Sağlıklı Beslenme İçin Nelerden Uzak Durmalıyız

Sağlıklı Beslenme İçin Nelerden Uzak Durmalıyız

Peki sağlıklı beslenmek için ne yapmalı nelere dikkat etmeli neler yemeliyiz?

Besinlerin seçimi, satın alınması, hazırlanması, pişirilmesi ve saklanmasının tek tek önem verilmesi gereken konular olduğu ve özellikle ev hanımlarına bu konularda büyük görevler düştüğü belirtildi.
Uzmanlar, beslenmek için ilk aşamanın besin satın almak olduğunu ve bu aşamada tasarrufun da önemli yer tuttuğunu ifade etti. Bunun için alışverişe çıkmadan önce besinler için bir liste yapılması, günlük, haftalık ve aylık satın alınacak besinlerin tespit edilmesi gerektiğini kaydeden uzmanlar, beslenmenin ilk aşaması olan alışverişle ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Piyasa araştırması yapılmalı, besleyici değeri yüksek, fiyatı ucuz olanı alınmalı. İnsanların sağlıklı olmasında tüketilen yiyeceklerin tazeliği ve kalitesi çok önemlidir. Sağlıklı beslenmek için doğal ve taze besinler tercih edilmeli. Güvenli gıda seçmeli. Fazla miktarda katkı maddesi içeren besinlerden kaçınılmalı. Saflaştırılmamış, zenginleştirilmiş tahıl ürünleri seçilmeli, mümkün olduğunca yağ içeriği az olan besinler tercih edilmeli. Kırmızı et yerine tavuk veya balık seçilmeli. Daha az tuz içeren besinler tüketilmeli, hazır meyve suları, gazoz, kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, limonata tercih edilmeli. Sağlam, zedelenmemiş, bozuk, küflü ve çürük olmayan gıdalar seçilmeli, çürüyen kısımlarda oluşan mantar ve bakteriler insana zarar verir. Alınacak etler, taze ve yağsız olmalı, üzerinde kontrol damgası bulunmalı. Meyve ve sebzeler, mevsimlik ve taze olmalı, içinde çamur, toz, yabancı ot olmamalı. Kuru baklagiller; o yılın mahsulü olmalı, içinde yabancı madde olmamalı. Patates alırken; yarık, çatlak, çok kirli, çok küçük, yeşillenmiş, çimlenmiş olmayan, düzgün olan seçilmeli. Tahıllar; yeni mahsul olmalı, içinde yabancı madde olmamalıdır.

Peki Uzak Durmamız Gerekenler Nelerdir?

* Yemek ya da atıştırmalıkları esgeçmek.

* Kızartılmış ya da yağ miktarı yüksek olan diğer yiyeceklerden yemek (patates kızarması, soğan halkaları, kızarmış balık, vb.)

* Patates cipsi yemek

*Sos ve çeşni yemek

* Bira, şarap, alkol, soda ya da tatlandırılmış içecekler içmek

* Eklenen şekeri tüketmek (kahvede, çayda, gevrekte, vb.)

* Beyaz ekmek ve kraker yemek

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir