Romatizma ağrılarını dindirici ve vücutparazitlerini öldürücüdür. Ayrıca, saç dökülmesini de önler.

Defne yaprağı : Folium Lauri Terletici, antiseptik ve midevi etkileresahiptir.

Demirhindi : Pulpa Tamarindorum Müshil ve müleyyin bir etkiye sahiptir.Hiçbir tahriş edici etkisi yoktur.

Deniz Kadayıfı : Solunum ve hazım sistemi nezlelerini giderir. Vücudubesleyici olarak da kullanılır.

Deniz Yosunu : Metabolizmanın işleyişini hızlandırıyor. Troidhormonundaki dengesizlikleri engellen maddelir içeren su yosunu, metabolizmayıhızlandırıyor. Ayrıca, B vitamini, kalsiyum ve çinko içeren yosun; deriye,tırnaklara ve saça karşı etkili.

Dereotu : Bitkinin kullanılan kısmı meyveleridir. Meyveler eylül sonundatoplanır ve gölgede kurutulur. Meyvelerinde sâbit ve uçucu yağ, pektin veazotlu bileşikler vardır. Meyveler yatıştırıcı, mide ve bağırsak gazlarınıönleyici olarak kullanılır. Hazımsızlık ve hıçkırığa tesiri iyidir. Yapraklarıda yemek ve salatalarda kullanılır.

Deve çökerten : Fructus Tribuli Taş düşürücü, idrar söktürücü ve kuvvetverici olarak kullanılmaktadır.

Devedikeni : Ateş düşürür. Terletir ve vücuda rahatlık verir.

Domates : Kanserden koruyucu ve yaşlanmayı zihinsel ve bedensel olarakyavaşlatıcı bir sebze. C ve E vitaminleri içerir. Domates zengin bir potasyumkaynağıdır ve çok az miktarda tuz bulunur. Yüksek kan basıncını düşürmeyeyardımcı olur ve vücudun su tutmasını engeller. Kalp hastalıklarına ve prostatkanserine karşı etkili. ‘Beta karotin’e yakın olan likopen içeriyor. Likopenvücudu kalp hastalıklarına karşı koruyan maddeler arasında yer alıyor.Araştırmalar domatesin prostat kanseri riskini azalttığını gösterdi. Haftada enaz iki kez domates yiyen erkeklerin, diğerlerine oranla prostat kanserineyakalanma riskleri az

Dut : Beyaz dut yaprakları idrar söktürür. Vücutta biriken suyuboşaltır. Aç karnına yenen beyaz dut bağırsak solucanlarını söktürür.

Dut meyvası : Fructus Mori nigri Meyvalardan hazırlanan şurup, gargarahalinde, ağız ve boğaz hastalıklarına (pamukçuk) karşı kullanılır.

Düğün Çiçeği : Kavak merhemi ile birlikte hâricen basura karşıverilmektedir.

Ebegümeci : Göğsü yumuşatır. Öksürük keser. Mide bulantısı vekusmaları önler. Ateşi düşürüp vücuda rahatlık verir. Boğaz ve bademcikiltihaplarını giderir. Dişeti hastalıklarını tedavi eder.

Eğir kökü : Rhizoma Calami aromatici Gaz söktürücü, terletici veantispazmotiktir. Dahilen Prostat, haricen ise romatizma için kullanılır.

Eğreltiotu : Barsak parazitlerine karşı çok eski târihlerden berikullanılmaktadır. Toz veya hulasa hâlinde alınır. Tavsiye edilen miktardanfazla alınmamalıdır.

Elma : Günde bir elma yemek doktoru evinizden uzak tutar. İki elmayerseniz, kalp ve dolaşım sorunlarına karşı korunmuş olursunuz. Kolesterolü yokeder ve kabızlığı önler. Sindirimi kolaylaştırır. Kokusu rahatlatır ve kanbasıncını düşürür. Artrit, romatizma ve gut hastalıklarına karşı da yararlıdır.

Enginar : Kandaki üre ve kolesterolü düşürür. İdrar söktürür. Kandakişeker miktarını ayarlar. Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önler.Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olur. Prostat, meme ve rahim ağzıkanserine karşı iyi gelir. Enginarın içinde bulunan Silymarin maddesinin,hücrelerin hasar görmesini engellediğine işaret eden araştırmacılar, ayrıcaSilymarin maddesinin, prostat, meme ve rahim ağzı kanserini önleme konusunda daetkili olduğunu belirtti. Enginarın içinde, fiber, magnezyum, folate ve Cvitamini bulunduğu, bu sebzeyi bol miktarda tüketenlerin, bulundukları yaşındaha altında gösterdikler.

Fesleğen : Öksürüğü keser. Baş dönmesini durdurur. Arı sokmasındafaydalıdır. Ağız yaralarını tedavi eder. Fesleğen kokusu, sivrisinek vetahtakurusu gibi haşaratları kaçırır.

Fındık : Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Vücuda kuvvet verir.Nekahat devresinin çabuk geçmesini sağlar.

Funda ( Süpürge Otu) : Bâzı türlerinin dalları ipek böcekçiliğinde askıolarak kullanılır. Dalları çalı süpürgesi yapımında, ayrıca yakacak olarakkullanılır. Genel olarak idrar yolları taşlarına karşı idrar söktürücü olarakkullanılır. Funda ayrıca, ishal ve böbrek taşları tedavisinde kullanılır.Zeytinyağı ile hazırlanan merhemi çıban ve egzamada faydalıdır. Zayıflamak içinde kullanıldığı bilinmektedir.

Gelincik : Nefes darlığı, astım ve bronşitte rahatlık verir. Kan tükürmeve kusmayı önler. Yanıkları iyileştirir.

Ginseng : Ginseng Kalp kuvvetlendirici ve yorgunluğu gidericidir. Cinselgücü artırıcı etkileri vardır.

Greyfurt : C vitamini bakımından çok zengindir. Yarım greyfurt günlük Cvitamini ihtiyacının yüzde altmışını sağlar. Kolesterol oranını düşüren pektinmaddesi bulunur. Kansere karşı koruyucu özellik taşır. İştah açar.

Gül : Gülden gülyağı ve gülsuyu elde edilir. Gülyağı kozmetik veparfümeride kullanılır.Gülyağının antiseptik (mikrop öldürücü) etkisi vardır.Boğaz ve bademcik iltihaplarını giderir. Göz kanlanmaları ve göz nezlesindeetkilidir. Dâhilen ise hafif müshil etkilidir. Gülsuyu ve gül reçelleri halkarasında yaygın olarak kullanılır.

Gülhatmi : Balgam söktürür. Vücuda rahatlık verir. Nezle ve öksürüktenkaynaklanan şikayetleri giderir. Boğaz, bademcik ve diş eti iltihaplarındakullanılır. Barsak iltihaplarında etkilidir.

Günlük : Gummi Olibanum Dahilen kuvvet verici, yatıştırıcı, kabız, idrarartırıcı, adet söktürücü, adet getirici ve romatizma ağrılarını dindiricidir.

Günlük Ağacı : Ağacın yongaları kurutulur, günlük ve buhur olarakkullanılır. Nefes darlığını giderir. Tütsü olarak kullanılır.

Güzelavratotu : Ağrı kesici ilaç yapımında kullanılır. Ayrıca, mide,barsak, astım, kalp, sinir ve beyin hastalıklarının tedavisi için yapılanilaçlarda da kullanılmaktadır.

Halile ( Kara sarı) : Fructus Myrobalani Sarı halile müshil, Karahalile ise kabız olarak kullanılır. Haricen ise yara iyileştiricidir.

Hanımeli : Tıpta yaprakları gargara yapmak için, çiçekleri antispazmodikolarak, meyveleri de idrar söktürücü ve kusturucu olarak kullanılır.

Hardal tohumu : Sinapis nigrae Haricen lapası, yakısı ve banyosuyapılir. Kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için kullanılır.

Haşhaş : Bitkinin kullanılan kısımları ham meyvelerinin çizilmesi ileelde edilen afyon, kurutulmuş ham meyveler, yapraklar, tohumları vetohumlarından elde edilen yağıdır.Bilhassa hâricen kullanılan bâzı merhemlerinbileşimine girer ve ağrı dindiricidir.Bileşiminde toplanma zamanına göredeğişen afyon alkaloitleri vardır. Harici ağrı dindirici olarak, özellikle dişhekimliğinde kullanılır. Tohumlarının yağı ise, tohumları soğukta tazyikedilmesi sûretiyle elde edilen yağdır. Soğukta elde edilen yağın bileşimindeasitler az, sıcakta elde edilen yağın ise asitleri fazladır. Soğukta eldeedilen yağ, bâzı merhemlerin bileşimine girer. Sıcakta elde edilen yağ, yemekyağı ve sanayide sabun yapımında kullanılır. İçerdiği zehirli maddelidolayısıyla, hekim kontrolü ve tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır.

Hatmi : Ağız, boğaz ve dişeti iltihaplarını iyileştirir. Bağırsakiltihaplarını giderir.

Hatmi çiçeği : Flos Altheae Göğüs yumuşatıcı ve tahrişleri gidericidir.

Havacıva : Radix Alkannae Kabız ve yara iyileştiricidir.

Havuç : Haftada beş kere yendiği takdirde Harvard’ın araştırmalarınagöre kadınlarda kalp enfarktüsünü, felç tehlikesini yüzde 68 oranındaazaltıyor. Günde iki havucun erkeklerde kandaki kolesterolü yüzde 10 oranındaazalttığı görülmüştür. Her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesiniyarıya indiriyor. Havuçtaki Beta-Karotin de gözleri yaşlılığın getirdiği görmezayıflığından koruyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Mide vebağırsak kanamalarını önler, kansızlığı giderir, anne sütünü arttırır, yüz veboyun kırışıklıklarını giderir, idrar ve bağırsak gazlarını söktürür, ülserdekişikayetleri giderir. Kansere karşı etkili olduğu gibi cildin kurumasını daengelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Beta karotin (kansere nedenolan serbest radikallari durduruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor)içeren havucun en büyük özelliklerinden biri içerdiği bu maddenin cildinkurumasını engelleyen A vitaminine dönüşebilmesi.

Havuç tohumu : Dauci carotae Midevi, gaz söktürücü, gebeliği önleyici vecinsel gücü artırıcıdır.

Hayıt : İdrar söktürür. Sancıları keser. Aybaşı kanamalarını düzenler.Anne sütünü artırır. Hazımsızlığı giderir. Karın ağrısı ve ishali keser. Ayakşişlerini indirir. Akrep ve arı sokmalarında kullanılır.

Hayıt tohumu : Agni-Casti idrar artırıcı, gaz söktürücü veyatıştırıcıdır.

Hindistancevizi : İdrar söktürür. Böbreklerdeki kum ve taşlarındüşürülmesine yardımcı olur. Mide ağrılarını giderir.

Hint yağı : Oleum Ricini İnce barsak üzerinde etkili olan ve tahriş yapmayanbir müshildir

Hodan : Bitkinin çiçekleri ve yaprakları kullanılır. Fazla miktardamüsilaj, reçine, mâdenî tuzlar taşır. Yapraklar ve çiçekler ter verici, idrarve balgam söktürücüdür. Boğaz ağrılarına ve öksürüğe karsı kullanılır.

Hurma : Kalbimizin yeni dostu bulundu: Hurma Bugüne dek kalp ve damarhastalıklarından korunmada elmanın sihirli gücü biliniyordu. İsraillibilimadamları kalbin gerçek dostunun hurma olduğunu kanıtladı. İsrailli bilimadamları, hurmanın, kalp ve damar hastalıklarından korunmak için önerilenelmadan daha etkili olduğunu açıkladılar. İsrail’de yapılan bir araştırmada,elma ve hurmanın yararları karşılaştırıldı. Hurmanın lif, mineral ve fenolaçısından zengin olduğunu söyleyen bilim adamları, elmada daha fazla bakır ve çinkobulunduğunu, buna karşılık hurmada sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum vedemir miktarlarının elmadan iki kat fazla olduğunu belirttiler. Bilim adamları,düzenli yenilmesi halinde kalp ve damar hastalıkları riskini azaltan bumeyvelerin içindeki yararlı maddelerin daha çok kabuklarında bulunduğunukaydettiler.

Hünnap : Jujubae Göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici, müshil ve kantemizleyicidir. Şeker hastalığına karşı da kullanılır.

Hüsnüyusuf : Mide üşütmesinden doğan şikayetleri giderir.İktidarsızlıkta da faydalıdır.

Ihlamur : Ihlamur çiçeği yatıştırıcı, idrar verici, göğüs yumuşatıcıve balgam söktürücü olarak çay halinde kullanılır.Ihlamur çiçeği banyosunun dayatıştırıcı bir özelliği vardır. Balla karıştırılıp içilirse mide ülserinefaydalıdır. Kan dolaşımını düzenler.

Isırgan : Dıştan tatbik edildiği zaman iç organlarda biriken kanı çeker.Burun kanamalarını keser. Balgam söktürür.

Ispanak : Kalp hastalıklarına, felce, yüksek tansiyona, yaşlılığıngetirdiği göz hastalıklarına, kansere, hatta psişik rahatsızlıklara karşı daetkili bir sebze. Göz hastalıklarına ve derideki lekelenmelere karşı etkili.Ispanak içerdiği iki kimyasal madde sayesinde görme bozukluklarına karşıetkili. Haftada 6 kez ıspanak yiyenlerin yüzde 86 oranında yaşın ilerlemesiylebirlikte ortaya çıkan derideki lekelenmeler gibi bir sorunlarının olmayacağınıgösteriyor. Ayrıca yaşla birlikte ortaya çıkan göz hastalıklarına karşı daetkili. Bir porsiyon ıspanak, günlük demir ihtiyacımızın onda birinikarşılıyor.

İğde çiçeği : Flos Elaeagni Kabız, kuvvet verici ve antiseptiktir. Cvitamini deposudur. Gribe karşı etkilidir.

İncir : Bağırsakları yumuşatır. Kabızlığı giderir. Bronşit, öksürük veboğaz ağrılarında faydalıdır. Enerji verir.

Kabak : Tohumları (çekirdekleri) tenya ve kurt düşürücü olarakbilhassa çocuklarda kullanılmaktadır. Tohumlar diş kabuklarından ayrılarakdövülür, şekerle karıştırılarak verilebilir. Ortalama doz çocuklarda 40 grbüyüklerde takriben 100 gr’dir. Kabak çok besleyici özelliktedir C ve B1vitamini ihtiva eder. Pişirilen etli kısmı yiyecekten başka çıban ve şişyerlere lapa olarak da tatbik edilir.

Kafur : Camphora Sinir sistemi, solunum ve kalp üzerinde uyarıcıetkileri vardır.

Kahve : Kahvede kafein alkoliti vardır.Kafeinin az miktarının damarlarıgenişletmek sûretiyle uyarıcı etkisi vardır.Kalbi kuvvetlendirir, sindirimikolaylaştırır, böbrek damarlarını genişleterek idrarı çoğaltır, solunumuhızlandırır. Kanı beyne çekerek, beynin faaliyetini arttırır ve narkotiklerlezehirlenmelere karşı kullanılır. Fazla miktarda alındığında uyarıcı etkifazlalaşır, kalbin çarpıntısını arttırır, kulakların uğuldamasına sebep olur.

Kakao : Kafeinden dolayı kahvede olduğu gibi yatıştırıcı ve uyarıcıetkisi vardır. Az miktarı kalbi kuvvetlendirir, sindirimi kolaylaştırır, idrarsöktürür. Fazla miktarı zararlıdır.

Kakao yağı : Oleum cacao Basur memelerini, kadınların göğüslerindekiyara ve çatlakları yumuşatmak için haricen kullanılır.

Kakule : Cardamomi İştah açıcı, gaz söktürücü ve midevi etkileresahiptir. Kahveye konur.

Kantaron : Çayı kuvvet verici, iştah açıcı, ateş düşürücü ve hazmıkolaylaştırıcı olarak verilir. Ayrıca astım ve mide ağrılarında da faydalıolduğu bilinir.

Karabaş Otu : Ağrıları dindirir. Kalbe kuvvet verir. Balgam söker.Uyuşukluk giderir, zindelik verir.

Karabaş yağı : Lavandulae Romanae Haricen ve dahilen antiseptik olarakkullanılır.

Karabiber : Mideyi ısıtır. iştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Mide vebarsaklardaki mikropları öldürür. Enerji verir. Afrodizyak özelliği vardır.

Karanfil : Mikropları öldürür. Ağrıları dindirir. Sinirleri uyarır.Hazmı kolaylaştırır. Koku giderir. İştah açar.

Karanfil yağı : Oleum Caryophylli Dişhekimliğinde antiseptik ve ağrıkesici olarak, dahilen ise gaz söktürücü olarak kullanılır.

Karnabahar : Zihin yorgunluğunu giderir. Afrodizyak özelliği vardır.Sinirleri kuvvetlendirir. İdrar söktürür. Dalak hastalıklarına iyi gelir. Şekerhastalarına faydalı olduğu bilinir.

Karpuz : Vücuttaki toksinleri temizler ve böbrekteki kumları eritereksıhhat ve zindelik kazandırır. Ayrıca kemik gelişimine de yardımcı olur.

Kasımpatı : Böcek öldürücü ilaç yapılır.

Katırtırnağı : İdrar ve balgam söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Böbrek vesafrakesesi taşlarının düşürülmesine yardım eder. Mesane hastalıklarını tedavieder. Romatizmada faydalıdır. Kabızlığı giderir. Kalp hastalıklarındakullanılır.

Kavun : Kavun meyve olarak çok yenildiği gibi tohumları (çekirdekleri)de tıbbî olarak kullanılmaktadır. Olgun kavunların çekirdekleri kurutulur.Çekirdekler halk tabâbetinde öksürüğe karşı (çekirdekleri suda, suyu yarıyaininceye kadar kaynatılıp içilmesiyle) kullanılır. Ayrıca kavun, sinirleriyatıştırır, böbreklerdeki kanı temizler, taşların düşürülmesine yardımcı olur.Barsaklarda ülser ya da iltihab olanlarla, şeker hastaları ve yüksek tansiyonuolanlar yememelidir.

Kayın Ağacı : Avrupa kayınının tohumlarından elde edilen yağ, yemek yağıolarak margarin endüstrisinde kullanılır. Kayın katranının distilasyonundanantiseptik olarak kullanılan kreozot elde edilir. Bu da dıştan romatizma vederi hastalıklarına karşı kullanılır. Kabuklarının suda kaynatılmasıyla eldeedilen su yüz lekeleri ve çilleri giderir.

Kayısı : Çekirdeklerinden yağ elde edilir. Etli meyvesi şeker, organikasitler ve C vitamini ihtivâ etmesi bakımından önemlidir. Çekirdek içinden eldeedilen yağ badem yağı yerine, yaprakları derelerde balıkları sersemleterektutmak için kullanılır.

Kaynanadili : Dizanteri ve ishali giderir.

Kebabiye : Cubebae Solunum sistemi antiseptiğidir. Belsoğukluğundakullanılır.

Keçiboynuzu : Olgun meyveleri gıda olarak kullanılır. Kuru meyvelerintemizlenmiş unu bilhassa süt çocuklarının mide ve barsak bozukluklarındakullanılır. Ayrıca göğsü yumuşatır ve balgam söker. Sigara tiryakileri için faydalıdır.

Kekik : Bedeni kuvvetlendirir. Hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısınıkeser. Bağırsak iltihaplarını iyileştirir. Bağırsak solucanlarınındüşürülmesine yardım eder. Kandaki şeker miktarını azaltır.

Kekik yağı : Oleum Thymi Dahilen safra artırıcı, kurt düşürücü ve ağrıdindirici, haricen ise antiseptik olarak kullanılır.

Kenevir : Merkezî sinir sistemine etki eder, yatıştırıcı veuyuşturucudur. Hazım sistemine pek tesiri yoktur.

Kereviz : Kerevizde B vitamini, demir ve kireç vardır. Kereviz unutkanlığıve sinir yorgunluğunu giderir, idrar söker, böbrek taş ve kumlarınındüşürülmesine yardım eder, kan ve süt yapar, karaciğeri temizler. Şeker, yüksektansiyon ve romatizma da da faydalıdır.

Kereviz tohumu : Apii graveolentus Uyarıcı ve iştah açıcıdır. Prostatiçin kullanılır.

Kestane : Kabuklarının suda kaynatılması ile elde edilen çay, ateşdüşürür ve sinirleri yatıştırır. Meyvesi kasları kuvvetlendirir. Kan dolaşımınıdüzenler. Varis ve basur memelerinin meydana gelmesini önler. Karaciğer yorgunluğuve şişliğini geçirir. Kansızlığı giderir. Damar sertliği ve yüksek tansiyondanşikayet edenlerle, şeker hastaları yememelidir.

Keten tohumu : Semen Lini Müshil, sindirim sistemi iltihapları vetahrişlerine karşı koruyucudur.

Keten yağı : Oleum Lini Bezir yağı olarak bilinir. Yara ve yanıktedavisinde kullanılır.

Kına Ağacı : Ayak terlemesine engel olur. Dolamada kullanılır. Uyuz veegzamaya iyi gelir. Guatrın üzerine bağlanırsa fayda görülür. Ağız yaraları vederi çatlaklarını tedavi eder, saçları besler ve kuvvetlendirir.

Kınakına : Ateş düşürür. Sıtmayı tedavi eder. Tifoda faydalıdır. Ağır vemikrobik hastalıkların nekahat devresini kısaltır. Cilt kaşıntılarındafaydalıdır. İştah açar. Kuvvet verir. Kabızlığı giderir.

Kısa mahmut : Chamaedrys midevi, uyarıcı, şeker hastalığına karşıetkilidir.

Kızılcık : Kızılcık meyvelerinden ezme, marmelat, meyve suyu yapılır.Kabız edici özelliği vardır. Gıdâ olarak istifâde edildiği gibi kabukları ateşdüşürücü olarak kullanılır.

Kiraz : Aspirin yerine kiraz Kiraz yemek ağrıların dindirilmesindeaspirinden çok daha etkili oluyor. Michigan eyaletinde yaşayanlar, bu yöredeçok yetiştiğinden, bol bol kiraz yiyorlar. Kimileri bu meyvenin gut ve mafsaliltihabından kaynaklanan ağrılara birebir olduğunu ileri sürüyor. MichiganEyalet Üniversitesi’nden Muraleedharan Nair kirazda bulunan ve ”antosiyanin”olarak bilinen kırmızı renkteki kimyasalların bu etkiyi yaratabileceğine dikkatçekiyor. Nair ve ekibi genelde uygulanana deneylerden yararlanarak söz konusubelişimlerin aspirin ve ibuprofen gibi ağrı kesicilerde bulunan enzimleriiçerip içermediğini araştırdı. Ardından kimyasalların serbest radikallerinzararlı etkilerini yok edici özelliklerini inceleyerek bunları vitaminlerlekarşılaştırdı. Sonuçta, 20 kirazda 12-25 miligram arasında antosiyaninbulunduğu ve bu maddenin ağrı kesici etkisinin aspirinden on kat daha fazlaolduğu görüldü. Kirazda bulunan antosiyanin maddesinin E ve Ca vitaminlerinebenzer antioksidan etkiler yarattığına da tanık olundu. Nair’e göre, günde 20kiraz yemek bir aspirin almakla özdeş etki yaratıyor. Nair kirazdakiantosiyaninin tablete dönüştürülmesine çalışıyor.

Kişniş : İştah açıcı, barsak gazlarını giderici, teskin edici, basdönmesine karşı kullanılır.Fazlası zararlıdır.

Kitre : Tragacantha Boğaz hastalıkları ve iltihaplarında koruyucudur.

Kivi : Bir kivide, bir portakalda olan C vitamininin iki katı vardır.Potasyum bakımından da zengindirler. Sindirimi kolaylaştırır ve kabızlığıönler.

Kudret narı : Momordicae charantiae Mide ve barsak ülserine karşıdahilen kullanılır. Yara, çıban ve ekzemalarda haricen kullanılır.

Kuşburnu : Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur.Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C vitaminivardır. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicisidir. Güçlü bir kurtdüşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemizorluklarına karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını gideriyor. Basurtedavisinde iyi sonuç veriyor.

Kuşkonmaz : Hazımsızlığa karşı etkili. Antitoksit maddeler içeren busebze böbreği toksinlerden arıtıyor ve besinlerin hazmedilmesinikolaylaştırıyor

Lahana : Kansere karşı etkili olduğu bilinen sebzelerin başındagelir. Bol miktarda B, C ve E vitamini, potasyum içerir. Özellikle meme verahim kanserine karşı etkilidir. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasınısağlar. Kandaki şeker miktarını düşürür. Sarılık ve safra kesesi hastalıklarıiçin iyidir. Astıma faydalıdır. Bağırsak kanserine karşı etkili. Lahana kanserhücrelerinin üremesini engelleyen kimyasal bir madde (isotiocyanates) içeriyor.ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, haftada bir gün lahana yiyenlerin bağırsakkanseri olma riskleri üçte iki oranında azalıyor.

Lavanta : Lavanta çiçeği, kuvvet verici, idrar söktürücü ve romatizmayakarşı çay hâlinde kullanılır. Çok iyi bir koku vericidir. Hâricen yatıştırıcıolarak da kullanılır. Parfümeri sanâyiinde kullanılan önemli bir bitkidir.

Limon yağı : Oleum Limonis Uyarıcı ve koku verici olarak kullanılmaktadır.

Mahlep : Pruni mahaleb Afrodizyak, balgam söktürücü, nefes darlığı veprostat için, ayrıca şeker hastalığına karşı kullanılır.

Mantar : Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Özellikle Çinliler’in ilaçniyetine yedikleri bu sebze, bünyeyi hastalıklara karşı koruyor ve bağışıklıksistemini güçlendiriyor.

Marul : Kemik erimesine karşı etkili. Sütten bile daha fazla kalsiyumiçeren bu sebze, kemikleri güçlendirmesi açısından bir numara. 100 gramında,küçük bir bardak sütün içinde bulunan kalsiyumdan daha fazlasına sahip. Bumiktar günlük kalsiyum ihtiyacının dörtte birine tekabül ediyor.

Maydanoz : Salata ve yemeklerin süsü maydanozun nerdeyse deva olmadığıdert yok gibi.. A ve C vitamini ile demir, kükürt, fosfos ve mangan elementlerideposu olan maydanoz sindirimi kolaylaştırıyor, böbrek taşlarını düşürüyor,görme gücünü ve anne sütünü artırıyor. Bir demir deposudur. Genellikle tazeyenen maydanozda, kalsiyum, potasyum ve A vitamini vardır. Bir tutam maydanoz,günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar. Böbrekleri çalıştırarak idrargetirir ve taşları düşürüyor , kan şekerini normal seviyede tutar ve kanserekarşı da koruyucudur. Yatmadan evvel yenildiğinde sabahları tatlı bir nefesleuyanmamızı sağlar. Anne sütünü artırır. Vücuttaki zehirli maddeleri dışarıatar. Görme gücünü artıyor, kaynatılıp içiildiğinde ve cilde bu suyla pansumanyapıldığında sivilcelere iyi geliyor. Kaynatılan maydanozun suyu gözlerepansuman yapıldığında gözdeki iltihaplanmaları önlüyor ve yanmayı geçiriyor.Kaynatılıp sirke ile saçlar yıkandığında saçların uzaması ve kuvvetlenmesinisağlıyor..

Mazı : Yaprakları siğilleri yok etmekte kullanılır. Kozalağından barsakkurdu düşürücü ilaç yapılır. Gebe kalmayı önlemek için kullanılır. Bazızehirlenmelerde panzehir olarak kullanıldığı bilinir. Basur memelerinde defaydalıdır.

Melekotu : Kan dolaşımını düzenler. Terletir. Kurutulmuş melekotudövülüp başa sürülecek olursa bitleri öldürür. Astım nöbetlerine faydalıdır.

Melissa : Yapraklar yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü, terletici veantiseptik etkilere sâhiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Hafızazayıflığına faydalıdır. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri keser.Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır. Daha çok çay hâlindekullanılır.

Menekşe : Bitkinin çiçekli dalları idrar söktürücü, bâzı derihastalıklarında kan temizleyici olarak ve romatizmaya karşı kullanılır.

Menengiç : Terebinthina Chia Dahilen idrar ve solunum yollarıantiseptiği olarak kullanılır.

Mersin : Meyveleri yemiş olarak, kabızlık giderici ve antiseptik olarakkullanılır.

Mersin yağı : Oleum Myrti Dahilen bronşit, verem ve belsoğukluğu gibihastalıkların tedavisinde ve şeker hastalığına karşı kullanılmaktadır.

Meyankökü : Grip, nezle, anjin ve nefes darlığına faydalıdır. Öksürük vebalgam söktürür. Yüksek tansiyonu düşürür.

Mısır : Yüzde 18.3 gibi yüksek oranda lif içeriyor. Mısırın içeriğindekiyüksek karbonhidrat, enerji seviyenizi yükseltir. İçinde protein, kalsiyum,demir, fosfor, A ve B2 vitaminleri bulunur.

Mısır püskülü : Stylus Maydis İdrar söktürücü ve taş düşürücüdür.

Mine Çiçeği (Güvercin otu) : Tıbbî olarak, kabız edici, teskin edicietkisi vardır. Baş ve mafsal ağrılarını dindirir. Yorgunluğu ve uykusuzluğugiderir.

Muskat : Myristicae Gaz söktürücü ve antiseptik olarak bilhassa karınağrıları için kullanılır.

Muz : Folik asit, potasyum ve B6 vitamini bakımından son derece zenginbir meyvedir. Potasyum krampları önler.

Mürsafi : Gummi Myrrihae Antiseptik ve uyarıcıdır. Bilhassa solunum yoluhastalıklarına karşı kullanılır.

Nane : Yapraklari çay hâlinde yatıştırıcı, mîdevî, gaz söktürücü,bulantıyı giderici olarak kullanılır. Bunun yanında çeşitli ilâçlarınterkibinde kullanıldığı gibi, yaprakları çiğ veya kurutulmuş olarak yemeklerekonur. Nâne esansı, çok miktarda zehir etkili olmasına karşılık az miktarı mîdeağrılarına ve bulantılara karşı kullanılabilir. Nâne uçucu yağı da oldukçafazla kullanılan bir yağdır.

Nane yağı : Menthae Piperitae Hafif antiseptik, ferahlatıcı, koku vericive mide bulantılarını giderici olarak kullanılır.

Nar : Vücudu kuvvetlendirir. İshali keser. Burun poliplerine faydalıdır.Şerit düşürür. Kalbi kuvvetlendirir. Mide, bağırsak hastalığı olanlar, küçükçocuklar ve hamileler fazla kullanmamalıdır.

Nazarotu : Ekzama, basura karşı ve tütsü olarak kullanılır.

Nergis : Kusturucu ve ishal etkilidir. Kurutulmuş çiçekleri yatıştırıcı, müshil ve ateş düşürücü olarak çay hâlinde kullanlır.

Nilüfer : Kökleri kabız edicidir. Beyaz nilüferin çiçekleri, yatıştırıcıve uyuşturucudur.

Nohut : Vücudu kuvvetlendirir. Anne sütünü arttırır.

Oğulotu : Folium Melissae Yatıştırıcı, midevi, terletici veantiseptiktir.

Okaliptus : Özellikle solunum yolu hastalıklarında kullanılır.Öksürüğükeser, boğaz ve burun iltihaplarını giderir. İdrar yollarını temizler. Hâricenderi üzerine sürülmek sûretiyle antiseptik olarak da kullanılır. Ökaliptusyaprakları doğrudan doğruya kaynatılarak kullanıldığı gibi, yağının tıpta dapekçok faydaları vardır. İlâç olarak veya kaynatma ile buğu, koku hâlinde dekullanılır. Yapraklar nefes darlığı, kabız, balgam söktürücü olarak, haşeresokmalarına, her nevî ateşlenmeye, nezle, nevralji, bronşit, romatizma, şeker,üremi gibi hastalıklarda, yağ veya ekşitilerek sirke, toz sabun, pudra ve mâcunşeklinde kullanılır.

Okaliptüs yağı : Oleum Eucalypti Antiseptik olarak haricen kullanılır.

Ökseotu : Kalbin atışlarını arttırır. Damar kireçlenmelerindefaydalıdır. Sara ve akciğer kanamalarında kullanılır.

Pancar : Karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir.Şeker hastalığı ve vereme karşı korur. Mide ve barsakları kuvvetlendirir.Sinirleri yatıştırır.

Papatya : Çiçek durumu başları, çiçek açmadan önce toplanarak gölgedekurutulur.Çay hâlinde sabahları aç karnına bir bardak içilebilir. İdrarçoğaltıcı, iştah açıcı, yatıştırıcı ve gaz söktürücü etkilere sâhiptir. Basurmemelerinde ağrı kesici, tedâvi edici etkiye sâhiptir. Boyar madde olarak dakullanılır.

Patates : Kızarmış yemezseniz kilo aldırmaz. Sindirimi kolaylaştırır,kabızlığı önler. Yorgunluğa karşı birebirdir. Bol miktarda C vitamini veprotein içerir. Halsizliğe karşı etkili. Vücuda enerji veren madde olankarbonhidrat içeren patates, C ve E vitaminleri ve beta karotin açısından enzengini. 100 grampatateste 80 kalori, 2 gramprotein, 17 mg karbonhidrat, 7 mg kalsiyum, 53 mg fosfor, 20 mg C vitamini var.Yılın hiçbir zamanı bulmakta da güçlük çekmezsiniz. Her zaman söylenir, bir kezdaha söylense sorun olmaz; patatesin besin değerinin büyük kısmı kabuğundaolduğundan soymak yerine özel bıçağı ile kazımak daha iyidir. Yine kabuklarısoyularak pişirilen patates C vitaminin yüzde 25’ini kaybediyor. Bu nedenlepatatesi fırında kabuğuyla veya buharda ya da az suda pişirmek gerek.

Patlıcan : Kansızlığı giderir. Karaciger ve pankreasın düzenliçalışmasını sağlar. Kilo vermeye yardımcı olur. Böbrek yanmaları ve ağrılarınıkeser. Sinirleri yatıştırır. Kalp çarpıntılarını giderir. Cilt hastalıkları,şeker, mide, barsak ve karaciğer hastalıkları aşırı derecede olanlaryememelidir.

Pelinotu : Herba Absinthii Midevi, ateş düşürücü, adet getirici etkilerivardır.

Pırasa : İdrar söktürür. Mide rahatsızlığına iyi gelir. Kabızlığıgiderir. Basur memeleri için faydalıdır. Böbreklerdeki kum ve taşlarındüşürülmesine yardımcı olur.

Portakal : Antioksidantlar ile dolu bir meyve. Kanseri önleyici olarakbilinen bütün maddeleri içeriyor. Ayrıca bol miktarda C vitamini içeriyor. Kiloalmaya engel olur. Kandaki kolestorolü düşürür.Vucüdun C vitamini, potasyum,protein, B ve E vitaminleri ile kalp hastalıkları ve antikanserojen maddelerile kanser riskini azaltıyor, kolestorolü düşürüyor

Rezene : Foeniculi Midevi, gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

Safran : Sinir sistemini uyarıcı, iştah açıcı, âdet söktürücü, kokuve renk verici olarak kullanılır.Fazla miktarda kullanılmamalıdır. Hamilelerkesinlikle kullanmamalıdır.

Salatalık : Salatalığın kendisi ya da suyu cildimizi bir tonik kadartemizler. Salatalık kabızlığı önler, böbrek ve kalp hastalıklarında vücuttabiriken suyun atılmasına yardımcıdır. Kalp hastalıkları ve enfeksiyonlara karşıetkili. Kükürt içeriyor ve bu madde vücudun enfeksiyonlara karşıdayanıklılığını artırdığı gibi, kolestrolü de düşürüyor.

Salep : Öksürük ve bronşite faydalıdır. Aybaşı kanamalarının düzenliolmasını sağlar. Zihni çalıştırma gücünü arttırır.

Sandalos : Sandaraca Haricen ve dahilen romatizma ağrılarını dindiriciolarak etkilidir.

Sarı kantoron : Herba Hyperici Dahilen antispazmotik, kabız,yatıştırıcı, haricen ise antiseptik ve yara iyileştiricidir.

Sarısabır : Aloe Kalın barsağa etkili bir müshildir.

Semizotu : Mide ve barsak kanamalarında ve kanlı idrarda faydalıdır.Kanı temizler. Şeker hastalığında susuzluğu giderir. Uykusuzluk, sinir ve zihinyorgunluğunda faydalıdır. Servi

kozalağı : Cupressi Çocukların gece işemelerinde, haricen basurave kokulu ayak terlemelerine karşı kullanılır.

Sığla yayı : Styrax Liquidus Haricen antiseptik, yara iyi edici ve antiparaziter olarak kullanılır.

Sinameki : Memleketimizde çok kullanılan müshil ilâcıdır. Kolit vespastik kabızlıkta kullanılmaz.

Soğan Ve Sarımsak : Yüksek tansiyon ve kalp hastalığı tehlikesiniazaltırlar. Soğan, mide kanserine yakalanma riskini; sarımsak da bağırsakkanserine yakalanma riskini azaltıyor. Sarımsağın mayasında bulunan maddelerhücrelerin zarar görmesini önleyerek, vücudu erken yaşlanmaya karşı koruyor.Antibiyotik ve nefes darlığını gideren bileşimler içeren sarımsak bağışıklıksistemini de kuvvetlendiriyor. Kalbe ve alerjik hastalıklara karşı etkili.Soğan içerdiği kimyasal maddelerle kalbimizi güçlendiriyor ve alerjikreaksiyonları engelliyor. Newcastle’da yapılan araştırmalar, düzenli birşekilde soğan yiyenlerin damarlarının tıkanma riskinin azaldığını gösteriyor.

Soya : Uzun yaşamak isteyen herkes mutlaka soya tüketmelidir. Soya,içerisinde östrojen hormonuna benzer işlev gören ve bu hormonun etkilerinisulandıran bir madde içerir ve buda kadın bünyesi için son derece yararlıdır.Çünkü, hücre yenilenmesini hızlandıran östrojen hormonunun aşırı üretimi,göğüs, rahim ve boyun kanserine yakalanma riskini çok arttırır.

