Savcılık Mesleği Hakkında Kısa Bilgi

Savcılık Mesleği Hakkında Kısa Bilgi,Savcılık Mesleği,Savcı Nasıl Olunur,Savcılık Mesleği Hakkında,Savcılık Mesleği Özellikleri

savcı
Savcılık Mesleği

Savcılık Mesleği Hakkında Kısa Bilgi

SAVCI NEDİR
Herhangi bir şekilde haberdar olduğu suçlara bizzat veya emniyet kuvvetleri yardımıyla el koyup, lehte veya aleyhte tüm delilleri toplayarak olay hakkında kamu davası açıp açmamaya karar veren, açılan kamu davalarında iddia makamını temsil eden, adli görevleri yanında idari görevleri de bulunan kamu görevlisidir.

GÖREVLERİ
-Ağır cezalık suçlar ile kanunda kamu davası açılması gerektiği belirtilen konularda şikayetçi olsun veya olmasın hazırlık soruşturmasını yapar, kamu davası açar, ” Kanıt toplar ve sanığı sorguya çeker, -Ölüm olaylarında cesetlerin adli muayenesini yaptırır, “İddianame hazırlar ve yargı kararlarını yerine getirir, ” Suçtan zarar gören kişilerin ve toplumun haklarını savunur, ” Medeni hukuku ilgilendiren, kanundan doğan bazı

davaları açar (Derneğin veya vakfın hukuken ortadan kaldırılması, evlenmeye itiraz vs.).

KULLANDIĞI MALZEMELER VE YARARLANDIĞI KAYNAKLAR
-Büro malzemeleri, -Dava dosyaları, ” Cübbe, ” Delil teşkil eden eşyalar, ” Türkiye Cumhuriyeti kanunları, tüzükler ve yönetmelikler.

Savcı Olmak İçin Hangi Okulları Okumak Gerekir?
Ülkemizde itibar gören mesleklerden biri de devletin avukatı konumunda olan savcılıktır. Savcı olmak için üniversiteye kadar nerede okuduğunuzun hiçbir önemi yok sizden sadece hukuk fakültesi mezunu olmanız istenmektedir. Ayrıca diğer kurumlardaki gibi kpss sınavına da girmeniz gerekmemekte hakimlik ve savcılık adaylığı yazılı sınavında başarılı olmanız beklenmektedir. Daha sonra yazılı sınavı geçen adaylar için sözlü mülakat olur mülakatı geçen adaylar için artık tek engel staj yapma kalmıştır.

Stajı tamamlayan adaylar daha sonra tekrar yazılı bir sınava tabii tutuluyor ve aldıkları puanlara göre atamaları yapılıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir