Piramit Nedir? Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı?

mısır piramitleri

Piramit Nedir? Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı?,Dünyadaki En Önemli Piramitler,Piramit Nedir?,Piramitlerin Tarihi Hakkında Bilgiler

Piramit Nedir? Mısır Piramitleri Nasıl Yapıldı?

Mısır Piramitleri arasında Dünyanın 7 Harikası arasında gösterilen ve bugüne dek ayakta kalabilen piramit Keops Piramitinin yeri farklıdır.

Dünyanın çeşitli yerlerinde de piramit yapısı mevcuttur. Ancak Mısırda çok sayıda piramit bulunduğundan, Mısır ülkesi ile özdeşleşen ve ”Mısır Piramitleri” diye adlandırılmıştır.

Dünyadaki En Önemli Piramitler

Keops Piramidi (145,75 metre)

Mikerinos Piramidi(66,5 metre)

Sakkara Piramidi (63,17 metre)

Kefren Piramidi (143,56 metre)

Maldum Snefru Piramidi (93,26 m)

Dahahur Bent Piramidi (104,85 m)

Dahahur Snefru P. (103,95 metre)

Sakkara Pepi II P. (52,555 metre)

Uxmal Tapınağı (Meksika)

Teotehuacan (Meksika)

Piramit Nedir?

Son derece sağlam bir yapı olan piramitler taban kısmından kare, yükseldikçe köşelerden üçgen şeklini alırlar.

Piramitlerin Tarihi

Piramitlerinin İçinde Mısır Firavunlarının çok kıymetli eşyalarını, hazinesini, yaşadığı dönemin sanat eserlerinin ve firavunun mumyasının saklamak için yapıldığı düşünülmektedir. Ancak geçmişten günümüze kadar yapılan araştırmalarda hiçbir piramitin içinde herhangi bir mumya veya hazine bulunamamıştır. M.Ö yaklaşık 2620 yıllarında yapıldığı sanılan Sakkara Piramidi dünyanın ilk piramitidir.

Çeşitli piramitler yaparak tecrübe sahibi olan piramit mimarları; piramitlerin taban kısmını geniş tutup, daha sağlam ve büyük olmasını  sağlamışlardır. Nil Nehrine çok yakın bir bölgede (Dahahur) M.Ö 2570 senesinde yapılan Bent Piramidi; Yukarıda Söylediğimiz yöntemle yapılmıştır. Bu sayede Bent Piramidi, yaklaşık %70’i yapıldıktan sonra eğim açısı indirgenerek daha yüksek yapılması sağlanmıştır. Kullanılan bu yöntem ile başarı ile tamamlanan Bent Piramidi rijit bir yapıda olup müthiş bir görüntüye de sahip olmuştur. Bent Piramitinden sonra yapılan bütün piramitler küçük bir açı kullanılıp yapıldığından hiçbirinin büyüklüğü Bent Piramidi’nden büyük yapılmamıştır.

Piramitleri Kim Yaptı?

Uzun bir zamandır Mısırlı kölelerin yaptığı sanılan Mısır Piramitleri 1990 senesinde yaşanan ilginç bir olayla aslında piramitlerin yapımında çalışan işçilerin köle olmadığı anlaşılmıştır. 1990’da ayağı takılarak derin bir çukura düşen bir turist sayesinde gizli bir mahzen keşfedilir. Bu mahzen piramitlerin yapımında çalışan işçilerin usta başının mezarının bulunduğu ”Kubbeli Mezar” dır. Müthiş bir ihtişama ve görüntüye sahip olan bu mezarın duvarlarında işlemeli sanat örnekleri görülmektedir. Böylesine güzel bir mezarın köleler için yapılması imkansızdır. Bu mezar Mısır Piramitlerinin yapımında çalışanların köle olmadığını ispat etmektedir. İşte bu yüzden çok önemlidir.

Piramitlerin Gizemi

Piramitlerin gizemi Matematik ve Astronomi uzmanı olan İngiliz John Taylor‘un yaptığı bazı çalışmalar sonucunda elde edilen sonuçlar Howard Vyse tarafından Analiz edilerek çözülmüştür. Bu gizemlerden Bazıları:

♦ Piramitler güneş saati gibi işlev görmesi için tasarlandığından Ekim ayının ortasında ve Mart Başlangıcında piramitlerin yere düşen gölgeleri yılın uzunluğu ile mevsimleri gösterir.

♦ Kuzey Kutbu ile dünyanın merkezine olan uzaklığı Keops Piramidinin eşittir.

Bilimsel Çalışmalar Sonucunda Kanıtlanmış Sırları;

♦ Piramitlerin üstünden geçen meridyenler denizler ile karaları iki eşit parça olarak bölmektedir.

♦ Hangi piramit kimin adına yapıldıysa firavunun odasına senede sadece iki kez güneş girmektedir.  Bu durum firavunun doğduğu ve öldüğü tarihleri gösterir.

♦ Mısır Piramitlerinde içerisinde radar görevi gören aletler bulunmaktadır.

♦ Piramitlerin içinde bilerek bırakılmış olan kirli su 3-5 gün sonra arınmış vaziyette bulunur.

♦ Piramitlerin içine bırakılan süt bozulmadan 3-4 gün kalabilirken, 5. günde sütt alınmaz ise yoğurt haline dönüşür.

♦ Piramitlerin içine bırakılan bitki hiç güneş almamasına rağmen doğal ortamlarında  bulunan bitkilerin 2 katı daha hızlı büyür.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir