Seramiğin Tarihsel Gelişimi

Seramiğin Tarihsel Gelişimi,Seramiğin Tarihsel Gelişimi Hakkında Bilgi,Seramiğin Tarihsel Gelişimi Nedir,Seramiğin Tarihsel Gelişimi Tarihi

Değerli Ziyaretçilerimiz Sizleri Bu Yazımızda Seramiğin Tarihi Hakkında Bilgilendirmeye Çalışacağız. İyi Okumalar.

SERAMİK TARİHİ

Tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte seramiğin insan hayatındaki yeri neredeyse insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanoğlunun ateşi keşfinden sonra su ve toprağı karıştırarak ateşte pişirip ilk seramiği bulması, daha sonra da hayatının her döneminde kullanması, insanlık tarihinin en büyük keşiflerinden biridir. Anadolu toprakları işte bu keşfin yapıldığı topraklardır.

M.Ö 10.000 ila 8000 yılları arasında keşfedildiği sanılan seramiğin en eski kalıntıları Anadolu topraklarında bulunmuştur. Bilinen ilk seramik buluntusu bu günkü Türkmenistan’ın Avram bölgesinde bulunan M.Ö 8000 yıllarına ait olduğu sanılan bir seramik kaptır. M.Ö 7000 yıllarından kaldığı sanılan Lübnan’ın jeriho’da bölgesine ait seramik kalıntısı ve en eski Anadolu medeniyetlerinden kabul edilen Çatalhöyük kazılarında bulunan M.Ö 6000 yıllarında yapıldığı sanılan kaplar en eski seramik eşyalardandır.

Günümüzde de kaplama malzemesi olması yanında uzay araçlarından otomotiv endüstrisine, çatı kaplamasından sağlık malzemelerine, birçok alanda insanlığın hizmetine devam etmektedir. Balçık olarak adlandırılan ilk seramik çamurunun

seramik tarihi
seramik tarihi

hasır sepetler üzerine sıvanıp pişirilmesi daha sonra balçığın kum ve kuru toprakla karıştırılıp pişme mukavemetinin arttırılması odun küllerinin sır olarak kullanımı insanoğlunun seramiğe attığı ilk adımlardır.

 

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir