Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?
Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?,sarımsağın sağlığımız için önemi, sarımsağın yararları, sarımsağın yararları ve faydaları, sarımsak faydaları

Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

SARIMSAĞIN FAYDALARI

Sarımsak yenildikten sonra kötü kokusu yüzünden tüketiminde bazı insanlarca sıkıntı çıkmaktadır. Fakat gerçekten sarımsağın faydalarını bilen ve insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunun bilincinde olan kişiler için sarımsağın yenildikten sonra çevreye verdiği koku için bile çözümleri bulmuşlardır. Örnek verecek olursak sarımsağı doğrayarak ve çiğneyerek değil de yutarak yemek %80 oranında kokuyu önlediği yapılan araştırmalar ile mevcuttur.

İnsanlarımız sarımsağı mantı, ayran, cacık, gibi yoğurtla yapılan yemeklerde kullandığı gibi salatalarda da kullanılmaktadır ve gerçekten salatanın tadındaki değişikliği fark edebilirsiniz. Sarımsak neden sağlığımız için çok önemli? Çünkü içerisinde bulunan B6 ile C vitaminleri ve bunlara ilave demir, kalsiyum, bakır, manganez minerallerini bol miktarda bulundurmaktadır.

Halk arasında kolesterol düşürücü olarak nam salana sarımsağın faydaları bununla sınırlı kalmıyor. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı adeta metabolizmamızın direnç göstermesini sağlıyor. Bir çok kanser hastalığının başlangıç evresinde vücudumuza yayılmadan önlediği saptanmıştır. Sarımsak eğer düzenli olarak tüketilirse kalbimizi güçlendiriyor.

Soğuk algınlığına iyi gelen yiyeceklerin en başına sarımsağı koyabiliriz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği için sarımsak soğuk algınlığına bire birdir. Günde ortalama bir diş sarımsak tüketilmesi halinde tüketen kişiyi soğuk algınlığından meydana gelen hastalıklara yakalanma oranını yüzde 65 azaltmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalarda sarımsak tüketmeyen kişilerin, tüketenlere oranla soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara daha kolay yakalandığı saptanmıştır. Kışın çok sık hastalanıyorsanız. Yediğiniz yiyeceklerin başına sarımsağı mutlaka koyun.

Sarımsak Kan Basıncına İyi Gelir: Dünyada en yaygın rastlanan hastalıklardan olan Kalp krizi ve felç vakaları genel oranda bilindiği üzere yüksek tansiyondan meydana gelmektedir. Bilimsel araştırmalar sonucunda görüldü ki, sarımsak kan basıncını olumlu yönde etkiliyor. Bir başka araştırma da ise 600-1500 dozunda sarımsak özünün kasın basıncını düşürme ilacı olan atenolol kadar etkili olduğunu göstermiştir.

Sarımsak Kalp Sağlığını ve kolesterolü Olumlu Yönde Etkiler. Uzmanlar düzenli olarak tüketilen sarımsağın LDL kolesterolünü düşürdüğünü söylüyor. Düzenli olarak sarımsak tüketen bir insan kalp hastalıklarına yakalanma riskini düşürmüş olur.

Alzheimer Hastalığı: Yaşlanmaya bağlı olarak bünyemizde bulunan serbest radikaller vücudumuza hasar vermeye başlar. Sarımsağın daha önce kan basıncını ve kolesterolü düşürdüğünü söylemiştik bu özelliği ile birlikte antioksidan özelliği sayesinde Alzheimer hastalığı ile mücadele eder ve bu hastalığa yakalanma riskini de düşürür. Alzheimer hastalığı nedeniyle Sinir sisteminde ve beyin hücrelerinde oluşan hasarları da giderir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir