Sabah namazının önemi nedir?

Sabah namazının önemi nedir?

İnsanlar sabah namazının önemini bir bilselerdi, arkalarından atlı bile koştursa bu namazı bırakmazlardı.Her namazı kılmak çok önemli, ancak sabah namazının önemi bir başkadır namaz kılan kişiler içinde sabah namazını kılmak çok önemlidir.Uykuyu bölüp kalktığımız sabah namazını kılmak birçok müslümana huzur verir.

Sabah namazının önemli ve özel olmasının nedenlerinden bazıları şöyledir;sabah namazı vakti; rızıkların taksim edildiği, duaların kabul edildiği, rahmet ve bereketin en yoğun olduğu, mühim bir zaman dilimidir. Uykunun da en tatlı bir zamanı olduğun için, kılmak sevap bakımından da bereketlidir.

Sevgili Peygamberimiz (sav) bir hadisi şeriflerinde şöyle buyurmaktadır.

Sabah namazını kılan kimse Allah’ın himayesindedir. Dikkat et, ey Âdemoğlu! Allah, bizzat himayesinde olan bir konuda seni sorguya çekmesin. (Müslim, Mesâcid 261-262)

Allah’ın himayesi altında bulunmak, dünyada ve ahirette Onun koruma ve teminatı altında olmak demektir. Himaye olunanın da, himaye edene karşı sorumlulukları vardır elbette ki….

Allah’a verdiği sözleri yerine getirmesi, kulluk vazifesinin gereği olan davranışlarda bulunması, aksi takdirde bu konuda hesaba çekileceği Peygamberimiz(sav) tarafından hatırlatılmıştır.

Sabah namazını vaktinde kılmayan kişi güneş doğduktan sonra 45-50 dakika bekler.Çünkü güneşin doğduğu andan itibaren takip eden 45-50 dakikalık süre kerahet vaktidir.Bu vakitte hiç bir namaz kılınmaz.Kerahet vakti geçtikten sonra sabah namazının kazası sünnetiyle birlikte yapılır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.