Sumak : Kabız edici, kan kesici, antiseptik etkili olup, ayrıca boğaz vediş etleri hastalıklarında gargara hâlinde kullanılır. Sumak meyveleri detanen, uçucu yağ ve organik asitler ihtivâ eder. Baharat olarak çok kullanılır.

Susam : Nefes darlığı ve bronşitte faydalıdır.

Susam yağı : Oleum Sesami Dahilen müshil olarak etkilidir. Şekerhastalığına karşı da kullanılır.

Şahtera : Herbe Fumariae İdrar artırıcı, yatıştırıcı, zayıflatıcı vetansiyon düşürücüdür.

Şebboy : Tohumları kalp üzerine etkili bileşikler taşır.Ayrıca idrarsöktürücü ve kabızlığı giderici etkisi vardır.

Şeftali : Çiçekleri kabızlığı giderir ve barsak solucanlarını düşürür.Meyvesi hazmı kolaylaştırır.İdrar yollarını temizler. Bol miktarda idrarsöktürür. Basur memelerinden doğan şikayetleri giderir. Safra kesesi veböbrekler için faydalıdır.

Şeytantersi : Gummi Asa foetida Sinir sistemi yatıştırıcısı, hazmıkolaylaştırıcı ve gaz söktürücüdür.

Taflan : Yapraklardan elde edilen taflan suyu öksürük dindiriciolarak kullanılır.Taze meyveleriyse meyve olarak yenilmektedir. Kurutulmuşmeyvelerinin tohumlarıysa şeker hastalığına karşı kullanılır.Tâze meyveleri taşdüşürücü olarak da kullanılmaktadır. Tarçın : Ruhi sıkıntıları giderir. Sürmenajda faydalıdır. Kalbikuvvetlendirir. İştah açar, hazmı kolaylaştırır.

Tarçın yağı : Oleum Cinnamomi İştah açıcı ve midevi olarak dahilenkullanılır

Tere : İştah açar. Hazmı kolaylaştırır. Bronşları temizler, öksürüksöktürür. İdrar söktürür, böbrekleri ve idrar yollarını temizler. Kanser, anemive lif hastalıklarına karşı etkili. Tere kanserle savaşan sebzelerin arasındaolduğu gibi aynı zamanda en fazla kalsiyum, demir ve folik asit içerenlerinbaşında geeliyor. Tere gibi yeşil sebzeler yiyen kadınların, life ilişkinhastalıklara yakalanma riskleri daha az.

Turp : Böbreklerdeki mikropları öldürür. Kum ve taşların dökülmesineyardımcı olur. Karaciğer şişliğini indirir. Sarılıkta faydalıdır. Safrataşlarının düşürülmesine yardımcıdır. Romatizma, siyatik astım ve bronşitefaydalıdır.

Üvez : Özellikle bir şeker olan üvez şeker hastaları rejimi için iyibir tatlandırıcıdır. Meyveleri ve yaprakları kabız edicidir. Yine meyveleriidrar söktürücü, kadınlarda âdetleri kolaylaştırıcı etkilere sâhiptir. MeyvelerC vitaminince zengindir. Yapraklarının çayı şeker hastalığına karşı kanşekerini düşürücü olarak kullanılmaktadir. Zararsızdır.

Üzerklik : Bağırsak kurdundan prostata, hemoroitten karın ağrısına pekçok hastalığa iyi gelmektedir.

Üzerklik tohumu : Semen Pegani Kurt düşürücü, adet söktürücü,uyuşturucu, terletici ve yatıştırıcıdır.

Vişne : İshali keser. Ateşi düşürür. İdrar söktürür. Vücuda rahatlıkverir.

Yaban gülü : Kabız edici, idrar söktürücü olarak, böbrek ve safrataşlarına karşı kullanılır. C vitamini yönünden zengin olduğu için de bâzıbölgelerde marmelât yapımında kullanılır.

Yasemin : Çiçeklerinden hazırlanan çay göğüs yumuşatıcı ve sinirleriyatıştırıcı olarak kullanılır.

Yenibahar : Damar sertliğini önler. Hazmı kolaylaştırır. Mide vebağırsak gazlarını giderir. Yeralması : Şeker hastaları için faydalıdır. Besleyicidir. Vücudundirencini arttırır. Kabızlığı giderir

Yılan yastığı : Ateşi düşürür. Terletir, vücuda rahatlık verir.Sinirleri uyarır.

Yosun : Haşlaması barsak kurtlarını döker. Saçlar yikanırsakuvvetlendirir.

Yulaf : Çocukların hazım güçlüklerini giderir. Bedeni ve ruhiyorgunlukları giderir. Kandaki şeker miktarını azaltır

Zahter : Saturejae hortensis Şeker hastalığına karşı kullanılır. Zencefil : İştah açar. Kusmayı önler. Bağırsak bozukluklarını giderir.

Zerdaçal : Mîdevî ve gaz söktürücü etkiye sâhiptir.

Zerdeçal : Curcuma longae Midevi, gaz söktürücü ve safra artırıcıdır. Zeytin : Zeytinyağı, safrayı artırır. Karaciğeri çalıştırır. Karaciğerağrılarını keser. Sarılıkta faydalıdır. Yaprak ve kabukları yüksek tansiyonudüşürür. Kandaki şeker miktarını düşürür. Bağırsak solucanlarının düşürülmesineyardımcı olur.

Zulumba : Rhizoma Zedoariae İştah açıcı, uyarıcı, idrar artırıcı, balgamve gaz söktürücüdür.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir