Sevgililer Günü Nedir,Ne Anlama Geliyor?

Yıl içerisinde 14 Şubat günü Dünya’da sevgililer günü olarak kutlanan özel bir gündür.Peki bu sevgililer günü nereden gelir,nasıl doğmuştur?

Sevgililer günü roma katolik kilisesi’nin inanışına göre Valentine adındabir  din adamının adı anılarak edilmiş bir bayram günüdür aslında.Bu nedenledir ki toplumlarda aziz Valentin günü olarak tanımlamıştır.Valentin kelimesi anlam olarak batı’da hoşlanılan kişi veya sevgili anlamına gelmektedir.

21.yüzyılda 14 şubat günü sevgililer birbirlerine hediye alıp kartların gönderildiği özel bir gün olarak kutlanmaktadır.

Sevgililer günü tarihçesi,

Şubat ayının aşkla ilişkisi antik çağlara kadar gidiyor.Antik yunan takvimlerinde Ocak ayı ile Şubat ayının ortasında kalan zaman Gamelyon ayı olarak adlandırılır.Zeus ve Hera’nın kutsal evliliğine adanmıştı.

15 Şubat Antik Roma’da Lupercus bereket tanrısının şerefine Lupercalia günü olarak kutlama yapılan bir gündü.Din adamları bu günde Lupereusun din adamları keçi kurban edip kafalarının üstüne koydukları bir parça keçi derisi ile Lupercus’u temsil ettiklerine inanıyorlardı.Bazı romalı genç kızlar ileri atılıp bereket tanrısının dokuşuna maruz kalmak isterlerdi.Çünkü inanışa göre doğurganlıklarının artacağına inanıyorlardı.

Sevgililer günü olan 14 Şubat gününde ilk kartı 1800’li yıllarda Amerikan Esther Hownland göndermiş ve günümüzde’de halen kutlanan toplumsal bir olay halini almıştır.

Dünya ülkelerinde sadece Suudi Arabistan sevgililer günü kutlamalarında satılan ürünleri yasaklamıştır.

sevgililer_gunu sevgililer_gunu_nedir sevgililer-günü