Seramik Nasıl Üretilir?

Seramik Nasıl Üretilir?,Seramik Nasıl Üretilir? Hakkında Bilgilendirme,Seramik Nasıl Üretilir? Kısaca Bilgi,Seramik Nasıl Üretilir? Yapımı

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizleri Bu Yazımızda Seramik Üretimi Hakkında Bilgilendirmeye Çalışacağız. İyi Okumalar.

SERAMİK ÜRETİMİ

Kil, kaolin ve feldispat gibi minerallerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ile elde edilirler. Bileşimlerinde değişik türde silikatlar, alümünatlar ve bunların yanında bir miktar metal oksitler bulunur.

Seramik malzeme üretiminde kilin seramik malzeme haline gelebilmesi için başlıca dört üretim aşamasından geçmesi gerekir. Bunlar,

Hamurun hazırlanma safhası; kil, değişik vasıtalarla yataktan veya ocaktan çıkarılmasını, çürütme havuzunda dinlendirilmesini, gerekli maddeler karıştırılmasını, parçalanıp öğütülmesini, inceltilmesini ve gereken miktarda rutubetlendirilmesini kapsar.

Şekillendirme safhası; kil, değişik yöntemlerle istenilen malzeme biçiminde şekillendirilir.

♦ Kurutma safhası; kil, içine katılan ve şekillendirme için gerekli suyun, ısı yardımı ile buharlaştırılması amacıyla uygulanır. Böylece, çiğ malzeme pişirilmeye uygun bir niteliğe kavuşur.

Pişirme Safhası ise şekil verilen hamur, 1100 – 1300 ºC’ta fırınlarda pişirilerek seramik malzemeye esas niteliği kazandıran sonuncu üretim safhasıdır.

Bu dört üretim işlemi sonunda kil; sert, deforme olmayan ve belirli mekanik, fiziksel ve kimyasal niteliklere sahip malzeme haline gelir.

Seramikler aşağıdaki sebeplerden dolayı sırlanır

♦ Su geçiren bir seramik malzemeyi su geçirmez hale getirmek.

♦ Boşluklu veya boşluksuz bir seramik malzemeyi renklendirmek (özellikle renklendirmede CuO, Cu2O, CoO, Co2O3, FeO, Fe2O3, Sb2O3, ZrO2, SnO2, NiO, Ni2O3, CrO3 ve MnO2 metal oksitler kullanılır), iyi bir görünüş kazandırmak (resimdeki gibi)

SERAMİK ÜRETİMİ
SERAMİK ÜRETİMİ

♦ Seramik malzemeyi kir tutmaz ve kolay temizlenir hale getirmek için sırlanırlar.

Sır, seramik malzemenin ya doğrudan doğruya yüksek sıcaklıkta kendisinin camlaşması veya seramik malzeme üzerine sürülen metal oksitlerin seramik malzemenin pişme derecesinden daha düşük bir sıcaklıkta camlaşması suretiyle meydana gelen ve seramik malzemeye belirli bir yeni özellikler kazandıran bir tabakadır. Sırların ilkel maddesi olarak genellikle metal oksitler kullanılır. SiO2, Al2O3, CaO, Na2O, SnO gibi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir