Prostata sebzeli tedavi

Karnıbahar ve brokoli “Prostat Kanseri” riskini düşürürken özellikle de pişmiş domatesin prostat kanserini önleyici bir etkisi bulunuyor. Ayrıca E vitamini içeren yiyecekler de hastalık riskini yüzde 34 azaltıyor. Mayo Clinic tarafından yapılan bir araştırmaya göre karnıbahar ve brokoli prostat kanseri riskini düşürüyor. Dr Alan R. Kristal başkanlığında bir ekibin yaşları 40 ile 64 arasında değişen prostat kanseri başlangıçlı 628 erkekle aynı yaştaki 602 kansersiz erkek üzerinde yaptıkları araştırma sonuçlarına göre sebze ağırlıklı beslenen erkeklerde prostat kanseri riski diğerlerine oranla yüzde 35 daha az.

Dr. Kristal araştırma ile meyvelerin prostatlar araştırma ile meyvelerin prostat kanseri üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını ancak sebzelerin içerdikleri izotyonisate maddesi nedeniyle etkili olduklarını açıkladı. Amerika’da yaklaşık 15 dakikada bir erkeğin prostat kanserinden öldüğünü yılda yaklaşık 40 bin erkek ölümlerine akciğer kanserinden sonra ikinci sırada prostat kanserinin geldiğini açıklayan Dr Kiristal 1989’dan itibaren prostat kanseri vakalarında önemli artışlar yaşandığını söyledi.

PSA- Prostat anti-geni
Prostat anti-geni, prostat dokuları tarafından meydana getirilen sperm birikmesini sağlayan proteinleri yok edin bir enzimdir Bu enzimin çoğalması prostat kanseri anlamına gelir.

PSA testi
Kanser tedavilerinde belirtilen kanıt haline gelmesi beklendiği takdirde tedavide çok geç kalındığını söyleyen Minesota Clinic Üroloğu Dr Michael L Blute “PSA testi sayesinde prostat kanseri tedavisinde büyük ilerlemeler kaydettik. Test ile bütün prostat kanserlerinin yüzde 60’ı dokulara ve vücudun diğer bölümlerine yayılmadan keşfedilebiliyor.”Dr Blute’un söylediğine göre prostat kanserinin tedavisi kanserin prostatla sınırlı kalmasına, diğer organlara yayılıp yayılmamış olmasına bağlı olarak değişir. Yeni geliştirilmiş bir prostat kanseri tedavisi olmadığını belirten Dr. Blute, bugüne kadar yapılan çalışmaların prostat kanserinin genetik olmadığını gösterdiğini, bilim adamlarının beslenmeyle bağlantılı olmasından şüphelenmesine rağmen yine de kesin nedeninin bilinmediğini bildiriyor. Dr. Blute, son dönemde Amerika’daki yükselen prostat kanseri vakaları olmasına rağmen genetik araştırmaların sürmesi ve bireylerin bilinçlenmesine bağlı olarak 2005 yılı itibariyle düşüşler yaşanacağına inandığını söylüyor.