Ramazanda Oruç Tutmanın Faydaları

Ramazanda Oruç Tutmanın Faydaları Nedir,Ramazanda Oruç Tutmanın Faydaları,Ramazanda Oruç Tutmanın Faydaları Hakkında Bilgi

Ramazanda Oruç Tutmanın Faydaları

11 ay boyunca insan doyasıya yiyor. Allah insanlara Ramazan’ı adeta sanki yemekten kurtarmak için gönderiyor şahsi fikrim bu kanaatte. Oruç bir ay boyunca vücudumuzu adeta dinlendiriyor. Bence bu fırsatı kaçırmayın çünkü dünyada sağlık için oruç şart vücudumuz dinleniyor. Hemde ahiretimizi kazanmak için şart. Orucun İnsanlara kazanımlarına gelince özet olarak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

Oruç ahlakı güzelleştirir: iünkü bize daima Allah”ı hatırlatır ve sorumluluk duygusunu geliştirir. Oruç gözleri harama bakmaktan, dili yalan ve çirkin sözlerden, kulakları haram şeyleri dinlemekten, mideyi haram yemekten, elleri kötü iş yapmaktan, ayakları kötü yerlere götürmekten korur.

Oruç insanın merhamet ve yardım duygularını geliştirir: Hayatında açlık nedir bilmeyen varlıklı bir kimse, yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı yeterince anlayamaz. Fakat bu kişi oruç tutarsa açlığın ne olduğunu anlar ve yoksulların neler çektiğini daha iyi anlar ve onlara karşı merhamet duyguları uyanır. Bunun sonucu olarak da yoksullara yardım elini uzatır, sıkıntılarını gidermeye çalışır.

Oruç insana nimetlerin kıymetini öğretir: Oruç tutmakla bir süre nimetlerden uzak kalan insanın gözünde bu nimetlerin değeri daha iyi anlaşılır. Bu anlayış insana, onları daha iyi korumasını ve nimetleri kendisine veren Allah”a daha çok şükretmesini öğretir.

Oruç tutmak insanı sağlıklı yapar: Bu konuda Peygamber Efedimiz şöyle buyurmuştur; „ Oruç tutunuz, sıhhat bulunuz.“ Senenin onbir ayında yorulan sindirim organları oruç sayesinde dinlenir. Ramazandan sonra daha güçlü bir şekilde görevlerini yaparlar.

Oruç insana sabırlı olmayı öğretir: Oruç tutmakla, belirli bir zaman kendini yememeye, içmemeye alıştıran insan, hayatta karşılaşacağı sıkıntılara karşı sabreder, kendinde acı ve sıkıntılara dayanma gücü bulur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir