Sıcaklık Hangi Aletlerle Nasıl Ölçülür

Sıcaklık Hangi Aletlerle Nasıl Ölçülür,Sıcaklık Hangi Aletlerle Nasıl Ölçülür Hakkında Bilgi,Sıcaklık Hangi Aletlerle Nasıl Ölçülür Bilgi

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizleri Bu Yazımızda Sıcaklığı Ölçen Aletler Hakkında Bilgilendirmeye Çalışacağız İyi Okumalar.

SICAKLIK NASIL ÖLÇÜLÜR

Sıcaklığı ölçen cihazlar bulunmadan önce insanlar duyu organlarıyla sıcaklık hakkında fikir sahibi olabiliyorladı. Cisimlerin sıcak, soğuk ya da ılık olup olmadığını parmak dokundurarak tahmin edebiliyorlardı. Bu nedenle sıcaklık tahmin edilebilir bir büyüklüktür.

Binalarda ısınmak için kullandığımız kaloriferlerin, fabrikalardaki buhar kazanlarının güvenli kullanımı için sıcaklığının kontrol altında tutulması gerekir. Hastanın ateşinin, bulunduğu ortamın sıcaklığının ölçülmesi gerekir.

Sıcaklık ölçen aletlere termometre denir. 

Sıvı termometreler, haznesinde bulunan cıva veya alkolün sıcaklığı arttığında oluşan genleşmeden yararlanılarak yapılmıştır. Mevcut termometrelerin hemen hepsi bir atmosfer basınçta suyun donma ve kaynama noktaları esas alınarak derecelendirilmeleri yapılmıştır.

Değişik sıcaklıkları ölçmek için ihtiyaç doğdukça değişik bölmelendirilmiş termometreler yapılmıştır. Günlük hayatta kullandığımız termometre Celsius (selsiyus) termometresidir. Bu termometrede suyun donma sıcaklığı 0 ºC, kaynama sıcaklığı ise 100 ºC olarak kabul edilip aradaki fark 100 eşit parçaya bölünmüştür. Her bölme 1 ºC’yi gösterir. Termometrenin göstergesine bakarak içinde bulunduğu ortamın sıcaklığını söyleyebiliriz.

 

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir